Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Gravidute FIV-oase (82)


633 raspunsuri la acest subiect

#471
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 21 ianuarie 2017 - 07:54

Buna Ana, acum tu nu-ti face griji pentru ampicilina. E un antibiotic din clasa penicilinelor care se poate administra in sarcina. Doar ma gandeam ca daca n ar fi nevoie de el sa nu il iei degeaba. 

 

La mine febra a tinut cam o zi jumate si da, imi crestea peste 38,5. Puneam frecvent comprese ude si "ma racoream" cu un prosop inmuiat in apa (aveam langa pat un lighean cu apa si asa puteam sa mi improspatez mereu compresele si sa mi umezesc prosopelul fara mult efort): pe fata, pe brate...etc. E oarecum similar impachetarilor in cazul copiilor febrili.

 

Sa consumi multe lichide la temperatura camerei (nu reci, nu calde, fierbinti nici atat), si fa dusuri caldute cand simti ca febra isi face de cap.

 

multa sanatate, draga mea! Sa te faci bine repede! [flor]



#472
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 21 ianuarie 2017 - 09:30

Mulțumesc saramaria! 



#473
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 21 ianuarie 2017 - 09:59

[:)] Cu mult drag!

Nikos, ce faci? Ce face bebe?

 

Fetelor gravidute, scrieti aici, povestiti, intrebati!

stiu de pe celelalte topicuri ca sunt mai multe gravidute...hai...curaj! Topicul asta e topicul unde va puteti bucura, ingrijora, puteti sa fiti cat de "paranoia" doriti! [flo2]  [flo2]  [flo2]



#474
Dana0

Dana0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 931 mesaje

Postat 21 ianuarie 2017 - 14:57

Si mie mi-ar plăcea sa fie un topic mai activ,eu nu am nimic împotriva sa scriu.

Deci gravidutelor unde sunteți? [flo2]

 



#475
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 12:51

Sper ca bebe face bine…nu l-am mai vazut/auzit din data de 11 ian. As vrea sa ma duc la eco si miercuri cu toate ca, dr a spus ca nu crede ca este nevoie, doar daca vrem sa-l vedem cum zburda. Dar vreau sa ma linistesc ca este ok dupa raceala puternica pe care am avut-o si care inca, nu mi-a trecut ca tusesc in continuare si ma mai ia uneori cu frig. O sa ies miercuri din casa, in rest stau la caldurica sa-mi treaca de tot (sper!) ca sambata botezam si trebuie sa ne revenim (si sotul tuseste).

Am facut morfologia in doua locuri …un dr a notat translucenta nucala 1,8 iar altul 1,3 si os nazal prezent. Asa ca, am inceput sa capat incredere ca lucrurile vor decurge bine, Sa dea Dumnezeu sa fie bine in continuare!

 

As vrea sa-mi cumpar o crema sa-mi dau pe burta si coapse ca a inceput sa creasca burtica…ce-mi recomanzi?…poate intra si alte fete care au folosit anumite creme.



#476
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 12:53

Ana89, ti-a mai trecut raceala sau iti da in continuare de furca?

Eu n-am mai racit in halul asta de ani buni si s-a nimerit taman acum, dar cred ca din cauza imunitatii scazute si mai avem si ghicnionul sa bantuie virusul asta....dar trebuie sa fie bine pana la urma.

Insanatosire grabnica!



#477
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 14:08

Nikos, sunt putin mai bine, ieri nu a crescut temperatura mai mult de 37,9, iar azi de 37. Problema ramane si la mine tusea, deja ma doare in piept de cat am tusit. Am făcut sirop de ceapă, ceai de cimbru, iau in continuare si stodal, dar parca tot degeaba. In 31 am si eu programare la eco, dar nu stiu daca rezist sa astept atat mai ales cu răceala asta.

Morfologia se face la 12 săptămâni? Cum se procedează?



#478
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 14:12

Buna dragelor,

 

Nikos, ma bucur ca e totul bine si sa auzim de bine in continuare [flo2]

Pentru burtica eu am folosit Elancyl (e un recipient verde cu pompita, ft bun mi s a parut). L-am luat de la Farm Tei la un pret muuult mai bun decat la alte farmacii (stiu ca nu locuiesti in Buc, eu da si daca ai nevoie eu pot sa iti cumpar si sa ti trimit ca sa nu trambalezi bebele de colo colo [:)]  Si rezolv eu si cu curierul, am pile bune  [:)] Just let me know!)

 

Citesc si celelalte topicuri si stiam ca morfo au fost bune! Slava Domnului ca e totul bine! Sa stii ca pt mine trim II a fost absolut minunat. M am bucurat din plin de sarcina...ceea ce ti doresc si tie!

 

Nu stiu daca ai vazut...candva ti am scris ca Wellborn si a deschis maternitate. Stiam ca esti in cautari... Ai mai facut ceva demersuri?

 

Pup, doamnelor gravi! [flo2]



#479
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 14:54

...asa...era sa uit: eu mi am mai preparat un amestec de uleiuri: cocos, argan, migdale dulci...si parca mai era ceva...dar am uitat. Si cu amestecul asta de uleiuri mi am tot masat burtica...soldurile, picioare..etc. Nu am nicio vergetura pe burta deci ceva, ceva a avut efect.

 

Cam asa [:)] Voi mai intrebati...eu va mai povestesc. Poate mai intra si alte mamici si va mai zic una, alta...

 

Ah ce pofta am si eu sa fiu gravi iar!  [:-)))]



#480
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 19:08

...

Ah ce pofta am si eu sa fiu gravi iar!  [:-)))]

    Si cine nu te lasa?!




Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -