Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Statul Roman NU verifica niciodata in laborator calitatea dezinfectantului din spitale


18 raspunsuri la acest subiect

#11
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 14:27

Xio, era sarcina de serviciu de la seful direct. Nu exista alta optiune. Normal ca nu ai vazut, ca nu fac medicii asta.  [:)] instrumentarul se imerseaza tot intr-un dezinfectant inainte de a fi bagat la autoclav, nu? De ala e vorba. 



#12
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 14:43

pai fiind in  cabinet am vazut si am si auzit. :) ca sa se inteleaga, nu vorbesc de toate spitalele si nu spun ca peste tot e asa, ci ca acolo unde am fost eu asa era.

 

Odata bagat in autoclav nu mai conteaza, sterilizarea nu sta in solutia in care e sau nu e imersat instrumentul, ca aici nu am vazut sa fie facut asa.



#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 14:46

pai si daca sterilizarea se face in autoclav, inseamna ca solutia de imersare au cumparat-o degeaba spitalele si cabinetele, doar ca sa intre niste bani frumosi in conturile furnizorului de dezinfectant, nu ?



#14
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 14:50

Eu vorbesc de instrumentarul de la o sala de operatie / pansamente de pe chirurgie generala. Tot ce era folosit se baga in dezinfectant, apoi clatit, sters si dus in truse la sterilizare. Consumabilele si alte chestii la crematoriu. Asta era protocolul. 



#15
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 14:55

Și eu știu că sterlizarea echipamentelor critice are mai multe etape: dezinfectare, curățare, sterlizare la cald sau sterlizare chimică.

 

Sunt anumite echipamente care nu se pot sterliza la cald (autoclav) ci doar chimic (instumentar endoscopic, de ex.).



#16
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 15:39

instrumentarul endoscopic se sterilizeaza intr/un aparat special sau intr/o solutie speciala.



#17
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 18:02

Exact. Sunt instrumente care se sterlizează doar chimic (în soluții chimice, care dacă ar fi diluate n-ar mai avea efectul scontat).


Editat de danielag, 28 aprilie 2016 - 18:02 .


#18
RoxanaGeanu

RoxanaGeanu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 10:19

Interesant este ca ne aratam oripilati de ceea ce s-a intamplat cu dezinfectantii, si...vezi Doamne, noi - marea masa a populatiei (inclusiv eu) - nu am stiut ceea ce se intampla...pentru ca altfel, in mod CERT, am fi luat atitudine.

 

Sunt multe alte lucruri, de care ne lovim zi-de-zi - cu totii - si nu am vazut o reactie in societate, si nici sa se intample ceva radical. Un exemplu ar fi mizeria de pe barele de sustinere din mijloacele de transport in comun. Va dati seama ce salasluieste acolo? E ceva de care ne atingem zi de zi...populatia unui oras intreg. Oare cum se dezinfecteaza?? 

 

 

Un alt exemplu, care pe mine una ma enerveaza la culme, ar fi cosurile de cumparaturi foarte murdare din supermarketuri (si ma abtin sa nu folosesc alte cuvinte). Sunt convinsa ca TOATE colcaie de bacterii mai ceva ca o toaleta de WC public. Poate sunt eu maniaca, dar...am citit apoi un articol  http://stirileprotv....cu-e-coli.html�

 

Am inceput sa obvserv mai bine circuitul cosurilor si carucioarelor din magazine:

- cosurile se pun in magazin direct pe jos. Ai fost la toaleta inainte? Nu-i nimic: tocmai cineva a asezat cosul pe mizeria pe care ai plimbat-o tu.

- ai vazut un copil simpatic de 2 anisori asezat intr-un carucior de cumparaturi, si balanganind din picioruse? Urmatorul isi va aseza produsele alimentare exact in locul unde a fost un pampers folosit.

 

Pe cand ceva probe luate de pe suprafetele cosurilor?

 

PS: Doamnelor, va dau un "pont": dupa ce analizati cu atentie interiorul uni cos de cumparaturi (fie ca este Cora, Carrefour sau Mega Image) nu va uitati va rog pe fundul lui ... nu veti uita curand exeprienta. 



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 11:24

oh, ai dreptate cu cosurile de cumparaturi. cele mai jegoase mi se par cele de la carrefour, ma refer la cele mari, pe roti, din plastic rosu/albastru.

nu stiu cum e la alte magazine carrefour, dar la ploiesti sunt infecte aceste cosuri. degeaba le-am facut reclamatie, lucrurile nu s-au schimbat.

ma enerveaza si parintii care isi pun copiii mai mari, cu incaltarile direct in cos, in partea unde pui cumparaturile. poate copilul acela a calcat mai devreme intr-un scuipat sau intr-un rahat de caine, apoi vin eu si imi pun cumparaturile acolo, iar cand ajung acasa le bag in frigider sau dulap, cu tot cu microbi...dezgustator...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -