Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2017 (Fulguleti de Ianuarie 2017)

ianuarie 2017 gravida sarcina insarcinata

1017 raspunsuri la acest subiect

#71
DenyPenny

DenyPenny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 07:42

Buna dimineata, dragi mamici! Felicitari prntru burtici! 

 

Ma bucur ca pot si putem impartasi experientele noastre de mamici!

UM este 19 aprilie. Pe 21 mai am facut un test de sarcina (simteam de o saptamana cateva schimbari la trupul meu: sani intariti si durerosi, usoara greata si usoare ameteli, sensibilitate foarte mare la mirosuri). Spre uriasa mea fericire testul a iesit POZITIV!!!!!

Am facut primul Beta hCG cu valori 568.1 pe 23 mai, iar al doilea cu valori 1456 pe 25 mai. Apoi a urmat vizita la medicul gineco. Pe 28 mai aveam 5 sapt. si 2 zile. Doctorul mi-a prescris acid folic, elevit si 2/zi utrogestan si mi-a dat un set de analize, cu rezultatele caruia voi merge peste 2 saptamani la ea(d-na doctor), atunci cand vom asculta si inimioara. Totul decurge normal, cu greturi, ameteli, stare de somnolenta, intepaturi ale ovarului drept, dureri de spate (mai ales cand robotesc prin casa mai mult decat trebuie). Analizele le-am facut ieri. Pt o parte din ele am avut trimitere de la medicul de familie. Analizele m-au costat 404 lei, la Synevo. Complexul Torch este 390 lei.

M-am speriat putin, acum vreo saptamana, pentru ca am avut niste sangerari dupa ce am facut sex. D-na doctor a spus ca nu avem motive de ingrijorare, dar nici de bucurie. Din ce am citit pe internet, se intampla asta multor femei. Zona e mult mai vascularizata ca de obicei. Azi noapte m-am speriat iar....m-am trezit transpirata si cu dureri de ovare, ca cele menstruale. M-am dus la baie si iar am sangerat putin! Imi venea sa plang.....m-am asezat in pat si am incercat sa ma linistesc.....cred ca se intampla asta pt ca ieri am muncit mai mult decat trebuie si Bebe imi atrage atentia sa ma linistesc. Sau pt ca am zgariat vaginul cand am introdus utrogestanul....de dimineata scurgerea s-a transformat in cateva pete maronii. Deci e ok. Azi m-am hotarat: repaos la pat toata ziua! 

Tot azi dimineata am avut si prima varsatura....cu gust amar in gura. De cand m-am trezit mananc cirese. 

Fetelor, sper ca nu v-am deranjat cu anumite cuvinte scrise pe aici! Si mai sper ca nu v-am plictisit cu detaliile!

Va multumesc pt timpul acordat citirii mesajului meu!

Sa aveti o zi frumoasa! 

 



#72
Deme12

Deme12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 08:40

Hello Denypenny, Bine ai venit printre noi și felicitări ptr bebe!! Nu ne-ai plictisit cu mesajul, pana la urma acesta este scopul acestui forum, sa împărtășim experiente și emoții. Mai așteptăm vesti!!:)

#73
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 08:50

Bine ai venit DennyPenny. 

Sfat prietenesc, incearca sa vb cu dr ginecolog cu privire la aceste sangerari. Nu poti stii care e motivul lor si mai bine sa previi. 

Noi am fost ieri la control, suntem in grafic cu cresterea si bebe era foarte activ si jucaus  [gravi]



#74
DenyPenny

DenyPenny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 09:49

Multumesc pt urari! 

D-na doctor mi-a recomandat repaus la pat. E timpul sa revin la zi cu serialele  [:)]

Va doresc multa sanatate si astept numai vesti bune de la voi! 



#75
Deme12

Deme12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 10:51

Asa mi - a recomandat și mie dr, în caz ca am dureri /disconfort ușor și chiar câteva picături de sânge ocazional sa nu ma stresez dar sa fac repaus. În plus, mi a dar utrogestan 3/zi ptr fixarea sarcinii și doar în caz de nevoie, non spa ptr disconfort. In caz de sânge mai abundent și însoțit de dureri mai mari trebuie contactat  imediat dr. O zi fără dureri și stres!


Editat de Deme12, 03 iunie 2016 - 10:53 .


#76
Amalia32

Amalia32
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 11:13

Buna viitoare mamici,am si eu 3 teste pozitive,ultimul ciclu o inceput pe 29 aprile,undeva pe 13-14 mai am fost fertila,cum se calc corect varsta fetala? De la data fertila? Medicul a zis 3-4 saptamani,abia s a vazut ceva la eco..

#77
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 11:52

Bine ai venit Amalia. Varsta la bebe se calculeaza de la data ultimului CM. Daca stii cu exactitate cand a fost conceput e mai usor pt tine la masuratori, ca sa nu ai impresia ca e mereu in urma bebe cu cresterea.

Sarcina usoara sa ai.



#78
Amalia32

Amalia32
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 12:18

Buna,multumesc de raspuns☺ de aia sunt confuza ca dr mi a spus ca nu pot calcula de la ultimul ciclu ca eu nu era insarcinata atunci...mai ca m a certat...o zis scad 2 sapt si asa...deci as avea 3 sapt de cand e bebe in uter si nu 5 din 29 aprilie...banuiesc ca fiecare calc diferit,pt mine e tare derutant...peste tot se calc de la ultimul cm...o sa vad pe 13 iunie la eco ce zice mai exact...

 



#79
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 13:54

Practic varsta fatului se calculeaza in functie de cm, pentru ca daca ai cm regulat atunci se stie si cand a avut loc ovulatia si deci fecundarea. Eu sunt una din norocoase ca stiu sigur data conceptiei, dar daca ai avut cm in 29 aprilie mai dureaza pana se vede la eco.

La eco transvaginala ar trebui sa se vada oricum sacul vitelin. 



#80
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 14:19

Deny, bine ai venit. Amalia eu am avut UM pe 26 apr. Am ovulat, cred pe 9 mai -atunci am simtit eu. Am fost miercuri la eco si s-a vazut doar sacul foarte micut.



Etichetat si cu ianuarie 2017, gravida, sarcina, insarcinata

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -