Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta ati renuntat definitiv la scutece?


55 raspunsuri la acest subiect

#11
Ramba

Ramba

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 17 august 2005 - 10:14

La 2 ani la cel de zi, la 2 ani si jumatate si la cel de noapte.

#12
Pegasis

Pegasis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 17 august 2005 - 12:09

In jurul virstei de 2 ani Ana a incetat sa mai poarte pampers ziua. N-a fost la fel de usor cu cel de noaptea (si chiar ziua in timpul somnului de prinz)... A renuntat definitiv si la acesta la 3 ani si 10 luni.

Un sfat pt mamicile care-si fac probleme din aceasta cauza: lasati copilul in pace, o sa renunte cind o sa fie pregatit. Credeti-ma pe cuvint, ca eu multe ginduri mi-am mai facut...

Carmen
______________________________________________________
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

#13
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 17 august 2005 - 12:11

la pampersul de zi am renuntat pe la 2 ani si vreo doua luni, la cel de noapte cu putin inainte de 3 ani... am mai udat o vreme patul noaptea, iar acuma (3 ani si 4 luni) nu mai facem pe noi, dar o trezesc noaptea si o pun pe olita, pentru ca mananca foarte bine si bea multe lichide toata ziua

#14
symaco

symaco

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 17 august 2005 - 13:05

noi am renuntat definitiv,fara drept de apel la cel de noapte,la 2 ani si 4 luni!putzin a facut la olitza,cateva zile...apoi a zis ca vrea la wc,si acum tot acolo facem.dc suntem pe drum incercam sa gasit un wc,dc dureaza prea mult oprim si facem jos.nici nu vrea sa se atinga de olitza!am avut si parte de mici accidente bineinteles!
la fel si cu suzeta,am aruncat-o la gunoi ca suntem prea mari si aruncata a fost![8D][8D]

#15
clauditzadennis

clauditzadennis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 17 august 2005 - 13:24

La 1 an si 11 luni am inceput antrenamentul...in doua saptamani am scapat de pampers (si de cel de zi si de cel de noapte)...accidente au mai fost (destule), dar acum, la 3 ani ne laudam ca mergem singur - singurel la baie si ne descurcam foarte bine la WC...Succese!

Claudia,soacra frumoasei Oti

Povestea nasterii
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=38156

#16
carina

carina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.339 mesaje

Postat 18 august 2005 - 00:50

Eu am mers pe principiul ca e mai simplu sa ne luptam cu amandoua deodata asa ca am renuntat si la cel de zi si la cel de noapte la diferenta de 2-3 zile, pe la 1 an si 8 luni.

Anda si printesuca Carina (2 ani si 7 luni)
http://community.web.../user/andamihai

#17
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 19 august 2005 - 17:36

La 2 ani si 6 luni, era vara si i-am dat chilotei si i-am spus sa se ceara la olita. Cel mic are aproape 2 ani acuma, dar nici nu vrea sa se uite in directia olitei, prevad ca abia la vara viitoare o sa reusim cu el.

#18
iullia

iullia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 decembrie 2005 - 11:42

precizare, am doi copii, fetita si baiat, si cand am renuntat la sc, doar de acestia am folosit, am renuntat definitiv, fara sa-i pun doar noaptea sau cand iesim

fata mea, a purtat sc, zi si noapte, fara nici o perioada de pauza mai mare decat cea in care facea baie, sau era schimbata de la 9 zile, pana 3 ani si 2 luni incheiate; cand am renuntat la sc am crezut ca-si pierdu-se orice control, dar n-a fost asa, cred ca, dupa aceea, accidental a mai facut pe ea, si nu noaptea

baiatul meu, a purtat de la nici 24 de ore, pana la 2 ani si 11 luni, in toamna urma sa mearga la gradi, si nu-l primeau cu sc, fiind vara, i-am scos sc definitiv, am inceput un episod, care nu s-a incheiat nici acum, noi facem pipi la cutiuta, cealalta problema o rezolvam direct la baie

nici unul dintre copiii mei nu au folosit olita, cu toate ca le-am luat diferse forme

#19
carmen_bm

carmen_bm
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 decembrie 2005 - 14:15

Cu Mihai am inceput operfatiunea olita pe la 1 an jumate ca tot era vara. Spre surprinderea mea, intr-o saptamana n-a mai trebuit sa-i pun scutec ziua. Noaptea l-am mai pus inca aprox 2 luni pana am vazut mai multe zile la rand ca tot uscat este.
Desi toata lumea sustine ca fetele sunt mai agere in sensul asta, la noi a fost invers. La Dora a durat mai mult, adica la cel de zi am renuntat pe la 2 ani si 2 luni, iar cel de noapte pe la 2 ani jumate.

Carmen

#20
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 28 decembrie 2005 - 22:40

La 2 ani am invatat-o sa faca la olita in doua saptamani. Dupa aceea nu am mai folosit deloc scutece si nu am avut decat 2-3 accidente. E vorba de fetita cea mare, desigur. Cea mica foloseste cu succes scutece [:)]



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)



poze septembrie - octombrie



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -