Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (30)


566 raspunsuri la acest subiect

#551
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 10:20

Otilia, ce fetita frumoasa! E cea mare a voastra, nu?

#552
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 10:23

La mine primulele infloresc de cateva ori pe an, cand le vine chef. Freziile imi plac mult dar nu am plantat niciodata.

#553
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 10:26

     Eu frezii pun de 5ani,sunt cate 8-10 bulbi in plic...dar nu am vazut decat firul asta sa infloreasca si in alt an iar un fir.Restul nu fac nici frunze si putrezesc in pamant.Acum vad ca  vreo 5bulbi sunt in aceeasi stare in care i-am pus.M-am gandit sa-i bag putin in frigi in lada de legume si apoi sa-i replantez...poate reactioneaza,habar nu am.E ultimul an in care mai pun frezii:(((



#554
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 11:43

dea,eu stiam ca freziile sunt plante tropicale deci nici nur ar avea cum sa creasca la noi.

#555
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 12:11

     Dana eu in pruncie umblam la "cercul botanic" si erau sere unde se tinea cercul.Inainte de martie erau pline serele de frezii si alte flori de primavara.Dar la toate maga de profil imi spun ca freziile trebuie ferite de inghet,deci sa nu le pun de toamna.

    Pot incerca sa le pun in pamant de orhidee ca tot mi-a ramas,daca spui ca-s tropicale [batcap] .



#556
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 12:31

Dana eu in pruncie umblam la "cercul botanic" si erau sere unde se tinea cercul.Inainte de martie erau pline serele de frezii si alte flori de primavara.Dar la toate maga de profil imi spun ca freziile trebuie ferite de inghet,deci sa nu le pun de toamna. Pot incerca sa le pun in pamant de orhidee ca tot mi-a ramas,daca spui ca-s tropicale [batcap] .

 

 

Da,asa este,doar in sere cresteau la noi si doar atunci in perioada aceea.

 

Clima tropicala implica mai multe nu doar pamintul,sigur poti incerca insa s-ar putea sa nu mearga.Ce miros diafan auch freiziile.!!!



#557
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 14:16

Sora mea a plantat multi ani frezii, dar in casa. Le punea in pamant iarna si avea flori inflorite in luna martie. Folosea aceeasi bulbi in fiecare an.

Mi-a dat si mie, dar le-am facut vant repede ca s-au umplut frunzele de purici din aia verzi si-mi molipseam toate plantele.

Mirosul lor e divin.

Pe aici am vazut frezii prin florarii, dar nu au miros. De fapt, rare mai sunt florile care mai au miros...Pacat!



#558
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 14:20

Eu am avut ghinion cu freziile in gradina. De doua ori am pus si nu a iesit nimic! Andacos, ce bine ca esti pe aici! Vroiam sa iti spun ca azi  am pus orhideea in apa minerala, sa vad cum reactioneaza! 

Deci ai scunfundat-o in apa minerala?

 

Eu le-am fertilizat saptamina trecuta,le-am tinut scufundate in apa cu ingrasamint,citeva ore.

 

Am 4 care le dau mladite cu boboci,Una care avea mladite si care acum are boboci si una care infloreste de un an de zile,o mladita s-a uscat insa cealalta are incontinuu flori,chiar daca acum sunt doar vreo 2.


Editat de andacos, 10 iunie 2016 - 14:21 .


#559
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 14:32

     Hai ca am gasit un site unde spune ca se pot creste si in casa,dar temperatura de inceput(primele 60z) nu trebuie sa depaseasca 15grade,umiditate buna si pot fii si in zona luminata puternic.In camara ar indeplini primele doua conditii...vedem ce-o fii.

    In zona apropiata florariile nu aduc frezii:((

    Si cica daca nu le place ambientul nu emana parfum...eu inca nu am vazut frezii neparfumate.

    Ma bag iar in gradina,sap ceapa si usturoiul ca se anunta din nou ploaie.Gradinaresele cu gradini:ajunge sapatul la ceapa de 2ori sau mai trebuie?De plivit le voi mai plivi...dar de sapat nu stiu pe cine sa ascult [batcap]



#560
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 14:37

Andacos -ja, la apa cu ea!  Acum am pus-o la loc in ghiveciul de portelan. Deci asa cu freziile astea... in casa ar merge. Eh, la toamna poate iau. Deea, fratemiu are o ceapa frumoasa in fiecare an.. .si nu prea o sapa . La el ceapa e plantata  in fiecare an la marginea randurilor de rosii, le merge tare bine acolo.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -