Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#991
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 01 decembrie 2017 - 15:35

Millyp noi am depus dosarul inainte de Craciun in 2015, am avut atestatul ca si voi la sf lui aprilie 2016, iar de la inceputul lui septembrie 2016 aveam fetele acasa. Noi am optat insa pt 2 copii cu varsta mai mare si a durat doar 40 zile pana la potrivie. De ce nu va duceti sa vedeti lista copiilor greu adoptabili ? Multe familii au gasit acolo si au adoptat mult mai repede, fara sa mai astepte potrivirea. Avantajul este ca din lista poti sa alegi si altceva decat ce ai trecut in atestat - adica alta varsta, alt sex. Numai nr de copil trebuie sa fie acelasi. Multa bafta !



#992
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 01 decembrie 2017 - 15:42

Daca nu esti deja, exista un grup pe FB (despre adoptie copii in Romania) 

 unde tocmai s-a facut un "recensamant" cine de unde a adoptat si a predominat lista, plus ca sunt si niste poze superbe cu minunile noastre - mai mici sau mai mari, mai blonzi sau mai hipercromi (cum scria in fisa fetelor noaste).



#993
aurychy

aurychy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 16:34

Millyp noi am depus dosarul inainte de Craciun in 2015, am avut atestatul ca si voi la sf lui aprilie 2016, iar de la inceputul lui septembrie 2016 aveam fetele acasa. Noi am optat insa pt 2 copii cu varsta mai mare si a durat doar 40 zile pana la potrivie. De ce nu va duceti sa vedeti lista copiilor greu adoptabili ? Multe familii au gasit acolo si au adoptat mult mai repede, fara sa mai astepte potrivirea. Avantajul este ca din lista poti sa alegi si altceva decat ce ai trecut in atestat - adica alta varsta, alt sex. Numai nr de copil trebuie sa fie acelasi. Multa bafta !
By  Nu se tine cont de nimic daca vrei din lista,poti luat cati copii vrei...


#994
Millyp

Millyp
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 23:36

Mulțumesc pentru răspunsuri. 

In acești 2 ani am văzut lista copiilor greu adoptabili de 3 ori, o data singura și de doua ori cu soțul meu. In marea majoritate sunt copii cu probleme majore de sănătate.  Am încercat sa ma întorc sa o văd iar și iar in speranța ca totuși exista "cineva" și pentru mine...dar din păcate nu mi-am găsit "sufletul pereche" in acea lista. 

Acum trebuie sa ne refacem dosarul pentru ca ne expira și trebuie refăcut cu cel puțin 3 luni înainte.

Gandurile și toată starea asta dinainte sunt greu de suportat. Și faptul ca aștepți atât de mult este dureros...când știi ca sunt mulți copii care chiar au nevoie de iubire necondiționată , dragoste și de o familie.

Voi cum ați trecut peste așteptarea asta?



#995
Millyp

Millyp
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 23:42

Katerina, voi ați refăcut dosarul înainte de adopție? Sau încă nu expirase?

Poti sa îmi spui pentru ce vârsta ați optat voi? 



#996
aurychy

aurychy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 15:55

Mulțumesc pentru răspunsuri. In acești 2 ani am văzut lista copiilor greu adoptabili de 3 ori, o data singura și de doua ori cu soțul meu. In marea majoritate sunt copii cu probleme majore de sănătate. Am încercat sa ma întorc sa o văd iar și iar in speranța ca totuși exista "cineva" și pentru mine...dar din păcate nu mi-am găsit "sufletul pereche" in acea lista. Acum trebuie sa ne refacem dosarul pentru ca ne expira și trebuie refăcut cu cel puțin 3 luni înainte. Gandurile și toată starea asta dinainte sunt greu de suportat. Și faptul ca aștepți atât de mult este dureros...când știi ca sunt mulți copii care chiar au nevoie de iubire necondiționată , dragoste și de o familie. Voi cum ați trecut peste așteptarea asta?
Eu ma duceam in fiecare lunã,pana cand mi-am gasit piticotul

Editat de aurychy, 03 decembrie 2017 - 15:57 .


#997
aurychy

aurychy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 16:03

Millyp,eu ma duceam in fiecare luna sa vad lista pana mi-am gasit piticotul


#998
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 15:31

Katerina, voi ați refăcut dosarul înainte de adopție? Sau încă nu expirase?

Poti sa îmi spui pentru ce vârsta ați optat voi? 

        Da, bineinteles ca l-am refacut. Expira in august, am depus actele din mai. Vreau sa iti zic, draga Millyp, ca pierdusem orice speranta, mai ales ca eram sigura ca micuta va avea o vacanta de vara frumoasa, programata aproape in detaliu...N-a fost sa fie, iar dezamagirea rodea adânc... Nu-i nimic, printesa o sa mearga iarna asta la sanius ;)

        A, are 3 ani si 10 luni acum, optasem pentru 2-4 ani, fetita.



#999
Millyp

Millyp
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 22 ianuarie 2018 - 12:51

buna :)

 

saptamana trecuta am dus toate actele pentru reatestare, dosarul nostru expira in martie.

Ne-a sunat de la Directie o doamna ,sa ne spuna ca se va ocupa alta persoana de cazul nostru, si ca vor veni iar in vizita la noi, si ca vom avea 10 intalniri. De ce? daca noi doar cateva acte trebuia sa mai ducem...am trecut o data prin procesul asta...asa se face si la reatestare? Iar cu vizite , examen psiho, intalniri de grup? Noua ne spusesera ca aceste lucruri nu vor mai fi pentru ca atestarea noi deja o avem.

 

la voi cum a fost ?



#1000
Millyp

Millyp
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 22 ianuarie 2018 - 12:51

buna :)

 

saptamana trecuta am dus toate actele pentru reatestare, dosarul nostru expira in martie.

Ne-a sunat de la Directie o doamna ,sa ne spuna ca se va ocupa alta persoana de cazul nostru, si ca vor veni iar in vizita la noi, si ca vom avea 10 intalniri. De ce? daca noi doar cateva acte trebuia sa mai ducem...am trecut o data prin procesul asta...asa se face si la reatestare? Iar cu vizite , examen psiho, intalniri de grup? Noua ne spusesera ca aceste lucruri nu vor mai fi pentru ca atestarea noi deja o avem.

 

la voi cum a fost ?





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -