Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Procura sau nu?


179 raspunsuri la acest subiect

#151
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 10:41

Daca informatiile alea vin la pachet cu niste aroganta, mai bine lipsa! Si multa subiectivitate din partea cui trebuia sa fie obiectiv. 



#152
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 10:41



In acest caz ar fi onorabil sa spuneti un simplu multumesc celor care va transmit informatii corecte.

 

Ai dreptate.

 

Multumesc, Ramiris, pentru ce informatii ne-ai dat si mai ales pentru cum ai facut-o. [flo2]


Editat de oana_s, 21 aprilie 2016 - 10:41 .


#153
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 10:47

Aici nu se cere nici o declaratie de la nimeni; indiferent de persoana cu care minorul paraseste tara.

Presupun insa ca daca vamesilor si le pare ceva suspect, atunci pun intrebari.

Am dus-o pe fiica-mea la aeroport anul trecut (aici poti insoti copilul pana la poarta de imbarcare si poti sta acolo pana decoleaza avionul) si in fata mea era o tanara cu 2 copii, care pleca in Turcia. Vamesul a intrebat-o daca tatal copiilor stie ca pleaca; ea a raspuns ca da si ca daca vrea, il poate suna si intreba. Asta a fost tot. 

 

Fiica-mea a calatorit de mica fie cu ai mei, fie doar cu mine, fara ca cineva sa ne intrebe aici sau in Romania de declaratie (ea insa circula cu pasaport elvetian; la inceput a avut nume de familie romanesc, acum are nume elvetian). 


Editat de Ella73, 21 aprilie 2016 - 10:48 .


#154
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 10:59

Ramiris, la ceea ce ai spus tu doream sa mai adaug ca notarii folosesc declaratia pe care o impune Politia de Frontiera:

http://www.politiade...titor_minor.pdf

 

Si doada ca asa este se regaseste aici:

"Guvernul a adoptat, in sedinta de miercuri, unele reglementari in scopul inlesnirii conditiilor de iesire din Romania a cetatenilor romani minori. Astfel, declaratia de acord a parintelui care nu il insoteste pe minor in timpul calatoriei poate fi eliberata pentru mai multe calatorii, respectiv pentru o perioada de pana la 3 ani, fara mentionarea destinatiilor. In aces moment, legea obliga parintii sa autentifice declaratiile pentru fiecare iesire din Romania a minorilor, cu precizarea destinatiei si a scopului deplasarii."

 

"Potrivit legislatiei actuale, este obligatorie declaratia autentificata pentru fiecare iesire din Romania a minorilor sau intocmirea unei declaratii pentru toate deplasarile in strainatate, ceea ce a provocat nemultumiri indeosebi in cazul minorilor care calatoresc frecvent pentru a desfasura activitati culturale, sportive, educationale, in afara tarii, se arata intr-un comunicat al Guvernului. 

De asemenea, se elimina obligativitatea mentionarii scopului deplasarii si a rutei din cuprinsul declaratiei notariale  privind acordul parintelui pentru efectuarea calatoriei in strainatate de catre minor, insotit de o alta persoana. Aceasta modificare survine intrucat in practica au existat situatii in care minorilor nu li s-a permis iesirea din tara  deoarece, independent de vointa insotitorului, compania de transport a modificat traseul ce urma sa fie parcurs pana la destinatie."

 

 



#155
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 11:05

Viviana, situatia de care povestesc eu e de acum cativa ani.

Iar la notariate se perpetueaza aceasta confuzie si astazi (voit in opinia mea).



#156
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 11:08

Ai dreptate.

 

Multumesc, Ramiris, pentru ce informatii ne-ai dat si mai ales pentru cum ai facut-o. [flo2]

Orgoliul ....  [:)]  Noi sa fim sanatosi!



#157
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 11:16

Viviana, situatia de care povestesc eu e de acum cativa ani.

Iar la notariate se perpetueaza aceasta confuzie si astazi (voit in opinia mea).

Da, stiu ca te-ai referit la chestiunea cu valabilititatea si da se perpetueaza si azi. 



#158
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 11:30



Orgoliul ....  [:)]  Noi sa fim sanatosi!

Orgoliu? Nici pe departe!

Este doar o dovada de asa da si asa nu. 

===

Ca in orice  exista si o morala. 

Pentru cine  nu o intelege imi ramane "doar sa explic cu betisoare".



#159
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 11:30

Viviana, situatia de care povestesc eu e de acum cativa ani.

Iar la notariate se perpetueaza aceasta confuzie si astazi (voit in opinia mea).

Eu am patit ceva asemanator cu o procura in care-l imputerniceam pe fratele meu sa administreze in numele meu anumite proprietati din Romania. 

De obicei imi era facuta pe o perioada de 2 ani, de un notar la care obisnuiam sa merg. Ultima data notarul respectiv nu era de gasit, asa ca am apelat la altul, ales aleatoriu.

I-am spus clar si frumos ce solicit si mi s-a raspuns pe un ton asemanator cu cel folosit pe aici ca asa ceva este imposibil si ca nu mi-o poate face decat pe un an.

Atunci am scos procura veche din mapa sa vad exact ce scrie in ea, pe cati ani era facuta. Ma gandeam ca am retinut eu aiurea. Cand i-am aratat-o, a dat ochii peste cap si a spus ca hai, mi-o face si ea pe doi ani chiar daca nu e tocmai corect.

Bineinteles, am refuzat si am plecat.

Am facut-o la alt notar pe 3 ani, nu 2 asa cum am solicitat initial in partea cealalta.

Deduc de aici ca e o chestie ce se practica cam peste tot.

(Bineinteles, nu in Bacau, sa fim intelesi, da? [:)] )



#160
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 11:42

Orgoliul ....  [:)]  Noi sa fim sanatosi!

 

O,daaa...m-ai prins [:-)))]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -