Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ureaplasma urealyticum si micoplasma hominis


8 raspunsuri la acest subiect

#1
luiza@rianna

luiza@rianna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 15:10

A nascut cineva prematur din cauza acestor infectii? Mie mi-au iesit pozitive dar nu am facut nici un fel de tratament. Am 30 de sapt de sarcina si nu am probleme dar am auzit ca poti naste prematur din cauza acestui microb. A patit-o cineva?

luisa

#2
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 17:14

quote:
Initial creeata de luiza@rianna

A nascut cineva prematur din cauza acestor infectii? Mie mi-au iesit pozitive dar nu am facut nici un fel de tratament. Am 30 de sapt de sarcina si nu am probleme dar am auzit ca poti naste prematur din cauza acestui microb. A patit-o cineva?

luisa



Eu am pierdut o sarcina la 18 sapt. din cauza ureaplasmei. Te sfatuiesc sa ceri dr. sa-ti dea tratament, care consta in antibiotic (exista antibiotic ce se poate prescrie in sarcina) cit mai repede, nu e de stat si sperat ca poate nu se intimpla nimic. In plus, datorita ureaplasmei, bb poate face sepsis neonatal si trebui pus din primele ore de la nastere pe antibiotic si nu cred ca doresti asta. Fugutza la dr. ca raul poate fi evitat daca bacteria e tratata cit mai repede![flo]

#3
luiza@rianna

luiza@rianna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 18:26

Imi pare rau ca ai pierdut sarcina. Dr. la care merg eu pt control nu e de acord sa fac tratament. Mi-a zis ca acest microb de obicei da sterilitate, dar odata ce ai ramas insarcinata nu mai sunt probleme. Este cotata cea mai buna dr. din Craiova. Analizele mi le-am facut la Bucuresti pe cand avea 5 sapt de sarcina. Toate au iesit bune in afara de acestea 2. Iar dr de acolo Hamid parca asa se numeste de la Medicover-Grozovici la fel mi-a zis ca se poate intampla ceva sau nu. In urma antibiogramei a rezultat ca acest microb este rezistent cam la toate medicamentele prescrise in sarcina. Asa ca a cam ridicat din umeri si nu mi-a prescris absolut nimic. Nici nu stiu ce sa fac? Sa cer parerea celui de-al 3 medic? Pe 9 nov am programare la eco. Eu sper sa fie totul bine.

luisa

#4
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 02 noiembrie 2007 - 00:45

Problemele cu ureaplasma apar in sarcina..Altfel poti sa o ai si habar n-ai, nu te deranjeaza, n-ai simptome..Da un search pe ureaplasma si citeste, apoi da si dr. tale sa se informeze[bang]. Sfatul meu e sa nu te lasi pe mina providentei, se poate sa ai noroc dar se poate si sa n-ai..

#5
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 02 noiembrie 2007 - 08:03

Uite aici link-uri, cu siguranta ca mai sint sute de link-uri. Nu vreau sa te sperii, vreau sa constientizezi ca iti asumi un risc mare neluind nici un tratament. Si riscul e al tau, nu e al dr., care la o adica va ridica din umeri si-si va exprima parerea de rau..
- http://www.medscape....stract/15893230
- http://cmr.asm.org/c...d_Preterm_Labor
- http://www.medscape....=emed_ckb_ref_0


#6
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 12 decembrie 2007 - 16:53

luiza si eu am fost la 3 doctori cand am descoperit ca am ureaplasma si mi-au spus ca nu afecteaza sarcina cu nimic.problema ar putea fi ca da sterilitate.studii recente au aratat ca si procentul care da sterilitate este foarte mic si doar in combinatii cu alte afectiuni ginecologice da inflamatii puternice si duce la sterilitate.

si poti sa nasti natural,la nastere ti se pune o perfuzie cu antibiotic si astfel se previne riscul infectarii bebelusului.



sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos si la termen!



Cristina in asteptarea mormolocului[amoras]



#7
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 13 decembrie 2007 - 17:14

quote:
Originally posted by mcrissa
luiza si eu am fost la 3 doctori cand am descoperit ca am ureaplasma si mi-au spus ca nu afecteaza sarcina cu nimic.problema ar putea fi ca da sterilitate.studii recente au aratat ca si procentul care da sterilitate este foarte mic si doar in combinatii cu alte afectiuni ginecologice da inflamatii puternice si duce la sterilitate.si poti sa nasti natural,la nastere ti se pune o perfuzie cu antibiotic si astfel se previne riscul infectarii bebelusului.sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos si la termen!Cristina in asteptarea mormolocului[amoras]
Mey, fetelor, daca voi vreti sa invatati ceva din experienta trista a unora patzite, bine, daca nu, procedati in consecintza...Nu vreau sa sperii pe nimeni, vreau numai sa trag un semnal de alarma ca nu e de joaca si ca dr. din RO sint in urma cu muulte studii(evident, nu toti doctorii!) si eu nu m-as culca pe-o ureche lasindu-ma in voia sortii atunci cind pot influentza favorabil mersul sarcinii in special si al sanatatii in general. Cel putin eu am obosit de cite ori am scris pe aceasta tema de-acum 4 ani de cind am pierdut sarcina si nu demult am cunoscut o tipa aici care a pierdut sarcina la 20 sapt din aceleasi cauze...Multa sanatate!

#8
luiza@rianna

luiza@rianna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 04 ianuarie 2008 - 15:43

buna fetelor! am vesti bune. am nascut pe 26 dec ora 20:10 la 37 sapt si 6 zile deci 38 fara cateva ore o printesa frumoasa si super sanatoasa. eu am descoperit ca am ureaplasam si micoplasma pozitive pe cand aveam 5 sapt de sarcina. nu am facut nici un fel de tratam deoarece dr mea nu a fost de acord si mi-a spus sa am incredere in ea. am ajuns la concluzia ca totul in viata se intampla cu voia lui d-zeu. e ceva magic sa-ti tii copilul in brate. va doresc multa sanatate si bebelusi sanatosi. va pup pe toate.

luisa


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -