Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

Ce prefera Dumnezeu ...

catedrala lemn video

301 raspunsuri la acest subiect

#281
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 17 aprilie 2016 - 00:48

Glicina,

 

 din cele vreo 16 mesaje care le-ai scris la acest subiect:

 

14 mi-au fost adresate mie si credintei mele in mod negative

2 altor useri

0 referitoare la subiect si catedrala.

 

intentiile sunt evidente.

 

ps. e sambata la mine.

Michelle in viitor, ca sa eviti rosiile, vorbeste numai in numele tau. Numai vorbi in numele lui Dumnezeu. Incepe fraza cu: eu cred ca; eu am citit ca... Si nu-ti mai da cu parerea despre alte religii fara sa studiezi indelung indeletnicirile ei. Vezi maicutele ortodoxe, care defapt ajuta enorm si au un rol mare in biserica ortodoxa.



#282
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 17 aprilie 2016 - 23:58

Michelle in viitor, ca sa eviti rosiile, vorbeste numai in numele tau. Numai vorbi in numele lui Dumnezeu. Incepe fraza cu: eu cred ca; eu am citit ca... Si nu-ti mai da cu parerea despre alte religii fara sa studiezi indelung indeletnicirile ei. Vezi maicutele ortodoxe, care defapt ajuta enorm si au un rol mare in biserica ortodoxa.


inteleg , Letitia ce vrei sa spui, dar majoritatea mesajelor mele si ale noastre in general se bazeaza pe ceea ce credem, fara sa trebuiasca sa mentionam asta...

chiar treb sa studiem indelung orice parere ...sau pt orice intrebare care o avem de parca...ne dam doctoratul pe forum?

ps.nu ma deranjeaza rosiile ... nici la propriu, nici la figurat.

Editat de michelle-usa, 18 aprilie 2016 - 01:45 .


#283
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 08:18

Buna dimineata,

 

Plec in deplasare si n-am suficient timp pt a dezvolta ce-am de spus. Trasez doar si voi reveni cand voi avea un moment de respiro.

 

Michelle, daca te intereseaza cu adevarat ce fac calugaritele in manastirile ortodoxe, eu iti pot face o lista, daca si numai daca te intereseaza. Am pus intr-unul dintre mesajele mele un link, poate nu l-ai deschis, ba chiar mi-ai si reprosat ca m-as fi adresat tie (si credintei tale) intr-un mod "negative". In conditiile in care eu nu faceam decat sa-ti raspund la o-ntrebare ce pare sa te framante. Deci, te hotarasti, vrei sau nu sa stii si-mi spui. BOR sau BO in general? Fara nicio suparare, daca nu te intereseaza eu nu mai postez, caci am timpul limitat.

 

Si da, eu cred ca pentru orice cuvant vom da socoteala. Tu nu crezi tot asa?

 

S-a vorbit despre chitante date de preoti.

Acum, in 2016, preotul dintr-o parohie mica din Ro mi-a taiat chitanta pt o slujba de inmormantare... 50 de lei, atat... 

Nu pot spune acelasi lucru despre medici, asistente, infirmiere, ma rog, personalul medical de la oncologie Fundeni... ba chiar dimpotriva...

 

Nu mai stiu cine voia sa stie de ce am scris despre citarea urechista a Bibliei.

Pentru ca in momentul in care Sfanta Traditie este total ignorata si citirea/interpretarea/citarea selectiva a unei/unor variante modificate/simplificate ale Bibliei sunt facute fara prezenta Duhului Sfant, atunci da, lucrarea e facuta dupa ureche. Adicatelea cam eretic [:)]

 

Cam asta e.



#284
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 08:38

O. si tot la capitolul "dupa ureche" intra si diversele traduceri ale Bibliei pe care le foloseste . Ebraica , aramaica sau greaca veche din nefericire nu sunt limbi prea usurele si atunci multi pastori nounascuti prefera sa editeze Biblii bazandu-se pe alte traduceri in limbi mult mai usurele si mai schimba fiecare o virgula un cuvintel pana ajungem sa nu mai stim ce citim. Doamne , ce mai poti citi pe DC la diverse subiecte  in privinta asta [batcap]

 

Nu stiu ce prefera Dumnezeu in privinta spatiilor (de fapt nu stiu sigur in nici o privinta spre deosebire de altii ce sunt siguri de ei chiar in  subiectul asta am citit :"Dumnezeu ii iubeste mai mult pe unii decat pe altii "  nu mai caut in urma pagina exact  (groaznica afirmatie venita de la un asa zis crestin )  dar banuiesc eu ca ar vrea Dumnezeu ca macar versetele din  Noul Testament sa fie citate din traducerea directa din greaca veche in romana din moment ce  in original nu se poate( nici o traducere nu e 100 % exacta de acord dar macar nu este folosita o a treia limba intermediara). Si nu la a 678-a a nu stiu carui grup carticica tradusa din engleza .


Editat de mamica11, 18 aprilie 2016 - 09:29 .


#285
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 09:25

inteleg , Letitia ce vrei sa spui, dar majoritatea mesajelor mele si ale noastre in general se bazeaza pe ceea ce credem, fara sa trebuiasca sa mentionam asta... chiar treb sa studiem indelung orice parere ...sau pt orice intrebare care o avem de parca...ne dam doctoratul pe forum? ps.nu ma deranjeaza rosiile ... nici la propriu, nici la figurat.

Ba poti si inca cum ...

Atata  timp cat altii fac albie  de porci  religii  ca cea musulmana  ( uitate  la subiectul cu fetele  batute ).

Si asa pe forum nu exista toleranta. ...desi are un regulament care e incalcat cu brio. 



#286
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 11:36

inteleg , Letitia ce vrei sa spui, dar majoritatea mesajelor mele si ale noastre in general se bazeaza pe ceea ce credem, fara sa trebuiasca sa mentionam asta...

chiar treb sa studiem indelung orice parere ...sau pt orice intrebare care o avem de parca...ne dam doctoratul pe forum?

ps.nu ma deranjeaza rosiile ... nici la propriu, nici la figurat.

Stiu, stiu, dar multe din aceste mesaje pot parea patronizing. Adica tu stii mai bine ca altii ce vrea Dumnezeu, etc. etc. Pe mine nu ma deranjeaza mesajele tale, faci cum crezi, eu doar obsev din umbra si m-am gindit sa-ti spun cum se vede de la mine.



#287
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 12:22

chiar treb sa studiem indelung orice parere ...sau pt orice intrebare care o avem de parca...ne dam doctoratul pe forum?

 

 

Da, asta e parerea unora. Din pacate.



#288
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 21:52

".....

Săptămîna trecută, niște compatrioți, adunați în jurul unei trupe de muzică, s-au încumetat să aibă și ei o părere despre ceva. Atît le-a trebuit. Nu ziceau să se desființeze nimic, să cadă, să piară, să se oprească ceva. Ziceau și ei, în legea lor, despre cum li se pare lor… ceva. Aveau și ei o părere despre Dumnezeu și despre smerenie. Bună, proastă, era părerea lor, era treaba lor. Imediat a explodat smerenia-n noi toți și ne-am apucat să explicăm cum e de-adevăratelea și cum stă treaba. Și ce drept au ăia să vorbească despre smerenie, cînd ei o duc foarte bine, iar unii dintre ei ne sînt și antipatici?! Smerenia e în proprietatea noastră, o avem moștenire de la un văr, care era vecin de scară cu Iisus.

În cel mai rudimentar mod cu putință, cu o ostilitate pe care o pot egala doar marile noastre resurse de resentiment deghizat în umor, am spălat pe jos cu toți ăia cu cîntecelu’ lor mai mult sau mai puțin inspirat. Iar mirosul de sînge ne-a ațîțat și mai rău. S-a ajuns la lucruri greu de închipuit. Parcă ne ia cineva mințile în situațiile astea. Ne schimonosim și devenim niște plagiate involuntare și sinistre ale copiilor-vînători din Împăratul muștelor. Pe urmă, așezați cuminți, care în lașitatea lui grețoasă, care în patologica lor mînie proletară, ne punem la somn dulce, lîngă foc, să mistuim festinul scandalului. Doar sîntem în post, nu?! Vin Sfintele Sărbători!

Cătălin Ștefănescu este realizatorul e­mi­siu­nii Garantat 100% la TVR 1."

 

http://dilemaveche.r...ne-e-mai-smerit

 



#289
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 22:08

O. si tot la capitolul "dupa ureche" intra si diversele traduceri ale Bibliei pe care le foloseste . Ebraica , aramaica sau greaca veche din nefericire nu sunt limbi prea usurele si atunci multi pastori nounascuti prefera sa editeze Biblii bazandu-se pe alte traduceri in limbi mult mai usurele si mai schimba fiecare o virgula un cuvintel pana ajungem sa nu mai stim ce citim. Doamne , ce mai poti citi pe DC la diverse subiecte  in privinta asta [batcap]
 
Nu stiu ce prefera Dumnezeu in privinta spatiilor (de fapt nu stiu sigur in nici o privinta spre deosebire de altii ce sunt siguri de ei chiar in  subiectul asta am citit :"Dumnezeu ii iubeste mai mult pe unii decat pe altii "  nu mai caut in urma pagina exact  (groaznica afirmatie venita de la un asa zis crestin )  dar banuiesc eu ca ar vrea Dumnezeu ca macar versetele din  Noul Testament sa fie citate din traducerea directa din greaca veche in romana din moment ce  in original nu se poate( nici o traducere nu e 100 % exacta de acord dar macar nu este folosita o a treia limba intermediara). Si nu la a 678-a a nu stiu carui grup carticica tradusa din engleza .


la capitolul"dupa ureche" mentionez ca nu esti f bine informata...de fapt chiar sunt curioas de unde iti iei aceste informatii.
pastorii nu editeaza biblii, iar traducerile folosite sutn universal...si nu difera decit f putin cu biblia (cu cruce pe ea)care un orthodox o are in mana .
de fapt si tata care e orthodox , citeste de mutle ori cornilescu.
crezi ca e ceva gresit la aceata traducere...nu se "aseamana"...e alt mesaj?

chiar crezi ca pastorii sunt niste incuiati, niste prostii..c.are habar nu au de ce citesc si mai duc si pe altii in eroare...habar nu au de libi straine???
te inseli...la multe universitati se preda/invata asta.

ai niste idei preconcepute...care sa stii ca sunt departe de adevar...

#290
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 22:17

cat despre sfinta traditie, biblia ne spune ca:
El le-a zis: „Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinei voastre?
Şi aţi desfiinţat astfel cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinei voastre.

...si sunt multe citate.
pt mine o traditie, datina care incalca Cuvintul lUi Dumnezeu e nula...ba chiar nociva.


nu am nevoie de traditii facute de oameni...salvarea mi-a dat-o Dumnezeu gratis si am primit-o in umilinta si cu multa onoare.
nimic din ce face omul nu e mai presus de ce ne e dat de la Dumnezeu.

jugul traditiilor oamenilor e greu...asta a spus si DOmnul Isus..."jugul Meu e usor. "



Etichetat si cu catedrala, lemn, video

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -