Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusul, diversificarea si sarmalele


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 10:57

Doi bebelusi din Fetesti, internati la Spitalul Marie Curie cu sindrom hemolitic uremic dupa ce au consumat carne. Unul dintre copii, in varsta de 7 luni, a fost hranit cu sarmale.

 

Va mira ca un bebelus a mancat sarmale la 7 luni?

 

Dr Mihaela Balgradean atrage atentia ca bebelusii nu trebuie sa primeasca produse din carne imediat dupa inceperea diversificarii.

 

Un studiu realizat de WorldVision in 2011 in Romania arata ca mai ales in zonele rurale, bebelusii primesc sarmale chiar de la 4 luni! Mici, coca-cola apar la bebelusi in meniul de diversificare.

 

De citit: http://www.desprecop...at-si-cum.htm#_

 

 



#2
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 12:09

De mirat chiar nu mă mira, atata timp cât părinții nu sunt informați corespunzător cu privire la diversificare și rolul ei în dezvoltarea bebelușului.

 

Dar nici măcar nu încearcă singuri să se informeze în momentul in care constata ca pediatrul/medicul de familie al bebelușului nu le oferă informațiile de care au nevoie.

 

Caz concret: cunosc un bebe căruia i.au fost date sarmale să manance (un jur de 7-8luni, diversificat de pe la 5 luni) + multe alte lucruri nepotrivite pentru vârstă lui. Acum la 1+ an, mănâncă până și mici...trist.

 

Când i.am spus ca stomacelul este prea mic, nepregătit să digere mâncarea așa de greu mi s.a comunicat ca nu.i treaba mea.

Intr-adevar, nu.i treabă mea, dar bebelușul o să sufere mai târziu și nu mămică, iar pentru asta îmi pare tare rău.


Editat de daisy14, 14 martie 2016 - 12:12 .


#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 20:15

Lipsa de educatie + credinta ferma ca familia extinsa, vecinii dau sfaturi bune, rasverificate.

 

Cand esti lipsit de educatie, nu stii ca exista surse de informare dincolo de granita locului unde traiesti. Ce sa le mai cauti.



#4
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 15 martie 2016 - 14:38

nu ma mira. dar deloc de tot.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 martie 2016 - 15:00

Vreau sa va amintesc ca foarte multe lucuuri s-au schimbat. Ce era valabil ieri, nu mai este azi. Adica nu peste tot e vorba de lipsa de educatie.

 

Pe vremea bebeluseniei nepoatei mele grisul cu lapte era de baza, Azi grisul se da dupa 8 luni - 1 an. Asa se recomanda.

 

Copila mea a fost diversificata dupa schema data de dr. ei, gastroenterolog. Schema valabila atunci. Drept urmare la 4 luni am inceput diversificarea, la 6 manca carnita 1 data pe saptamana, si la 7 peste alb. Ca sa nu mai zic de sucul de portocale dat de la 6 saptamani.

La 8 luni deja avea soldatei cu unt.

 

Acuma schema asta daca o povestesc cuiva sunt considerata ingramadita si needucata. Dar atunci asa era. 



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 martie 2016 - 15:42

Si mai e un aspect.Sarmalele alea au fost fierte.Balaurul datator de SHU  moare prin fierbere.Nu avea cum un aliment preparat termic sa imbolnaveasca bebelusul.

 

Poiate doar daca mama i-a dat cu mana nespalata ceva de mancare.......

Nu mai credeti tot ce scrie presa...ca si cu lactatele bradet.N-a fost omul de vina,era un angajat acre a manipulat branza.....

 

Acum cine ii cere scuze omului si inlatura raul facut?



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 martie 2016 - 15:43

Teoretic sarmaua contine carne,orez si legume,fierte.Atat.preparate termic oamnei buni.



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 martie 2016 - 15:47

Da, nu stiu ce aveti cu sarmalele...citeam undeva ca e unul din cele mai safe mancaruri gatite de romani, desigur gatite cu cumpatare.

Lipsa de educatie este valabila partial, cum de altfel e valabila la vaccinuri, la imbracaminte, etc.

S-au schimbat multe...nu de pe vremea bunicilor, ci intre primul si ultimul meu copil. Multe de tot. Ma si umfla rasul ca mai traieste fata cea mare, dupa cate rele i-am facut... [:-)))]



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 11:58

tocmai am vazut ca cineva a cautat pe Desprecopii sintagma: crenvursti la bebe

 

[batcap]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -