Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


1733 raspunsuri la acest subiect

#11
cory050907

cory050907

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 00:06

Salutare dragi mamici de bulgarasi ! Am venit si noi in noua casuta! In ultimul timp v-am urmarit din umbra, cand am mai avut timp. Ne luptam cu colicile si sunt foarte obosita mai ales ca mai am acasa un nazdravan de 4 ani.

#12
Monika25

Monika25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.112 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 06:24

Bun venit Cory...colici ne dau bataie de cap tuturor din pacate...e rau ii urasc dar ce sa facem....

#13
Tantzica

Tantzica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 09:22

V-am gasit si eu fetele mele dragi, v-am tot citit zilele astea dar de pe telefon, de unde mi-e greu sa raspund.

Cand incerc sa imi schimb semnatura imi arunca site-ul eroare de baza de date... deci raman cu tickerul asta deocamdata....

Noi suntem in continuare cumintei, fara colici, papam si dormim. Eu am descoperit o formatiune ciudata pe sanul stang, e destul de mare, am fost la spital si doamna consilier in alaptare mi-a spus ca e un "placard" (suspectasem canal infundat, dar e mult mai mare), imi face masaj de vreo 2 zile, frunze devarza non stop si nurofen. Altfel sanul produce lapte corect, bebe papa fara probleme si se satura.

Are si el momente cand e marait, ne tine pe langa el cu orele, ba tzitzi, ba sa ii vorbim si sa ne jucam cu el, dar nu plange exagerat. Prefer sa-l vad activ ziua si sa-mi doarma noaptea :)

Avem si noi la indemana Protectis si Colief, dar nu i-am mai dat, o sa-i dau la nevoie.

Sambata avem 3 sapt, o sa-l cantaresc la fundu' gol sa vad cat a pus pe el, pe obrajori se vede progresul, are niste falcute... aiaiaiaai


In sfarsit pot sta si eu in fund, mi s-au vindecat taieturile si au picat atele. Trebuie sa invat sa-l alaptez asa acum, mi s-a acrit de alaptat la orizontala :)

Cat despre intimitati cu sotul, cred ca nici la 6 sapt n-o sa am curaj :)) depinde cum ma simt...

Acum stau cu sufletul la gura si urmaresc celebra lege a indemnizatiilor, daca trece prin toate forurile legislative, ne-am scos :) eu am acum inca vreo 90 de zile de prenatal, apoi o sa aleg cat stau in CCC. Sper sa avem un raspuns pana atunci. Oricum de la 1 iulie, daca se va aplica, se va aplica si retroactiv (pentru cele care sunt deja in CCC)

Va pup pe toate cu drag!

#14
Ale Ale

Ale Ale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 10:15

Mamici noua ne-a iesit niste bubite cred eu pe ureche e mai mult o cojita galbena a mai intalnit cineva asa ceva?Si ochisoru ne da batai de cap tor cuege il stergem cu ser dar nu vad nici o ameliorare [help]



#15
sofel

sofel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 458 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 14:07

Ale, si noi am avut pb cu un ochisor (si mai multe fete din grup, din cate imi amintesc). Eu i l-am tot sters cu ser fiziologic cateva zile mai intens pana s-a rezolvat de la sine. Despre cojita de la ureche... habar n-am. Insa si pitica mea are tot felul de cojite micute ba pe capsor ba pe fatzuca... Cred ca e normal, eu nu ma impacientez...

#16
sofel

sofel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 458 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 14:09

Tantzica... esti o fericita daca nu aveti colici. Felicitari! Nu stii ce "pierzi" si nici nu-ti doresc!!! :)))

#17
Ale Ale

Ale Ale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 14:19

Ale, si noi am avut pb cu un ochisor (si mai multe fete din grup, din cate imi amintesc). Eu i l-am tot sters cu ser fiziologic cateva zile mai intens pana s-a rezolvat de la sine. Despre cojita de la ureche... habar n-am. Insa si pitica mea are tot felul de cojite micute ba pe capsor ba pe fatzuca... Cred ca e normal, eu nu ma impacientez...

Sofel acum I-am stropit cu laptic in ochisor zice ca face minuni sa vedem si am citit ca ar fi bun si pt acneea si bubitele bebelusilor si pt nasuc in loc de spray



#18
sofel

sofel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 458 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 14:44

Ale...mie mi-au zis in maternitate sa nu fac asta ca e un leac babesc care nu da roade... Acum...banuiesc ca rau nu-i face. Vezi si tu si ne zici si noua daca a functionat :)

#19
Manuela77

Manuela77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 16:47

Bine v-am regasit in casuta noua!

Acum m-am intors de la controlul de o luna. La noi toate bune, a crescuy frumos. Singura porblema si al noi cu ochisorii (ambii). Mi s-a spus sa continui cu ser fizioligic si comprese sterile si o sa se desfunde de la sine. E vorba de canalele lacrimale care pot fi blocate la unii bb.

 

Su nici o forma sa nu pun lapte in ochi ca se poate infecta.....si eu cara am mai pus si am si recomandat aici pe grup...mea culpa Deci nu faceti ca mine...nu puneti lapte in ochi!



#20
tadiana

tadiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 17:49

Cat ma bucur sa va regasesc!!! La noi nu sunt doua nopti la fel; uneori ale colici pana pe la 1, alteiri doarme de la 22 in episoade de 3-4 ore. In schimb, e de groaza cand o schimbam; fetelor, urla intr-un hal ca ti se rupe inima. Ne-a cazut ieri ombilicul. Acum trebuie sa o curatam cu spirt de doua ori pe zi, spoi va veni asist.sa ii puna un banut (?!! Si la voi?) ca sa i se retraga buricutul. Fetelor, voi ati ramas inscrise cu bebele la dr de familie si mergeti doar cateodata sau cand se impune la dr pediatru sau il inscrieti dor la dr pediatru si de acolo vine asist. sa il cantareasca, ...?!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -