Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

succesiune


46 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 16:25

Pentru ca sunt bombardata cu informatii din toate partile, si pentru ca mama ma terorizeaza deja cu subiectul, vreau si eu cateva detalii legate de succesiune. In cat timp trebuie facuta, daca o deschide altcineva, cum pot afla (ca nu locuiesc in tara), daca am nevoie de avocat, etc. Tata s-a despartit acum 18 ani de mama, dar nu au facut partaj. El s-a recasatorit apoi, dar nu a avut alti copii, eu sunt singurul copil. Exista bunuri din ambele casatorii care trebuiesc impartite. Ce are din timpul primei casatorii are vreo importanta cand se partajeaza?! Fiind mama, nu ma streseaza pe numele cui ramane. La a doua casatorie, sotia va deschide succesiunea din cate am inteles. E ceva ce trebuie eu sa fac sau e un proces automat? Sunt paralela cu problema, n-am mostenit niciodata nimic. Si daca nu m-ar bate mama la cap in continuu, cred ca as dona totul. Da nici n-a plecat bine tata dintre noi, ca deja a inceput, sa ma interesez, sa aflu, sa nu faca aia succesiunea pe ascuns, ca eu nu's in tara, si tot asa. Deci un minim de informatii mi-ar fi de folos.

#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 16:34

Ce stiu eu, si nu sunt nici eu prea in tema e ca sotia (sau sotul) din momentul decesului are dreptul legal la jumatate din averea comuna, iar copiii din toate casatoriile (de fapt toti copiii recunoscuti) impart cealalta jumatate in mod egal. Deci in principiu tu si sotia lui ati avea dreptul la parti egale.

 

Posibil ca prin testament tatal tau sa fi facut alte impartiri, caz in care nu stiu ce poti face, cred ca poti ataca un eventual testament abuziv...

 

Nici la noi nu stiu in ce ape ne scaldam, nu stiu daca se ocupa sotia lui si fratele meu de asta, nu stiu daca e obligatorie succesiunea, si nici nu vreau sa deschid subiectul asta cu ei, mi se pare delicat. 

 

Poate ne lumineaza cineva mai priceput...



#3
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 16:40

Nici nu stiu daca a avut testament, si nici nu stiu unde sa verific. Si am impresia ca a avut si o asigurare de viata, dar iarasi, n-am nicio idee unde (asta cu asigurarea mi-o spusese el cu mult timp in urma). Cu actuala sotie ma inteleg acceptabil, dar chiar nu sunt in stare s-o sun s-o intreb acum asa ceva.

#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 16:45

Da, exact! Asa simt si eu... Si noi, vorba ceea, ne vedem zilnic...

Totusi nu e un subiect de abordat.... Ma simt si asa destul de ciudat ca imi umbla mintea la asta, daramite sa mai si discut cu ea despre asta....



#5
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 16:49

Eu știu așa: din bunurile comune obținute în timpul vieții, intră la succesiune doar jumătatea care aparținea soțului decedat (jumătate din bunuri sunt ale soțului supraviețuitor). Din jumătatea care intră la succesiune, o parte este a soțului supraviețuitor, cota diferind de tipul moștenitorilor cu care intră în concurență la moștenire. Dacă intră cu copiii decedatului, are 1/4 din acea jumătate care se împarte. Dacă intră cu moștenitori din clasa II (părinții decedatului sau frați / surori  + descendenții acestora), soțul supraviețuitor are 1/3 din ceea ce se împarte. 

Aici detalii: http://www.romaniacu...supravietuitor/

 

Deschiderea succesiunii și dezbaterea succesiunii sunt două lucruri diferite. Deschiderea succesiunii se face automat prin moartea persoanei în cauză. Dezbaterea este ceea ce se întâmplă la notar. Dezbaterea succesiunii se deschide obligatoriu la un notar din localitatea unde a avut ultima oară domiciuliul decedatul. La dezbaterea succesiunii notarul este obligat să citeze moștenitorii.

 

Aici niște informații despre procedură: http://legestart.ro/...nei-succesiuni/



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 16:56

Mickyy, de ce nu deschideti voi (tu sau mama ta) dezbaterea succesiunii?

Ca sa nu stai sa te intrebi daca o fi deschis altcineva...

In rest, daniela a spus clar cum se imparte. Si cum se citeaza mostenitorii.

De verificat, orice notar poate verifica daca s-a deschis succesiunea de catre cineva.

Intrebare: cine are certificatul de deces al tatalui tau, in original?



#7
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 17:03

Dacă există un testament: copiii sunt considerați moștenitori rezervatari, adică nu pot fi dezmoșteniți de tot.

 

Art. 1088

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.

 

Adică, cazul unui singur succesor copil care ar primi 3/4 din totalul masei succesorale (adică cea care se împarte) prin rezervă succesorală el nu poate primi mai puțin de 3/8.

Exemplu: la moartea unei persoane a rămas un imobil. 1/2 din imobil revine soțului supraviețuitor. Restul de 1/2 se împarte. Dacă pesoana decedată a avut un singur copil, soțul supraviețuitor ar lua 1/4 din jumătatea care se împarte iar copilul ar lua 3/4 din aceeași jumătate. Dacă există un testament care exclude copilul de la moștenire acesta poate invoca dreptul la rezerva succesorală, care în cazul acesta este de jumătate din 3/4, adică 3/8. Refăcând calculele în acest caz, copilul va lua jumătate din 3/4 din jumătatea care se împarte, adică va primi 3/16 părți din imobil. Soțul supraviețuitor va obține = 1/2 din tot bunul (ca și parte proprie) + 5/16 ca moștenire = 13/16 părți.



#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 17:04

Rufus, eu nu sunt in tara, si nici nu am de gand sa ma agit cu asta acum. Mai degraba ma intereseaza daca nu ma agit deloc o vreme, ce se poate intampla? Se poate face succesiunea fara stirea mea, cum insinueaza mama? Certificatul in original il are actuala sotie, eu doar o copie.

#9
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 17:08

Daniela, merci de explicatii. Asa cum ziceam mai sus, cotele banuiesc ca sunt standard, mai degraba vreau detalii despre termene si daca eu nu fac nimic o vreme (cateva luni, un an) pot sa ma trezesc ca deja au facut succesiunea in lipsa mea si au decis ca daca nu ma prezint pe acolo nu vreau nimic.

#10
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 17:10

Nu, toti mostenitorii trebuie sa fie prezenti. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -