Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Tusea uscata la copii

copii tuse tuse uscata sanatate

49 raspunsuri la acest subiect

#31
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 13:19

la noi tusea a tinut mai bine de o luna jumatate pana sa treaca. Pe voi cat va tine de obicei?



#32
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 09:33

are cineva lampa de sare in camera copilului? a ajutat in privinta tusei?



#33
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 08:58

Si un articol de pe Desprecopii.com despre Tusea Uscata. Este un articol mai vechi dar cred ca este foarte actual:

 

http://www.desprecop...tusea-seaca.htm

 

Ce este de fapt tusea seaca?

Tusea seaca este un simptom deosebit de chinuitor si obositor, care-l tulbura nu numai pe micul bolnav, ci si pe cei din jurul lui. Din fericire exista ac de cojocul ei si exista tratamente eficiente care readuc linistea celui mic si a familiei tale. Tusea seaca si tusea productiva nu se trateaza niciodata la fel. Pentru tusea uscata, chinuitoare se recomanda medicatia antitusiva pe cand pentru tusea productiva este prescrisa medicatia fluidifianta, expectoranta. Mai departe aici.



#34
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 aprilie 2016 - 13:18

Cel mai probabil ca in toamna va trebui sa imi duc piciul la camin si mi-e cam frica de virusuri / viroze...logic nu avem cum sa scapam fiind o colectivitate de pitici. Voi cum ati trecut de episoadele de tuse? Ati dus copilasii la camin sau i-ati tinut acasa 2-3 saptamani cat dureaza tusea (fiindca de cele mai multe ori tusea nu trece repede ... )?



#35
inamm

inamm
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 09:19

Ne-a invadat si pe noi tusea in casa, tocmai acum cand vremea este buna. La inceput credeam ca este de la polen, ceva o iritatie de primavara, pana ne-am trezit ca tusim toti in casa.

Metodele naturiste de mai sus nu ajuta [:(] sau nu la noi iar la copii nici gand sa accepte retete pe baza de ceapa. Am fost la farmacie si am luat sirop pentru copii si il folosim toti si noi adultii. Interesant ca nici unul dintre noi nu a facut febra. Poate sa fie raceala fara febra?



#36
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 09:24

Ne-a invadat si pe noi tusea in casa, tocmai acum cand vremea este buna. La inceput credeam ca este de la polen, ceva o iritatie de primavara, pana ne-am trezit ca tusim toti in casa.

Metodele naturiste de mai sus nu ajuta [:(] sau nu la noi iar la copii nici gand sa accepte retete pe baza de ceapa. Am fost la farmacie si am luat sirop pentru copii si il folosim toti si noi adultii. Interesant ca nici unul dintre noi nu a facut febra. Poate sa fie raceala fara febra?

 

Asa am patit si noi prin iarna, nu tu febra nu tu nimic altceva, doar tuse si iar tuse, ne luase pe rand pe toti. Deci da, se poate si fara febra



#37
adrybb

adrybb
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 20:09

O intrebare si din partea mea: se poate ca tusea uscata sa nu aiba legatura cu raceala si gripa?

 

Am citit ca tusea uscata poate sa fie cauzata si de factori chimici, din mediu, si  de aer uscat. La noi cea mica tuseste des uscat si suspectam ca este aerul din camera ei. Am vazut chiar pe DC intr-o transmisiune LIVE un umidificator de la Philips care se pare ca ajuta atat la umiditate cat si la purificarea aerului. dar este cam scump [:(]

 

A mai avut cineva tuse uscata care nu era de la raceala?



#38
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 10:12

Eu mereu tusesc de la aerul uscat din camera. Si cum pun umidificatorul sau un castron cu apa se simte diferenta. Este foarte sacaitoare aceasta tuse, si nu are nici o legatura cu vreun virus.



#39
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 18:02

Am gasit un site haois olandez cu remedii naturiste si o sa pun aici o serie de sfaturi despre cum sa opresti tusea in mod naturist. O parte din ele au fost deja mentionate...

 

Strugurii si ei tusea. Metoda testata personal. Avem mai mereu in casa struguri verzi din aceia fara seminte. Cand am puseuri de tuse mananc cateva boabe si imi calmeaza tusea minim o ora.

 

Sucul de morcovi - se pare ca un singur pahar de suc de morcovi pe zi calmeaza tusea.



#40
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 18:07

Turmenic - o linguriță de pulbere de turmenic se adauga cu niste ginger in apa clocotita

Se fierbe apa pana scade la jumatate. La final se adauga miere. Si se bea aceasta compozitie. Turmenic amestecat in lapte cald cu miere este in mod special bun pentru tusea uscata.





Etichetat si cu copii, tuse, tuse uscata, sanatate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -