Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imigratia ilegala- un nou nivel (6)


876 raspunsuri la acest subiect

#121
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.280 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 16:28

Elyda, si cum se platesc taxele in Romania, tot asa ca aici, in rate?



#122
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 16:38

Elyda, si cum se platesc taxele in Romania, tot asa ca aici, in rate?

 Daaaaa...s-o crezi tu.:))

 

Taxa anuala o plătești  in timpul anunlui universitar.

Cel putin eu pot sa spun cum era pe timpul meu.O parte la inceputul anului ,una pe la mijloc si alta inaintea ultimei sesiuni ca altfel nu intrai in examene.

Eu vorbesc de facultate  de stat.La cele private nu stiu cum e.

Deci nu ca in UK cand platesti acel imprumut dupa ce te angajezi.

Platesc parintii ( de obicei ) o caruta de bani in fiecare an pentru facultate,pentru cazare,pentru mancare,pentru carti si pentru ce mai e nevoie.Se duc zeci de mii de lei ,munca lor de-o viata ca sa faca copilul o facultate buna.Daca copilul vrea medicina...e nasol...ca asta e cea mai scumpa si tine mult.:))

Si apoi...dumnezeu cu mila. 

Sau nemtii...sau enlezii...:))



#123
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 17:45

Aoleu ce agresiva esti! Era doar o intrebare, nu o acuzatie.

Părerea mea este că ai o percepție denaturată, mai ales atunci când o postare contrazice ceea ce spui sau crezi. Chiar vorbisem serios când am zis de premiu, eu mă țin de cuvânt și îmi place să dau satisfacție atunci când este cazul, considerând aceasta ca un omagiu adus interlocutorului. Și mai am și aroganța să cred că ți-ar fi plăcut, dacă l-ai fi câștigat.

 

Acum, că tot s-a iscat discuția, am adus vorba de „vânătoarea de creiere” ca fiind unul din aspectele să zic „extreme” ale importanței pe care inginerii, medicii etc o au în viața economică. Dar am observat deseori că faptul că un fenomen nu se petrece exact sub nasul cuiva, există tendința ca existența lui să fie negată. E pur și simplu o îngustime a vederii des întâlnită.



#124
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 17:54


Platesc parintii ( de obicei ) o caruta de bani in fiecare an pentru facultate,pentru cazare,pentru mancare,pentru carti si pentru ce mai e nevoie.Se duc zeci de mii de lei ,munca lor de-o viata ca sa faca copilul o facultate buna.Daca copilul vrea medicina...e nasol...ca asta e cea mai scumpa si tine mult.:))

Si apoi...dumnezeu cu mila. 

Sau nemtii...sau enlezii...:))

Păi părinții plătesc pentru că vor musai ca odrasla să facă facultate. Pe locurile cu plată de la facultățile de stat intră cei cu rezultate mai slabe la examenele de admitere sau la bacalaureat. Cei mai buni intră pe locurile finanțate de la buget.



#125
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 18:07

Păi părinții plătesc pentru că vor musai ca odrasla să facă facultate. Pe locurile cu plată de la facultățile de stat intră cei cu rezultate mai slabe la examenele de admitere sau la bacalaureat. Cei mai buni intră pe locurile finanțate de la buget.

 

Vad ca ești foarte sigura ca ce spui tu este adevarat.Banuiesc faptul ca ai informatii clare si reale,altfel nu cred ca ai scrie asta cu asa convingere.

Adica stii sigur ca cei care urmeaza o facultate  cu taxa o fac pentru ca parintii ii duc acolo numai pentru mangaierea amorului propriu  si ca numai o anumita categorie de persoane intra la facultate pe locurile cu taxa.

Si ca cei mai buni intra pe locuri finantate.

 

Eu nu sunt la fel de sigura .Si asta din motive "de viata " care mi-a arata ca nimic nu este doar alb sau negru.



#126
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 18:16

Vad ca ești foarte sigura ca ce spui tu este adevarat.Banuiesc faptul ca ai informatii clare si reale,altfel nu cred ca ai scrie asta cu asa convingere.

Adica stii sigur ca cei care urmeaza o facultate  cu taxa o fac pentru ca parintii ii duc acolo numai pentru mangaierea amorului propriu  si ca numai o anumita categorie de persoane intra la facultate pe locurile cu taxa.

Si ca cei mai buni intra pe locuri finantate.

 

Eu nu sunt la fel de sigura .Si asta din motive "de viata " care mi-a arata ca nimic nu este doar alb sau negru.

Da, informațiile mele sunt astea: se intră în ordinea mediilor,cei cu medii mai mari intră pe locurile finanțate de la buget. Excepțiile sunt nesemnificative din punct de vedere, să zicem, cantitativ. Da, părinții fac acel efort pentru a-și ajuta copiii să urmeze studii superioare, pentru că la noi se pune în prezent foarte mare preț pe aceste studii. Este o extremă în care s-a căzut după '89 și din care nu se mai iese pentru că sunt mecanisme care o întrețin, întrucât este o afacere foarte profitabilă.



#127
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 18:34

profitabil sau nu.....e discutabil...un serviciu bun  ,cel putin la noi,nu se poate obtine fara studii universitare.

 

 

Ce faci cu facultatea dupa....asta e altceva.Conteaza ce ti-a ramas in cap ,cum o valorifici.Cat lucrezi pe meserie si cat faci altceva.De exemplu in industria farmaceutica.....cei care distribuie..agentii,sunt persoane care au ori facultatea de farmacieori sunt medici.Si fac distributie.

 

Si nu cinteaza daca e particulara sau de stat,conteaza cum inveti si cum o valorifici dupa.

 

Pe vremea mea erau cate 10-15 pe loc.La mai toate facultatile bune.Ce era bun acu` 20 de ani acum nu mai e...

iar pentru facultati ce presupun  un serviciu ulterior foarte bine platit..gen informatica sau anumite specializari de inginerie....e batalie mare acum.



#128
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 18:47

Eu m-am referit în special la profitul pe care îl scot cei implicați efectiv în aceste afaceri.



#129
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 20:06

Și cum dovedește asta că specialiștii sunt neimportanți în economie? Căci despre asta era vorba. 

 

În plus, părerea mea este că percepția ta despre "bătălia" pentru creiere este falsă. La fel ca a celor care cred că ea nu există.

 

Nu pot sa dovedesc cu comentariul meu asta, nici nu a fost intentia mea, răspunsul meu a fost strict la asa zisa vinatoare de creiere care în Germania nu exista.

 

Percepția mea o fi falsa pentru tine însă se bazează pe 15 ani de lucrat și trăit în Germania. Si nu are la baza numai experienta mea personala ci și experienta prietenilor mei, cunoscuți,  colegi de munca, etc. Oricum ar fi e percepția mea și nu e nevoie sa fii tu de acord cu ea.  [:)]  [:)]



#130
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 20:23

Nu pot sa dovedesc cu comentariul meu asta, nici nu a fost intentia mea, răspunsul meu a fost strict la asa zisa vinatoare de creiere care în Germania nu exista.

 

Percepția mea o fi falsa pentru tine însă se bazează pe 15 ani de lucrat și trăit în Germania. Si nu are la baza numai experienta mea personala ci și experienta prietenilor mei, cunoscuți,  colegi de munca, etc. Oricum ar fi e percepția mea și nu e nevoie sa fii tu de acord cu ea.  [:)]  [:)]

Exact, nu e musai să fim de acord unii cu alții. Cum am mai zis, faptul că niște lucruri nu se petrec fix sub ochii tăi sau nu ești tu implicată în ele nu sunt dovada că ele nu există. Exact cum am mai comentat și nu mai insist, este o limitare a razei de percepție a nega existența unui fenomen numai pentru că tu personal nu te-ai întâlnit cu el.




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - Ieri, 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Astăzi, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Astăzi, 09:26

  • Ultimele zile cu burtica ❤️

    Ioone
    - Astăzi, 07:55

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Astăzi, 00:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -