Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Fiv cu ovocite donate 100


850 raspunsuri la acest subiect

#241
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 16:38

  Nu numai la Cluj se face asa ci in majoritatea oraselor mari.In altele doar o data pe sapt recolteaza pt asta,daca recolteaza.Proba se trimite la alt centru(ori Bucuresti ori Germania) de asta nu se face zilnic.

  Mai poti incerca sa intrebi pe la cabinetele care lucra cu Synevo sa nu trebuiasca sa te deplasezi in alt oras.Recoltezi la cabinet in ziua cand pot trimite analiza ca sa te incadrezi in intervalul lor.Eu am gasit intr-un orasel apropiat un spital care-mi pot trimite analizele la Bioclinica fara sa ma mai deplasez pana la TM.Pt NK stiu ca sunasem de 2ori sa intreb si eu cand se fac si cand m-am dus m-am intors inapoi pt ca erau doar 2zile anume.M-am dus iar la TM :(((,ca alta optiune nu am avut si sincer imi pare rau ca nu am facuto mai devreme ca poate cu o doza mai mare de prednison aveau sanse si puiutii mei sa se prinda...Cand m-am hotarat sa ma analizez complet si rezerva mea a fost pe duca iar sansele cu ale mele erau infime.



#242
ginecologica

ginecologica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 17:20

Da,o sa văd Cum fac, o sa mă invoiesc sa o fac cât de repede...oare de când se ia prednison, dacă trebuia sa iau, de când încep tratam, de la punctie sau ET?



#243
ginecologica

ginecologica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 17:21

Prin câte ai trecut și tu,dea...



#244
katy71

katy71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 17:35

Gine eu am prednison 5mg  odata cu estrogenii, ziua 1 pt ca NK urile sunt 6%, ai timp sa le incepi.



#245
ThePinK

ThePinK

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 19:25

Legat de NK eu nu stiu cum sa procedez. Desi am procent de 18%, dr. H zice sa nu fac nimic, ginecologul meu zice sa iau Prednison10 mg/zi macar pana fac beta. oare este prea putin? [smulgpar]

 

Am efectuat si analizele de trombofilie, am anticoagulantul lupic pozitiv, profilul trombofilic arata cam asa:

Mutatia Factor V Leiden – NEGATIV 2.

Mutatia Factor V 4070 A>G (haplotipul HR2) - pozitiv (genotip heterozigot)

3. Mutatia Factor II (protrombina) G20210A – NEGATIV

4. Mutatia Factor XIII Val34Leu – pozitiv (genotip heterozigot)

5. Mutatia PAI-1 – pozitiv (genotip heterozigot)

6. Mutatia MTHFR C677T – pozitiv (genotip heterozigot)

7. Mutatia MTHFR A1298C – pozitiv (genotip heterozigot)

8. Mutatia Fibrinogen -455 G>A – NEGATIV

9. Mutatia GP IIb/IIIa L33P – pozitiv (genotip heterozigot)

 

Dr. H zice sa fac anticoagulant in doza recomandata de hematolog. Hematoloaga la care am fost, zice sa fac Clexane 0.4 mg si apoi sa crestem, daca este nevoie. Eu am 70 kg, oare nu este prea putin? Voi ce parere aveti? Desigur ca am sa iau si Aspenter



#246
ThePinK

ThePinK

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 19:27

Dea tu ai luat Prednison din ziua in care ai inceput tratamentul de stimulare, cu Estrogeni, nu din ziua punctiei, nu?



#247
Siggy

Siggy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 19:32

Buna tuturor, sunt noua aici.Sunt programata pe 11 mai la Reprofit pentru embriotransfer.Inca nu am primit schema de tratament insa Cristina zicea ceva de aprilie.Asta inseamna protocol scurt?a mai avut cineva asa?Cate doze de Diphereline ati avut , si daca sunt foarte nasoale?Unde v-ati cazat in Brno?Scuze pentru atatea intrebari, insa am putine informatii.



#248
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 20:08

    Rozalino eu nu am facut nici fiv,nici fet cu donate...ca endometru meu face figuri si nu da semne sa-si revina.Dar cand voi face voi lua prednison din z1,voi incepe cu 5mg si cresc treptat asa incat la punctie sa ajung la 20-25mg(Nk mele sunt 22%).Eu la ultimul fiv cu ouale mele am avut 15mg doar si dr a spus ca vom mari doza la urmatorul(mai ales ca e vorba si de donate).Daca functiile hepatice ies ok fac si intralipid,dar incep din ultimele zile ale ciclului dinaintea procedurii,urm doza inainte de punctie si una la transfer.



#249
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 20:31

Katy, nu are sens sa iei prednison la asa NK-uri, parerea mea. Ai mai incercat sa iei? Am o prietenă care a luat la fiv-urile ei, i-a fost fff rau si cand a facut NK-urile au fost ca la tine. Dr H nu a mai lasat-o sa ia prednison, insa i-a facut Intralipid. (Era tot fiv cu materialul ei)

 

Pink, e ok, 0.4 clexane pt inceput. Asa se face, iar dupa 7 zile de la incepere faci analize si vezi daca trebuie crescut. Eu am mai multe kg si am stat la 0.4 pana in sapt 32 de SA.


Editat de gabyv, 21 februarie 2016 - 20:32 .


#250
katy71

katy71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 22:02

Gabiv , am mai luat prednison si nu mi a fost rau, stiu ca nk urile mele sunt mici, o sa cad, macar sa ajung pana acolo intai sa rezolv cu CM ul. Sa vad daca e de acord medicul din cehia sa merg cu duphaston pana pe 9 martie in loc de AC, alta solutie nu vad.




Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Sarcina si locul de munca

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:25

  • SfârÈ™itul primului trimestru

    Roxxxi
    - Ieri, 23:48

  • Cum am spus apropiaÈ›ilor marea veste

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 21:58

  • Saptamana 20

    MsAndreia
    - Ieri, 21:25

  • Sarcina

    teg
    - Ieri, 16:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -