Sari la conținut

Sari la conținut


VSH mare, in crestere


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 14:35

In ultimul an, am facut mai multe analize copilului (9 ani). A inceput cu un set de rutina: in linii mari a iesit ok insa au fost cateva aspecte pe care medicii (cel pediatru si cel homeopat) au considerat necesar sa le urmareasca in timp: colesterol, vit. D, respectiv VSH-ul (dat fiind ca erau in afara intervalului).

 

In septembrie exudatul a fost pozitiv pt streptococ beta-hemolitic, am facut tratament homeopat, s-a inactivat in gat insa VSH-ul si ASLO (repetate in noiembrie) erau tot mari.

 

Azi i-am refacut analizele, i-au iesit ASLO 586, iar VSH 52 (ambele in crestere fata de luna noiembrie). Hemoleucograma e ok, la fel si Fibrinogenul. Mai avem de recoltat exudat si sumar de urina.

 

Medicul pediatru s-a gandit ca ar fi bine sa facem 4 doze de Moldamin (chiar daca examenul ecocardiografic a iesit foarte bun), in timp ce medicul homeopat este impotriva. Am rezolvat de curand o carie mica, insa medicul pediatru considera ca e putin probabil ca o carie sa dea valori asa mari. Si mai e si ASLO crescut.

 

Din toata povestea asta, cel mai mult imi da de gandit VSH-ul. A iesit mare aproape in toate set-le de analize, fix la fel i se intampla si sotului meu. Posibil sa aiba si o predispozitie, si / sau sa fie corelat cu valorile usor ridicate ale colesterolului. Insa faptul ca e in crestere ma ingrijoreaza cel mai mult.

 

Simt nevoia sa mai cer parerea unui medic, nu stiu insa catre cine sa ma indrept, m-ar ajuta o recomandare in acest sens. Sau, daca ati trecut cumva printr-o situatie similara... cum ati rezolvat-o

 

Multumesc


Editat de Adriana mica, 23 ianuarie 2016 - 21:14 .


#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 14:42

Cere parerea unui alt medic, dar din cat am invatat din proprie experienta, antibioticul luat cu o protectie pt flora intestinala, este cel mai indicat remediu pt normalizarea VSH ului si al ASLO.

Valorile mari ale ASLO pot conduce la declansarea reumatismului articular.



#3
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 14:54

Multumesc pt raspuns, Alizee.

 

Tocmai pt preveni riscul unui reumatism articular, ni s-a recomandat Moldamin (ni s-a spus ca este mai degraba un tratament conex, se crede ca ajuta desi nu in mod direct). Probabil ca nu avem de ales, medicul homeopat e impotriva acestui lucru insa remediile date de el in ultima perioada nu au ajutat. Chiar nu stiu ce putem face, mai sunt oare si alte investigatii pe care le putem face?



#4
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 14:58

Cu placere.

 

Din cate stiu, homeopatia nu da rezultate in infectii. 

 

Tot un medic te va indruma pt alte investigatii si analize.


Editat de Alizee, 23 ianuarie 2016 - 14:59 .


#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 15:06

Streptococul beta-hemolitic nu se "omoara" homeopat.

Streptococul beta-hemolitic iese la exudat in proportie de 60-70% - stiu sigur asta, mi s-a spus foarte clar asta-vara de dr. de infectioase de la spitaul Babes. Si apoi de catre medicul ei de familie.

 

Normal la valorile alea ar trebui penicilina si vreo 3-4 ture de saptamanale de moldamin.

 

Mai sunt 2-3 analize ce se pot face pentru edificare.

 

Nu sunt medic, nu stiu care analize, am vorbit doar din experienta de asta-vara cu fii-mea vs streptococi, stat in spital...



#6
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 15:20

Multumesc mult, Viviana!

 

Cand era mai mic, tot cu antibiotic am rezolvat problema. Acum insa, la exudatul din septembrie, desi a iesit pozitiv, copilul era purtator sanatos. De aceea medicul pediatru a fost de acord cu solutia data de medicul homeopat.

 

Acum medicul pediatru ne recomanda doar 4 doze de Moldamin (fara penicilina). Ce as vrea eu sa investighez mai mult este problema cu VSH-ul, care era marit si inainte de streptococ, chestia asta ma ingrijoreaza cel mai tare.

 

Voi la ce medic ati fost, la Babes?


Editat de Adriana mica, 23 ianuarie 2016 - 16:04 .


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 16:46

Am fost cu ea la camera de garda. Apoi a fost internata la Pavilionul B3 la dr:

- Ungureanu Eugenia - medic primar boli infectioase, prima oara

- Iordache Cristina - medic primar boli infectioase, a doua oara.

 

Aceste dr. sunt si pe saloane/etaj si la camera de garda in fiecare zi.

 

Au laborator de analize foarte bun.



#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 20:16

Adriana,in loc de Moldamin poti sa iei Retarpen.Moldaminul e ca dacia pe langa ferari...

 

Ai nevoie doar de reteta din romania si cineva sa ti-l trimita in austria.Pe mine m-a ajutat (nu pentru noi) dar m-a ajutat o fata extraordinra de aici de pe dc.Persoana care avea nevoie a primit medicamentele cu curierul la usa la doua zile dupa ce a achitat....vreo 100 euro parca cu tot cu transport.



#9
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 20:23

Madalina, multumesc pt recomandare. Intreb medicul si daca zice ca e ok, gasesc eu o cale sa-l procur (nu conteaza daca e mai scump, bun sa fie)


Editat de Adriana mica, 23 ianuarie 2016 - 20:24 .


#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 20:38

Medicul copilului pe care l-am ajutat i-a spus ca decat moldamin des mai bine retarpen rar...nu s egaseste la noi,e forma aia retard...cu eliberre prelungita,cred.Se gaseste in Austria si germania.Ea a incercat sa-l gaseasca in italia,spania,franta...nu e.Daca vrei mia multe amanunte iti scriu pm




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -