Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Aprilie 2016(Buburuze de Aprilie 2016)2


1958 raspunsuri la acest subiect

#51
Ade88lina

Ade88lina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 12:19

Evebgd-eu am luat aspenter,pana in sapt 25(inclusiv) la recomandarea hematologului,mie mi a spus sa nu depasesc 25 de sapt pt ca dupa aceste termen ar ajunge la bebe.

Si eu am devenit mai sensibila dupa aspenter,sangeram mult mai usor ,dar se pare ca e normal  sa avem fragilitate capilara in sarcina,mai ales daca iei si aspenter  [:)]



#52
Ade88lina

Ade88lina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 12:27

Felicitari Helen!!! Sarcina usoara in continuare !! [flo2]



#53
Eliana88

Eliana88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 12:55

Crissou,nu ma cheama mai des pt ca nu e nevoie.mai merg la 34 de saptamani....

 

evabgd eu am luat aspenter la fel ca Adelina pana in sapt 25.mi-a zis hematologul sa nu iau mai mult pt ca in trim 3 devine toxic pt bebe.sau ca nu i face bine.si eu sunt fumatoare dar chiar ieri la 30 de sapt am fost la hematolog si mi a zis sa nu mai iau.am si trombofilie si slava domnului ca nu am avut si nici nu am riscuri.... Eu zic sa mergi si la alt hematolog...



#54
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 13:17

Casa de piatra, Eliana!!!!! O sa aveti o casatorie in trei! Ce dragut! :)) Nici noi nu suntem casatoriti dar nici nu ma grabesc.....



#55
LoryClopotica

LoryClopotica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 13:38

  Felicitari Eliana! Casa de piatra! [flo2] [flo2] [flo2]



#56
christine86

christine86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 246 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 17:14

Multumesc frumos :)

si eu ma bucur ca am descoperit acest forum! 

la 28 de saptamani mergem sa il revedem pe bebe, abia asteptam ❤️

Weekend placut mamici!



#57
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 17:53

buna. a mai luat cineva aspenter? eu am luat pana acum cateva zile cand a inceput sa mi curga sange din nas. sunt in aproape 29 saptamani. dr mea mi a spus sa iau pana in saptamana 32 dar mie imi este frica. am citit ca nu se ia in trim 3. nu am probleme cu inima, il luam doar pt ca am fost fumatoare.

mie mi-a dat aspenter ....iar zilele acestea vad la tv ca e ptr hipertensiune. si cand colo ce sa crezi? eu am hipotensiune!!! dar nu m-a intrebat nimic dr cand li l-a prescris!



#58
Ade88lina

Ade88lina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 18:27

Alesandra ,aspenterul actioneaza prin prevenirea formarii cheagurilor de sange . Nu este un antihipertensiv ,stai linistita. Si eu am am TA 90/60mmHg si nu mi a scazut mai mult dupa utilizarea lui  [:)] . Eu l am luat pt ca am trombofilie,insa o forma usoara ,doar ca in primul trimestru se sarcina am avut presiunea art uterine ceva mai mare . M a ajutat tratam .



#59
evebgd

evebgd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 19:14

casa de piatra, eliana! 

 

multumesc mult pentru raspunsuri. nu stiu cat de bun a fost pt mine aspenterul. eu nu am trombofilie, l am luat doar pt  ca am fumat. ce mi se pare ciudat este ca dr mea imi spune sa iau pana la 32 chiar daca imi curge sange din nas. medicul de familie mi a spus sa opresc. e cam rau cand nu stii in care medic sa ai incredere si se apropie termenul. ma gandesc serios sa mi schimb dr ginecolog, luni merg la eco la un alt dr. 

 

va doresc la toate bebelusi grasuni si la termen  [bb]



#60
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 21:27

Buna, fetelor! 

Aspenterul este antiplachetar. Ideea este ca se elimina din organism abia dupa o saptamana de la oprirea lui. Deci in caz ca se declanseaza nasterea pe neasteptate se poate sa apara ceva probleme. Multe persoae care l-au primit ca tratament in primele saptamani de sarcina au avut sangerari. Unora li s-a recomandat inlocurea lui cu Clexanul. Dar si Clexanul trebuie oprit cu 24 de ore inainte de nastere.

Detin si eu o buburuza de aprilie, DPN e 26 aprilie si mi-e draga foc. Deci ma alatur mamicilor de buburuze, carora le urez sarcini usoare si la termen. La ultima ecografie, fcuta la 26 de saptamani, mi-a gasit exces de lichid amnoic. Nu am ajuns inca la polihidramnios, dar lichidul amniotic este in exces, drept pentru care doctora m-a bagat in concediu medical, sa stau mai mult in pat astfel incat lichidul sa nu apese pe col. Colul inca e lung, 42 mm, iar bebelina are 1100 grame. Sarcina este obtinuta prin FIV. Am mai trecut printr-o experienta de graviditate anul precedent, cand am pus doi embrioni, unul s-a divizat dupa transfer si am obtinut o sarcina cu tripleti, fetele imparteau acelasi sac embrionar, iar baietelul avea popriul saculet. Probabil tot din cauza cantitatii mari de licid amnotic (la nastere au adunat in galeata 8,5 litri, plus ce s-a scurs in salon pana am ajuns in sala de nastere) colul s-a deschis la 22 de saptamani si la 24 saptamani s-au nascut copilasii. Acele 2 saptamani le-am petrecut in spitalul Municipal din Bucuresti, stand in pat cu inclinatia patului cu 30 grade, adica picioarele mai sus decat cap. Groaznic, nu vreau sa imi amintesc. Cei trei muschetari s-au nascut vii, dar nu au rezistat prea mult, una dintre fete a murit la scurt timp dupa nastere, cealalta dupa 2 zile, iar baietelul a rezistat 9 zile. Nu m-au incantat conditiile din spital, desi medicul cu care am nascut si pe care la nastere l-am cunoscut, fiind intamplator de garda, il stimez foarte mult. A fost foarte grijuliu, s-a interesat dupa nastere atat de mine, cat si de copilasi. Tot respectul pentru dumnealui. E medicul Ciontea.

Acum voi naste la Filantropia. Probabil prin cezariana daca fata nu isi va desface cordonul de pe gat. Acum e cu capul in sus. Si eu sunt pro nastere naturala si alaptat la san. Laptele matern are anticorpi. Si e mult mai comod pentru mamici asa, decat sa te duci in toiul noptii sa prepari laptele. 

 

Eliana, casa de piatra si peste doua luni o bebelina sanatoasa si papcioasa!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -