Sari la conținut

Sari la conținut


Radar familia Bodnariu

bodnariu solidaritate

1703 raspunsuri la acest subiect

#1171
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 19:02

Asa e, tunsoarea fetei e un detaliu nesemnificativ. Ce mai conteaza, pentru un copil luat impotriva vointei lui din familie, daca au intrebat-o daca vrea sa se tunda. (Nici eu personal nu cred ca a tuns-o cineva`"cu forta".)

 

Cred ca toti care participam la aceasta discutie suntem constienti ca foster parents e o meserie ca oricare alta, pentru care trebuie niste calificari. Si ca parintii surogat nu fac rau intentionat copiilor, probabil incearca sa faca atat cat pot ei mai bine in conditiile date.

Nu asta e problema, cum sunt ingrijiti in foster homes. Cel mai probabil, adecvat, asigurandu-li-se sanatatea, conditii bune de viata, educatia, distractia, samd. Dar pentru copii toate astea sunt nimic fata de tristetea despartirii de parintii si de fratii lor, neintelegerea, frustrarea, probabil si sentimente de culpabilitate (in cazul fetelor). Ca sa nu mai vorbesc de socul si groaza de la inceput, acum "obisnuindu-se", probabil, dupa atata timp deja, cu situatia. Dar la inceput fetele au crezut ca parintii lor au murit, asa a declarat Ruth in interviu si nu am motive sa nu o cred. Ce-o fi fost si in sufletelele celor mai mici la care neintelegerea situatiei a fost si mai completa, ca sa zic asa. Marius spunea ca unul din baietei era furios la fiecare intalnire ca nu l lasau "supraveghetorii" sa joace nu stiu ce joc cu tata, ca nu-l aveau sau asa ceva si el tipa: dar eu in fiecare zi joc asta cu tata! Le-au stricat rutina, le-au dat vietile peste cap, cuvintele sunt prea mici.

 

Si cat mai au de asteptat, cel putin pana pe 1 iunie. Evaluarea (de ce de abia in aprilie, nu trebuia facuta "la cald"???), recursul, tot acest simulacru de justitie (cititi articolul lui Peter Costea pus in link mai in urma, cum se desfasoara un proces al Bv, fara martori, fara ca acuzatii sa poata depune probe, etc.) care trece in continuare peste vietile lor ca un tavalug lipsit de sens, de empatie, de umanitate. Si cu rezultat incert.

 

Sper in continuare ca presiunile media, protestele internationale, publice si diplomatice, sa aiba efect cumulativ. Deja un pas a fost facut, cu fetele.

 

 



#1172
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 19:24

Otilia, ma indoiesc ca fetita a cerut sa fie tunsa baieteste; deci, este un alt motiv pt care a fost tunsa. 

 

Copiii plang dupa parinti, asa ca putem presupune ca nu sunt monstrii care meritau sa li se ia copiii de langa ei. 

 

Ce conteaza ca angajatii statului nu sunt monstri, ar putea avea cele mai bune intentii, dar le lipseste ceva : nu sunt parintii lor, pe care i-au cunoscut si iubit.

 

 

mda.....sa inteleg ca fetele tunse scurt sunt pedepsite sau se pedepsesc singure, ca nu poate sa existe o asemenea dorinta de tunsoare, nu?

Pe fiica Angelinei Jolie ai vazut/o? poate a tuns/o si pe ea cu forta. :)

 

la oamenii aia care au copilul in foster nu te gandesti? ca poate sunt si ei ca tine, iubesc copiii si vor sa ii ajute. Vorba otiliei, de cand au ajuns niste monstri?

 

 

Nu am prea inteles ce exemplu a vrut sa dea protectia copilului din familia asta? ca era respectata in comunitate i s/a casunat unui de acolo sa le ia copiii si sa inventeze?

sau de ce sa faca tocmai din ei un exemplu?
 



#1173
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 19:55

Xio, hai sa depasim momentul cu tunsoarea si alte fleacuri. 



#1174
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 22:51

Eu nici nu am cuvinte sa exprim cat de aiurea sunt amanarile anuntate. Stau si ma intreb cum se face ca ei au doar un psiholog si doar un avocat care se pot ocupa de caz. De fapt nu se pot ocupa prea repede. De ca nu apeleza la alte persoane disponibile.  Ca nu are prioritate un caz in fata altuia e de inteles dar parca prea nu fac nici un efort sa grabeasca rezolvarea. 



#1175
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 23:03

In punctul asta trebuie sa fiu de acord cu voi, aceste amanari sunt neacceptabile. Ai o acuzatie clara ok, o investighezi, iei masura separarii ca ai suspiciuni dar de aici procesul ar tb sa fie extrem de rapid si sa ofere stabilitate copiilor. E inuman sa o tii asa lunga ca nu ai resurse sau timp cand esti una din cele mai importante institutii si cu o multime de bani bagati in ea.

#1176
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 23:17

Eu nici nu am cuvinte sa exprim cat de aiurea sunt amanarile anuntate. Stau si ma intreb cum se face ca ei au doar un psiholog si doar un avocat care se pot ocupa de caz. De fapt nu se pot ocupa prea repede. De ca nu apeleza la alte persoane disponibile. Ca nu are prioritate un caz in fata altuia e de inteles dar parca prea nu fac nici un efort sa grabeasca rezolvarea.

Da de ce s.ar mișcă. ....ce doar nu e așa importantă  viata  sufletelor  ăstora. .

Doamne  în ce lume am ajuns sa trăim. ....trist. 



#1177
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 23:18

Daca nu ar exista aceste amanari, ar mai putea invoca atasarea copiilor de foster parents ca argument pentru decaderea parintilor din drepturi sau nereturnarea copiilor, chiar si cu decizia CEDO in mana?

 

Parsivi.

 

De familia Nan mai stie cineva ceva? Ei sunt intr-o durere chiar mai mare, zic eu, procesul lor a avut deja loc.



#1178
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 23:19

 Scriam eu mai demult ca sunt ca melcii. Dar sincer nu ma asteptam sa amane din martie in mai. Ba dimpotriva. Logic era sa se grabeasca daca tot se simt sub presiune. In concluzie nu se simt presati, fac ce pot si cand pot.

 

Azi deja am vazut ca prin articole se vaita ca vai de ei le scade bugetul.  Ca va scadea calitatea serviciilor lor. Ca nu isi vor mai putea face bine treaba. Mai sa fie ce surpriza surprizelor ca nu mai sunt bani. Era la mintea cocosului ca scade bugetul pentru ca din taxe au colectat mai putin, somajul creste, refugiatii au si ei nevoie de bani. Si uite asa totul e legat de politica.



#1179
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 23:42

Si alte cazuri...

 

1. http://www.telegraph...-chocolate.html

 

Aceeasi metoda, separarea fratilor...

 

2. Bebelus din familie mixta, ceha-norvegiana, cu probleme de sanatate: http://www.praguepos...y-s-barnevernet

 

3. Diferente culturale, din nou: http://dbsjeyaraj.co.../archives/10495



#1180
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 02:37

"""Want to tell my story of child welfare. Was taken by my mother as newborn, was sent to evje in foster care for a few months, so to sandnes until I was two years, so I was sent to oltedal, lived there till I was 13, had a besøkshjem when I was eight and Got another one when I was ten years. BV sent too someone each month for a visit to the foster family where I lived for supervision. Got sent to the orphanage when I was 13. was a smiling and happy girl to I moved here, even if I had a lot of years with bullying behind me. But let me not knekka. Here lived I til I was 18. They threatened us mentally and broke us. They fattened us up with food for that we shouldn't could run away, they gave us a beating, bugged phone if we talked to family. They checked room and into computers. They used to be us and skjeldsord, have been employed pedophiles here too. And adults who gave us a beating. We were never believed, they've taken from us tillitten and ungdomstidene. Many I lived with spent more mentally, and a tried to take his own life, while we were on vacation. They just said yes yes she died none on. It was just attention, she'd never done it. I was in shock since it was I who found her in the bathroom. They didn't care about kids come home with bruises and cut into my lip after fosterhjemsbesøk. They meant we did it myself. If we got bank, then we had earned it. If kids high himself, or got beat on school and bullied, when was nothing either done. Or if we don't come home or come home drunk and high. Got beaten in my foster home and. Can say that all this has made me stronger, but never forgotten thanks to BV and Josephine Foundation for a broken childhood and ungdomsår, thank you for that I didn't get to see my siblings grow up or see go in any funerals. Or say goodbye with family, thanks for the road and comfort was high and destruction. Barnevernsbarna never forgets. We will always remember. <3 """ De aici : tradus de google https://www.facebook...60969290590666/ Începe sa se facă lumina :( Si ca ea sunt sute ... Ma întreb cum pot dormi noaptea " oamenii ' ăștia care cred ca fac atâta ' bine ' ? N-au conștiința ?? Tunsul fetei nesemnificativ ?!? Au tunso intenționat ca sa poată bagă alte acuze parinților ... Daca ei ar fi spus ceva imediat i-ar fi acuzat ca lezează dorința copilului si mai știu eu ce le mai trece prin mintea lor bolnava ! Multă putere parinților !


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -