Sari la conținut

Sari la conținut


Radar familia Bodnariu

bodnariu solidaritate

1703 raspunsuri la acest subiect

#1111
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 15:34

Ai acces la acea circulară? Ne-o arăți și nouă?

 

ti-am dat o po-si-bi-la cauza a tacerii ziarelor norvegiene.

 

eu vorbeam cu tine, nu cu voi.  :D



#1112
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 15:44

poate printr-o circulara cu iz politic, altminteri, cum de ziarele nu scriu despre abuzurile baver ? 

 

Scriu cand sunt abuzuri mari de tot. Numai aici au fost puse n linkuri.

De vreo 10 zile ziarul din regiunea mea are pe prima pagina minim trei articole zilnic din seria despre Glassjenta, fata care inghitea sticla in semn de protest ca a fost luata de Bv. Intrunul din articole ziaristii spun ca primesc la redactie foarte multe cereri de publicare a unui articol legat de un caz Bv insa au reguli clare legate de ce au voie sa scrie si prefera sa nu se complice. In cazul fetei au acceptat pentru ca ea le-a scris si ea este aproape majora. 

Nu au voie sa publice poze, nume de familie. Si nici sa isi dea cu parerea, sa fie formatori de opinii ci doar sa expuna fapte si lasa cititorul sa traga el concluziile.

Despre cazul de fata au fost cateva articole pana acum mai ales ca doreau sa dezminta indoctrinarea religioasa.



#1113
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 15:50

"reguli clare de ce au voie sa scrie"... pe aceeasi linie cu "confidential" si "Bv independenta", ori de cate ori intreaba cineva ceva despre ceea ce face Bv cu aceste familii sau care este autoritatea superioara lor, care ii poate verifica....

si cu chiu cu vai am aflat ca de fapt sunt doar trei in comisia care a decis luarea copiilor fam B, ca se  pot restrange drepturi fundamentale fara un ordin judecatoresc, ca " judecatorul " lor e oricine cu niscaiva cunostiinte juridice, nu instanta de judecata, o comisie a Bv....totusi ei pot lua acesti copii cu ajutorul politiei.


Editat de lucialu, 06 februarie 2016 - 15:59 .


#1114
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 15:50

https://www.facebook...153238067326875 Ați văzut ? Ma bucur mult ca incep sa fie informati si norvegienii de ceea ce se intampla in țara lor . Sunt convinsă ca o parte știau dar acum vor ști toți !!! Tot undeva pe pagina lor am citit ca si BBC se va implica . Nu pot decât sa ma bucur si sa cred ca copiii fam B vor fi reuniți cu părinții într-un timp cât mai scurt . Sper totuși ca si ceilalți copii sa fie dați înapoi parinților .

#1115
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 15:53

Lucia in comuna aceea sunt 3 care decid ca e o localitate micuta. Intr-un oras din zona mea am aflat intamplator ca sunt 9 persoane in comisie. Sunt multe diferente de la comuna la comuna.



#1116
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 15:53

Daca nu te intereseaza  atunci de ce ma citezi? 

Treci peste ....

 

Nu am peste ce sa trec deoarece nu am nimic personal cu tine. Nu m/am luat de tine in caz ca nu ai remarcat. :)

Te/am citat pt ca te/ai intrebat retoric despre trauma pe care o sufera copiii si parintiii atunci cand sunt tarati printr/un astfel de proces (si nu ma refer la mersul la tribunal), am fost de acord cu ce ai spus si am adaugat ca asa ceva nu se repara cu toti banii si cu toate scuzele din lume, un fel de da, mai, ai mare dreptate.

De ce de atunci simti nevoia sa ma atacii, asta ma depaseste.



#1117
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 15:53

"reguli clare de ce au voie sa scrie"... pe aceeasi linie cu "confidential" si "Bv independenta", ori de cate ori intreaba cineva ceva despre ceea ce face Bv cu aceste familii sau care este autoritatea superioara lor, care ii poate verifica....

si cu chiu cu vai am aflat ca de fapt sunt doar trei in comisia care a decis luarea copiilor fam B, ca se  pot restrange drepturi fundamentale fara un ordin judecatoresc, ca " judecatorul " lor e oricine cu niscaiva cunostiinte juridice, nu instanta de judecata, o comisie a Bv....totusi iei pot lua acesti copii cu ajutorul politiei.

 

Deci, nu circulara, ci reguli clare. Efectul este acelasi. 


Editat de Alizee, 06 februarie 2016 - 15:54 .


#1118
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 16:02

Reguli clare care se referă la protecția minorului. Unde este cenzura?

 

Lucialu, tu ai spus că sunt cenzurate (pentru că sunt finanțate de către stat). Ne poți explica cum?



#1119
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 16:04

E hai ca dacă nu permit oricui de pe strada sa-mi apostrofeze copilul ăsta nu înseamnă ca e prost crescut sau lipsit de respect. Eu văd lipsa,de respect la adultul care ignora prezenta părintelui lângă copil si se simte obligat  sa "educe" copii altora fără sa aibă o minima idee care sunt valorile familiei respective, sensibilitățile copilului. Când ar putea pur și simplu sa se adreseze adultului de lângă copil.

 

Editez ca sa spun ca se pare ca n-ai înțeles cam care e "puterea" copilului în raport cu părintele în NO dacă poti spune ca așa e peste tot.

 

Eu vad altfel situatia. Daca eu trebuie sa ii fac observatie unui copil care e in compania parintellui inseamna ca parintele nu considera ca ceea ce a facut copilul sau e gresit.

ca sa iti dau un exemplu, daca vad un copil ca arunca ceva pe jos iar mama lui nu ii spune nimic, ii voi spune eu. ca e mai usor sa ii spui unui copil ca nu se face asa ceva decat unui adult, e vorba de cum s epercepe mesajul. La copil mai e scuzabil, la adult e nesimtire. Pe langa asta, daca adultul e un nesimtit macar poate prinde ceva copilul de la altii.

 

Daca copilul arunca ceva pe jos si e singur, ultimul meu gand este sa ma duc sa ii caut parintii sau sa ii cer numarul de telefon al parintilor ca sa le spun acestora ca fiul lor sau fiica, a aruncat ceva pe jos.

 

 

Pe langa asta, atata timp cat nu i se adreseaza oamenii agresiv sau urat, nu cred ca tu ca mama trebuie sa iei o astfel d einterventie ca pe un afront.

 

Pe langa toate astea de mai sus atunci cand un om ii face o astfel de observatie unui copil iar parintele sare agresiv in apararea copilului (in ghilimele aparare, ca nu are de ce), copilul va lua asta ca pe o unda verde ca uite, se poate totusi sa faci ce vrei pt ca mami si tati ii iau partea.

e la mintea cocosului ca daca un copil face o prostie iar parintele rade, copilul va lua asta ca pe o acceptare si va intelege ca e ok.

Am avut de muncit la faza asta cu nepotul nostru.

 

E pololghe pe langa subiect, dar na, daca ai intrebat ce voiam sa spun...

 

Referitor la lipsa de respect, e vizibila pete tot, de la statul in tramvai la filmarile de la scoala si la ce vad prin jur. Eu am fost altfel crescuta decat copiii de acum, respectam un adult pt ca era adult si nu imi permiteam sa ii raspund urat.

Chiar mi/a povestit acum cateva zile unul dintre antrenorii de box ca a fost la unchiul lui la sala sa ii tina locul si erau niste baieti de 13, 14 ani care nu ascultau ce zicea el. S//a dus la 2 care stateau d epovesti in timpul antrenamentului si le/a spus sa treaca la treaba, iar cei 2 au raspuns: ce treaba ai tu, ia mai lasa/ne in pace.

Asa ceva nu exista la noi, si am facut sport de cand eram de/o schioapa. nici acum nu exista u toate ca antrenorii sunt mai tineri decat mine.



#1120
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 16:04

phiii, Alizee, mi- ai facut poza cand am tastat " iei' in loc de ei :D ma gandeam la astia cum iau copiii si- a iesit menunea de cuvant.

 

Otilia, pot sa fie si o suta, daca se reflecta dupa densitatea populatiei. Grav si ft grav este ca se iau copiii fara ordin judecatoresc, nu in urma deciziei unei instante...si in cazurile temporare de luare, aceasta hartiuta trebuie sa existe. Ca sa nu mai zic ca acei psihologi raman neschimbati... :(

Ma bag sa vaz ce a postat Dariucha. :)

 

Greu se misca. Da' bine ca se misca. O fost iar protest in Oz...

Repet, asteptarea asta este criminala pt aceste familii! :( 

 

Danielag, pai am intrebat, nu? Daca e adevarat ca sunt finantate de stat? Ca deja nu mai intelegeam nik referitor la presa. S- a lamurit si asta. Adica ramane asa...cetoasa, ca pe mine nu ma conving ca se limiteaza pt ca vor sa protejeze copiii. Asta e asa de alunecoasa! 


Editat de lucialu, 06 februarie 2016 - 16:13 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -