Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil "indoctrinat"


761 raspunsuri la acest subiect

#31
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 23:01

A cerut autoarea inchiderea subiectului  la generale vazusem  de ieri dar pur si simplu nu am reusit sa mai deschid .

Dar fetita asta e asa de scumpa ca daca tot am stat si mi-am deschis n mailuri sa o regasesc am zis sa v-o arat.

La 10 ani copilita asta o sa le cante colegilor toata Liturghia pe dinafara nu doar cateva cantece religioase. [:)]

o sa le cante cui? colegilor  de clasa sau de biserica? 

nu am deschis link-ul , nu imi place sa vad copii care habar  nu au inca de realitatea care ii inconjoara  dar  sunt  folositi de gandirea parintilor in scopul realitatii lor.



#32
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 23:36

a_alinta, daca nu am scris nimic nu inseamna ca nu am observat. Dar conteaza foarte mult contextul in care acest copil a inceput sa cante acel cantec religios. Poate copii se laudau ce cantece stiu ei, poate asa a avut ea chef. Cine stie dar hai sa nu facem speculatii. Mai degraba statul ar putea sa se lege de alte obiceiuri crestine, de fortat copilul sa tina post, de rugat si facut matanii dimineata pranz si seara. In scoli se canta pe fond religios de paste, de craciun. Anul acesta ni s-a cerut acordul pentru participarea copilului la serbarea de craciun de la scoala. Au cantat in jurul bradului si unele cantece au tenta religioasa. Sunt cantece traditionale si am sesizat ca norvegienii s-au ofuscat pe tema aceasta. Ca s-a ajuns la semnatura pentru atata lucru.

Una din fetele mele a fost la un grup de cercetasi in cartierul undel locuiam si zau ca daca nu aveau la cantece crestine in program ca pana si mie mi s-a parut prea mult un copil de 8-9-10 ani. Ne-am mutat si a renuntat. Dar persoanele din acele cercuri pareau foarte ok. Adica da cantau acele cantece dar nu te rugau sa vii la biserica, nu te sacaiau cu nimic. Totul era la libera alegere. Stiau de fimea ca are alta religie si nu au comentat niciodata. Sunt foarte discreti si diplomati in general.



#33
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 00:00

asa e otilia, dar noi nu stim acel moment care a avut loc in scoala nu la cercetasi  asa ca ne dam doar cu presupusul. 

 

normal este ca cetatean roman sa aiba suportul statului adica sa se implice avocatul sau cine e in charge pentru asta dar nu la televizor ci concret fara media.  

 

si nu sa facem petitii online cand vezi doar o fata a monedei.



#34
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 02:19

da, exista, ptr cine are ochi si urechi de vazut. 

exista multe informati reale. 

exista senatori care s-au implicat in acest caz.

exista organizatii si forumuri internationale care sunt implicate in acest caz.

exista un parlamentar european implicat in acest caz.

exista mii, chiar zeci de mii de oameni care sustin acest caz.

exista biserici si organizatii de protectie a familie implicate in acest caz .

 

 

as vrea sa va dau o tema de gandire, daca unora din noi ni s-ar lua copii, cati din cunoscutii vostri, de pe forum, din vecini, din comunitatea in care traiti v-ar oferi ajutorul? 

 

nu doresc nici un raspuns de la nimeni, asa ceva nici nu poate fi simulat in gandire. 

nu doresti raspuns dar pui intrebarea?  [clo]

 

copiii mei nu vor fi luati niciodata asa ca nu am ce tema de gandire sa am. 



#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 02:54

eu  nu traiesc in norvegia, dar in america toti oamenii au dreptul la religia pe care o aleg dar o practica acasa si in bisericile lor, nu in institutiile  publice.

Slava Domnului, crestinismul inca nu e banned in America si exista bine mersi in societate, in institutii, nu numai in biserica in ciuda atitor adversitati...inca mai avem libertate religioasa sa ne exprimam in viata de zi cu zi si in societate nu numai in familie...inchisi in casa sau la biserica...si va exista cat va fi in planul Domnului.

 

 

de ex;

-te poti ruga oriunde, oricand (spital, scoala, strada...parc)

-poti citii Biblia

-din cite stiu discutiile pe teme religioase, foloseasca tematica religioasa in proiecte, teme... in scoli nu sutn ilegale

-nu e illegal sa distribui Biblii

-nu e illegal sa porti cruce la git sau alte simboluri crestine , sau haine cu simboluri in public

-si din cite stiu nu e illegal in scolile publice sa se cinte cintece religioase la serbare.



#36
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 03:08

Michelle dar nici in No nu e ilegal sa cante un cantec crestin la scoala. Totusi de atatia ani convietuiesc oameni cu religii diferite.

Eu cred ca-s mai multe acuze in dosarul lor. Asa e logic sa fie. Nu s-au hotarat sa ia copii doar din cauza acelui cantec. O sa vedem ce va mai fi.



#37
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 03:09

Slava Domnului, crestinismul inca nu e banned in America si exista bine mersi in societate, in institutii, nu numai in biserica in ciuda atitor adversitati...inca mai avem libertate religioasa sa ne exprimam in viata de zi cu zi si in societate nu numai in familie...inchisi in casa sau la biserica...si va exista cat va fi in planul Domnului.

 

 

de ex;

-te poti ruga oriunde, oricand (spital, scoala, strada...parc)

-poti citii Biblia

-din cite stiu discutiile pe teme religioase, foloseasca tematica religioasa in proiecte, teme... in scoli nu sutn ilegale

-nu e illegal sa distribui Biblii

-nu e illegal sa porti cruce la git sau alte simboluri crestine , sau haine cu simboluri in public

-si din cite stiu nu e illegal in scolile publice sa se cinte cintece religioase la serbare.

nu iti inteleg pozitia , dar la noi nu se canta cantece religioase in scoala de stat. si sunt convinsa ca si la tine e la fel .  nu exista nimic religios in nicio institutie, tocmai ca sunt si alte religii . 

 

dar tu vezi doar ceea ce vrei sa vezi, ca intotdeauna!


Editat de a_alinta, 24 decembrie 2015 - 03:36 .


#38
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 03:25

si eu citesc biblia si o citesc pe tren deci iti imaginezi ca nu imi incape in geanta, 

si eu am o cruce la gat si nu mi-a smuls-o nimeni , sunt martorii lui iehova la fiecare statie de metru sa imprastie cuvantul pentru ca nu mai au voie sa te ciocane la usa,    dar nimeni nu propavaduieste.  fiecare e lasat sa isi gaseasca religia lui sau nu.

 

asta nu intelegi tu si altii ca tine.



#39
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 03:27

olivia nu compara norvegia cu america. ca si dimensiune si amestec de natii nu poti sa ii lasi pe toti sa faca ce vor ei. in scolile catolice se canta cantece religioase in cele de stat nu.



#40
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 03:28

oh well ...

-silent night (ca asta imi vine acum in minte) de ex se cinta, l-am auzit in public ...indifferent cit de oripilant pare unora.

-in "God we trust"  tot mai e pe bani...

-monumente cu cele 10 porunci tot mai sunt in public display...

-la fel si religious quotes chiar si pe zidurile universitatilor, monumente, cladiri publice oficiale...etc. 

-presedintii si alte personae oficiale din cite stiu inca se mai 'jura' pe Biblie

deci ma bucur ca inca mai exista ceva freedom of religion in America-contrar la ce spun unii

 

iar daca copiii in Norvegia se considera a fi indoctrinati de la sinul mamei ...e f f trist.

 

...se priveste cu multa toleranta injuraturile la orice pas...dar un cintec crestin, o rugaciune...oripileaza lumea...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -