Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

despre victimele Barnevernet-ului


251 raspunsuri la acest subiect

#91
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 02:32

Vai de capul meu era sa zic, dar de fapt vai de capul tau. Pe bune ca nu as putea sa traiesc cu asa stres in casa.

 

Chipsuri si cola? Zau asa? Pai ca trenul as face daca mi s-ar plange ca nu avem. Chipsuri avem la movies, cola la sfantu-asteapta.

 

Brusc Canada inceepe chiar sa para democratica pe langa ce povestesti tu acolo.

 

Nervi tari si daca vreodata ajungem intr-o tara comuna, o sa bem un pahar sa-ti inecam stresul.

 

Doamne ma fereste!



#92
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 04:11

Brrr, Aqai,mi ai luat vorbele din gura.

 

Cat de usor se gliseaza spre absurd de la niste principii initiale umaniste, de respectare a copilului ca persoana.

 

Madanic, nu am zis nicaieri ca aprob scuturarea unui bebelus sau dezaprob investigarea amanuntita a copiilor sa se verifice daca exista urme, dovezi de abuz fizic.

Am comentat si eu faptele pe masura ce au aparut informatiile.

 

E normal ca informatiile sa provina de la familie, institutia respectiva opereaza sub semnul secretului profesional si am inteles ca nu au voie sa dea publicitatii rezultatele anchetei, mai ales ca e si procedura legala in derulare.

Ca familia incearca prin toate mijloacele sa obtina sprijin, e iarasi normal si de inteles.

 

 



#93
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 04:22

O palma ocazionala la fund si nu in alta parte, aplicata copilului pentru a l disciplina intr o situatie de pericol pt el insusi, este tolerata in Canada. La fel imobilizarea copilului, impotriva vointei lui, intr o situatie de pericol, sau deplasarea lui fortata pentru a l indeparta de un pericol.

In scoli, educatorii specializati si supraveghetorii in pauze au dreptul la ultimele doua actiuni de mai sus. Profesorii nu.

Traim se pare pe alta planeta decat Norvegia si Suedia.

 

La faza cu I Q ul mic al mamei initial m am crucit, apoi mi am amintit de superbul film I am Sam, apoi gandul m a dus la Gattaca si la alte SF uri asemanatoare. Se pare ca nu vor mai ramane mult timp S F uri... Vor face si vor creste copii cei carora li se va permite sa o faca...dupa care criterii? Ale Barnevernetului probabil, intelegeti ideea, ale statului omnipotent, obscur, netransparent, care are grija ca toti sa fie cetateni model altfel, harsti, adio familie

 


Editat de Fleurdelise, 09 decembrie 2015 - 04:26 .


#94
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 09:46

 

La faza cu I Q ul mic al mamei initial m am crucit, apoi mi am amintit de superbul film I am Sam, apoi gandul m a dus la Gattaca si la alte SF uri asemanatoare. Se pare ca nu vor mai ramane mult timp S F uri... Vor face si vor creste copii cei carora li se va permite sa o faca...dupa care criterii? Ale Barnevernetului probabil, intelegeti ideea, ale statului omnipotent, obscur, netransparent, care are grija ca toti sa fie cetateni model altfel, harsti, adio familie

 

Da , dar au omis ceva. Artificialul inca nu a ajuns acolo unde utopiile o prevad. Inca e nevoie de om pentru a naste om.  Oricate beneficii vor da familiilor ,  in 20-30 de ani nu stiu cine va mai fi inconstient sa creasca  mai mult de un copil acolo .

 

Situatia cu IQ ul mic este inspaimantatoare.



#95
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 09:58

Pai ei sunt la o extrema, in timp ce noi la alta... ca nu puteti zice nici ca la noi, sau ma rog in europa de est e raiul pe pamant pentru copii... nici la ei...

Nu ii inteleg totusi..... sunt mai civilizati decat noi, respecta reguli cu placere, de ce totuși ajung la exagerarile astea....de unde li se trage?!! Au pierdut din vedere notiunea de familie unita....??!!



#96
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 09:59

Astea sunt vechi, Otilia, sau sunt venite cu valul de politically corectness care ne a izbit pe toti ?



#97
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 10:03

Haidi bre Otilia de parca noua ne palce sa spalam vase pune masa strange masa toata ziua.

 

Pe mamele de la voi din tara cine le plateste sa faca toate astea? Nimeni. 

 

Parerea mea e ca in casa toata lumea participa dupa puteri, the little brats included. 

 

Asa mare gugumanie sa fie lege sa-ti platesti copiii sa participe la stransul dupa ei, n-am mai pomenit 

 

Norvegia merita un loc in Top 10 tari cu legi suchite.



#98
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 10:28

Fostii mei vecini aveau/au un IQ scazut. Nu e o apreciere subiectiva, ci cit se poate de obiectiva, intrucit sint sub tutela. Din acest motiv erau foarte cautati si inconjurati de "prieteni" caci ei erau furnizorii de bautura. Faceau in fiecare week-end petreceri, zgomot, risete, muzica. Copiii erau afara pina la miezul noptii, cu ei si cu prietenii lor.

Aveau la vremea respectiva 2 copii, acuma 3.

 

Intr-o seara, m-am intrebat serios daca sa sun sau nu la jandarmerie. Baiatul cel mare, 7-8 ani, era in strada, plingea si urla la un tip "Lasa-ma-n pace, lasa-ma-n pace, nu esti tatal meu!". Un barbat incerca sa-l bage in casa, iar parintii erau invizibili. N-am sunat pina la urma pt ca m-am gindit ca, cine stie, daca interpretez gresit situatia si le iau astora copiii? Si daca, intimplindu-se asa, se vor razbuna in vreun fel pe copiii mei?! Totusi, luni dimineata am povestit incidentul primarului, care a informat organismul de tutela si afacerea s-a oprit aici.



#99
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 10:36

Marox, aia nu s-a intamplat pentru ca aveau un IQ mic ci pentru ca erau alcoolici. Si furnizori de bautura. Si inconstienrti.\ Ar fi putut fi beti, drogati si rauvoitori cu proprii copii si cu un IQ mare, te asigur. IQ ul mic nu poate fi un indiciu in sine ca omul va fi un parinte prost. In schimb alcoolismul , consumul de droguri, etc da, poate fi un mare semn de intrebare.

#100
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 10:42

La care caz te referi Anda? La cel cu IQ mic?

Fata a fost colega cu a mea intre 2011 si 2013. A stat 2 ani la familie adoptiva, la 2 case de noi. Stiam de la vecini de mai multa timp ca vor sa ia un copil si ca facusera niste cursuri pentru asa ceva. Ea avea un baiat mare spre 30 de ani, impreuna aveau o fata putin mai mare de 12 ani si care locuia cu ei. Si dupa fata nu au mai reusit sa aibe copii. Asa ca s-au gandit sa ia un copil care are nevoie de familie.

Eu nu stiam de ce a fost luata. La scoala nu se spune nimic. Nici nu stiu cum reusesc de nici copii nu spun deloc care le e situatia.

Mai tarziu am aflat de la o terta persoana ca mama fetei avea probleme. Dar nu ce fel de probleme. Ca asa se poate specula in multe feluri, ca poate era alcoolica, probleme cu droguri. Eu personal in veci nu m-as fi gandit la IQ mic. Cine mi-a spus m-a rugat sa nu aduc vreodata vorba in casa sau in fata fetei ca mai venea pe la noi. Ea lucreaza intr-o institutie unde ar putea avea acces la dosare si in plus mama adoptiva ii e prietena apropiata de multi ani. N-am nici un motiv sa cred ca a inflorit situatia. Oricum, fata avea rezultate normale la scoala.

Fata insa nu s-a integrat bine. Desi i se faceau toate poftele, era plimbata, haine noi mereu si faine. A vrut iepure i-au luat. Vecina a si stat acasa cu ea parca 6 luni intr-un fel de concediu maternal pentru familii adoptive. Ca sa se cunoasca mai bine, sa se imprieteneasca. Cu sora mai mare se intelegea bine. Cu tatal adoptiv iesea la sporturi, prin cartier, radeau, glumea. Cu mama adoptiva mereu am avut impresia ca se poarta tare rece oricat de frumos se purta cu ea. Dragoste cu sila nu se poate.

In final s-a ajuns la concluzia ca nu e prea bine si dupa doi ani s-a decis plecarea ei din familia adoptiva.

Persoana terta mi-a spus dupa ce a plecat ca e clar ca Barnevern a facut o greseala in cazul ei. Fata se obisnuise cu mama ei naturala, tanjea dupa ea, vroia in familia ei. Din punctul lor de vedere trebuia sa o ia de la nastere. Din punctul meu de vedere trebuia sa o incredinteze familiei materne de la inceput nu sa o plimbe prin centrele Barnevernului si ulterior la familie adoptiva. N-au rezolvat nimic asa.

Nu i-am cunoscut niciodata mama naturala. Si de cate ori a fost in casa mea nu a vorbit despre ea. Probabil asa este, ea nu se descurca singura si atunci nu poate creste un copil. Banuiesc eu ca e asistata social de mult timp. Daca ea de la nastere a fost monitorizata. Cum sa zic, daca ai dosar ca ai IQ mic si primesti bani ca sa traiesti, locuinta, ajutor cu diverse apai e cam logic ca statul intervine cand ai un copil. Esti la mana lui, nu esti independent. Dar eu raman la parerea mea ca cea mai buna varianta era custodie la familia mamei si in felul acesta isi vedea si mama des.


Editat de Otiliav, 09 decembrie 2015 - 10:53 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -