Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) Cap. 9 - Au inceput sa apara bebelusii mult asteptati


584 raspunsuri la acest subiect

#191
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 22:49

Mihaa ce bebelusa frumoasa si luptatoare. [il] Felicitari pentru minune si refacere rapida dupa operatie! Multa sanatate la amandoua  [flo2]



#192
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 23:09

Mihaaa ai o fetita minunata si luptatoare. Totul o sa fie foarte bine, sa ramai pozitiva asa cum te-am cunoscut aici pe forum. Va pup pe amandoua si refacere grabnica!

#193
anca383

anca383

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 23:22

Mihaaa, mai ca mi-au dat lacrimile cand am vazut-o pe cea mica-este atat de micuta si gingasa. asteptam vesti de la tine. acum ne-am intors dintr-o vizita si primul lucru am deschis laptopul si i-am spus sotului ca vreau sa vad daca ai scris ceva ca toate suntem ingrijorate ca nu avem nicio veste. Sa va dea Dumnezeu sanatate si multa putere.

Fetelor - va felicit pt rezultatele bune de la control.

Onyoana - incearca sa fii pozitiva si sa nu mai gandesti negativ. daca medicul ti-a spus ca esti la termen, inseamna ca e bine. In ceea ce priveste injectia pt maturarea plamanilor - sunt de acord cu Silvi. Asa am citit si eu. Dar nu cred sa fie cazul tau. Esti deja la termen.

Intre timp pot sa va spun ca ma simt ca si cand am facut nenumarate injectii de Polidin (sau penicilina). Asa dureri am. Sper sa fie totul bine. Abia duminica intru in 37w.

va pup



#194
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 23:31

Buna fetelor, n-am mai intrat de cateva zile.

Pe 17 noiembrie, pe la 18 seara, m-am gandit ca am un fel de dureri, pareai regulate. Nu imi dadeam seama exact pentru pana atunci nu avusesem contractii niciodata, am luat un no-spa si am vrut sa stau pana dimineata, dar sotul a insistat sa mergem la maternitate sa facem un test non-stres sa vedem clar daca sunt contactii sau nu. Am ajuns la maternitaten pe la ora 21, la testul non-stres contractii regulate la 10 min, la ecografie, o masuratoare aproximativa a bebeluluo 3200 g (eram cam trista pentru ca as fi vrut sa fie putin mai mare), la controlul pe masa am pierdut dopul gelatinos si aveam dilatatie 3, au sunat dr meu care a raspuns mai greu (era in alta operatie la Polizu), a ajuns f repede unde eram eu, am intrat in cezariana.

La ora 23.45, 37 sapt fara 15 min, s-a nascut minunea noastra de 3600 g si scor apgar 10. Am alaptat-o la o ora dupa operatie, a supt perfect, de atunci ziua o alaptez exclusiv san, noaptea am lasat-o la neonatologie. Maine mergem acasa.

Ii multumesc Domnului in fiecare secunda ca este bine si totul s-a terminat cu bine.

 



#195
dana_green

dana_green

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 23:44

oh, ce vești minunate în seara asta! 

Miha, ce fetiță frumoasa!Sigur că e o luptătoare, exact ca tine! Poate te poți stoarce și eventual sa păstrezi lăpticul la congelator. Nu pot să mă opresc din plâns, de bucurie. 

 

Enadera, mămică fericită ce ești, Felicitări! Ce fetiță mare ai!! Să fie sănătoasă și sa va aducă bucurii! Zici ca alăptatul nu ți -a pus probleme? Bravo , Bravo! 

 

Bai fetelor, parcă îmi dați curaj sa nasc și eu de-acum și să nu o mai rog pe fetița mea să stea la căldurică. După ecograf,  mâine intru în sapt 39.



#196
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 23:49

Miha, ai o domnisoara foarte frumoasa. Ma bucur ca ai intrat, stateam cu grija ca nu stiam nimic de voi. 

 

Enadera, felicitari pentru bebelusul sanatos . Sa va traiasca.



#197
Dany86

Dany86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 23:59

      Mihaa,ce fetita frumoasa ai.Sa va traiasca si multa sanatate.O sa fie bine,ai sa vezi.Fetele au dreptate,poate reusesti sa pastrezi laptele,ca e mult mai sanatos decat orice.

      Enadera,felicitari pt bebita.Multa sanatate si sa va traiasca.Ce bucurie.Sunt fericita pt voi.Se pare ca bebeii de decembrie sunt,de fapt,de noiembrie.



#198
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 01:25

bravo Enadera, felicitari !!!!! 

 

Miha ma bucur ca ai postat poza , e o scumpete de fetita. Ai incredere , totul va fi bine si va respira singurica. 

 

Pentru ca am implinit deja 37, deci am intrat in 38 nu trebuie sa imi faca injectii pentru plamani, doctorita nu a zis nimic. 



#199
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 01:27

mi s-a parut interesant, poate vrea careva sa citeasca 

 

http://americanpregn...stage-of-labor/



#200
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 02:56

Felicitari enadera! Ce vesti bune! Recuperare rapida si sa va traiasca minunea! Iata ca ecografele mai dau si erori in ceea ce priveste greutatea (probabil depinde cum masoara dr)

 

Lidia, nici mie nu mi a dat tocmsi de aceea te am intrebat si pe tine. 




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Săptămâna 30

    Denisa1996
    - Astăzi, 12:40

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - Ieri, 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - mai 04 2024 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -