Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dupa divort, tatii sunt egali cu mamele

parinti divort tatici drepturi ue

13 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 19:10

Oricum mi se pare intersanta abordarea: la divort barbatul divorteaza de sotie - si nu de copil. Aste o alta abordare.

Mda...ce sa spun asa este pe de o parte,pe de alta parte din pacate nu s-a inventata o lege eficienta privind mentalitatea..

 

Atita timp cit mentalitatea nu se schimba,legile astea (foarte)europene,nu fac altceva decit sa aduca frustrare si de-o parte si de alta...

 

Ca daca sunt tati care uita de copii odata cu hoatarirea de divort,sunt si mame care uita ca divortul nu inseamna decaderea din drepturi a tatalui,sfirsitul vietii si inchinarea pe altarul copiilor.



#12
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 10:10

Oricum mi se pare intersanta abordarea: la divort barbatul divorteaza de sotie - si nu de copil. Aste o alta abordare.

 

Da, dupa mine este o decizie istorica.

Chiar daca pare o nuca in perete in contextul Romaniei, sa nu uitam ca numai astfel de decizii pot schimba mentalitati. Candva, poate o astfel de abordare nu va mai parea nuca in perete.

In Romania, cu toate schimbarile in legislatia actuala, persista mentalitatile. Si chiar daca fetele ce au scris aici pomenesc doar de tati care uita de copiii, sunt mame care lupta amarnic sa-l desparta pe copil de tata. Cata vreme a functionat tutela exclusiva, ba la mama ba la tata, inclusiv justitia a functionat dupa mentalitate, era "lege nescrisa" ca in caz de divort mama doar daca era vreo criminala incarcerata putea pierde in favoarea tatalui custodia.

Astazi, celebra fraza "mai bine mancam amandoi paine cu margarina decat sa-l dau tatalui" (desi tatal ii putea oferi copilului mult mai mult) pare sa fie uitata...dar nu este, functioneaza chiar daca nu mai este spusa in gura mare.

Desi nu stiu cum functioneaza practic, ca nu ma ajuta imaginatia in cazul asta, tutela comuna este primul pas care zguduie putin chiar din temelie obiceiul strabun in domeniul eternei dileme: cu cine ramane copilul dupa divortul parintilor?

Ei bine, poate ramane cu amandoi, insa asta inseamna multa munca din partea parintilor, iar acestia nu sunt mereu dispusi la asa ceva. Pe undeva explicabil: parintii trebuie sa treaca peste propria drama, aceea de a se desparti de partener.

Cum copilul nu poate sta fizic in doua parti, conlucrarea parintilor este infinit mai necesara si dificila ca in cazul in care stau impreuna, insa din pacate cam totul se rezuma la "sa vina sa-l ia, sa vina sa-i cumpere, e liber sa faca ce vrea"

Un parinte care nu sta cu copilul in casa, pierde teren. Asta este unul din motivele pentru care eu n-am "rastignit-o" pe mama Ioanei si nic pe tatal Teodorei, fetele mele si ale Torei. Desi cei doi parinti au "stralucit" prin absenta in viata lor, nu pot sa nu recunosc ca este practic imposibil sa-si cunoasca copiii asa cum o facem noi, cei care le suntem alaturi in orice moment. Iar fetele le taxeaza "inocenta".

Fara sa blamez pe cineva, indiferent ca scrie aici sau nu, fara sa ma refer la extreme, observ in continuare ca vinovat e intotdeauna celalalt...dar eu cred ca vinovatia este in continuare impartita intre parinti, probabil in procente diferite, dar cu siguranta impartita.

Asta este motivul pentru care cred ca orice initiativa menita sa schimbe mentalitati, chiar cu picatura, este binevenita.



#13
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.292 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 10:41

Aici e legea asta din 2013.

Acum depinde si de om. Al meu sot are copii din prima casatorie (si cu mine unul); fosta sotie sta la 120 km de noi. El a petrecut mereu timp cu copiii (atat in cursul saptamanii, cat si in weekend..cand pleca ea in mini-vacante, avea el grija de copii, la ei acasa, pt ca din cauza distantei mari nu puteau veni la noi), primul lucru pe care i l-am spus cand am aflat de existenta lor a fost ca eu nu vreau ca acei copii sa creasca fara tata. Si asa a fost, a avut si are o relatie super cu ei; cu fosta sotie la fel, se inteleg ft bine. Mergea mereu la activitatile pe care le aveau, petrecea vacante cu ei; ei nu au simtit ca nu au tata.Nu m-a deranjat deloc lucrul asta, ba chiar eu il mai impingeam de la spate cateodata. Si sincer nu regret, desi poate uneori eu am fost cea dezavantajata. Nu a fost mereu usor, dar am trecut cu bine. Acum ei sunt majori, iar in curand vor veni si nepotii  [:D] 


Editat de Ella73, 13 noiembrie 2015 - 10:48 .


#14
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 17:02

Hai sa clarificam ceva: dl judecator care ii tot da cu "decizia istorica" inteleg ca este membrul acestor doua asociatii http://www.t-a-t-a.ro/ si http://www.arpcc.ro/, deci are din capul locului "parti-pris" fata de speta, ca sa zic asa.

 

In al doilea rand, "respectarea interesului superior al copilului înseamnă a i se asigura acestuia un contact cu părinţii săi cât mai apropiat de cel avut înainte de separare." mi se pare o absurditate. Ce facem, sta copilul o zi la unul, a doua zi la celalalt ? Sau dimineata la gradi cu mama si dupa masa acasa cu tatal ? Tineti cont ca prezum din capul locului cazul ideal in care parintii ar manifesta un interes si o grija egala pentru copii, ceea ce realist vorbind nu prea e cazul. Si la urma urmei, poate ca parintii nu mai au chef sa se vada atat de des la ochi, ca de aia au divortat, nu ? Mi se pare jenant pentru inteligenta copilului sa mimez o relatie care nu mai exista.





Etichetat si cu parinti, divort, tatici, drepturi, ue

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -