Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

la doar o bataie de inima


292 raspunsuri la acest subiect

#61
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 06:36

Michelle, nu m/am referit la tine ca persoana cand am spus ca esti manipulata de altii :)

Religia insasi este din punctul meu de vedere o mnipulare care incepe de cand suntem copii. sa nu faci asta ca vede Doamne Doamne, orice ai face e cineva sau ceva undeva care stie si care....pedepseste. trebuie sa fii bun ca sa ajungi in Rai  ca uite ce s/a intamplat la Sodoma si Gomora  (stiu ca tot aduc vorba de asta dar mi se pare un exemplu foarte bun, caa a fost de fapt un vulcan, nu Dumnezeu,  si cand eram mica ma intrebam de ce ar fi omoorat Dumnezeu copii nevinovati, cum vine asta...)

 

Eu inteleg ca tu crezi in ceva dar imagineaza/ti ca exact asa cred si ceilalti in altceva. si ca e lipsa de respect sa spui ca o religie nu exista sau e inventata cand tu nu poti demonstra ca religia ta si ce ai invatat despre ea sau ce crezi tu  e reala.

Uita/te la musulmani, sunt multi care omoara in numele lui Allah, care sunt de fapt manipulati prin religie.



#62
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 06:51

Unii spun ca Dumnezeu e un prieten imaginar, asa cum au copiii; cineva care le stie secretele, care le este alaturi, cineva magic, care-i indruma.

Personal nu cred in Dumnezeu, nu pot crede ca el a creat lumea; cum ar fi posibil asa ceva, asa ca o magie, hocus pocus? Sta calare pe nori si urmareste daca Gigel s-a dus la moschee sau sinagoga? Mie imi par ca niste povesti nemuritoare (femeia care a inghitit bobul si a ramas insarcinata..). Omenirea a avut nevoie de explicatii atunci cand si-a pus intrebari. Acum mii de ani inteleg ca nu a gasit altele. Eu ma mir ca azi inca crede in ele. Isus a fost un "profet"..dar cati nu sunt azi si nu-i baga nimeni in seama, sunat cativa si prin sanatorii de sanatate mintala. 

E un lucru tare facil, la indemana sa reduci totul la atat. Lumea este mult mai complexa si evolutia e ceva uluitor; s-au dezvoltat mecanisme de adaptare si lucrurile se schimba. 

Religia e un mijloc de control, am inteles ca a functionat demult, dar acum, repet nu inteleg cum de mai merge o atitudine ata de fatalista si retrograda. Statele religioase sunt cele mai putin dezvoltate, oamenii sunt manipulati, nu au libertate.



#63
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 10:44

Michelle, nu m/am referit la tine ca persoana cand am spus ca esti manipulata de altii :)

Religia insasi este din punctul meu de vedere o mnipulare care incepe de cand suntem copii. sa nu faci asta ca vede Doamne Doamne, orice ai face e cineva sau ceva undeva care stie si care....pedepseste. trebuie sa fii bun ca sa ajungi in Rai  ca uite ce s/a intamplat la Sodoma si Gomora  (stiu ca tot aduc vorba de asta dar mi se pare un exemplu foarte bun, caa a fost de fapt un vulcan, nu Dumnezeu,  si cand eram mica ma intrebam de ce ar fi omoorat Dumnezeu copii nevinovati, cum vine asta...)

Xio, nu e normal sa ai o metoda de control a maselor ? Si pe cand cartea nu exista decat in manastiri si pe la regi prin biblioteci ... cum altfel puteai controla/manipula poporul? Cu religia, pentru ca la biserica se vedeau daca nu zilnic, cel putin saptamanal si li se transmiteau in felul asta instructiunile, dar intr-un mod bine ambalat.

Ca si acum ... doar ca acum suntem manipulati folosindu-se alte mijloace.



#64
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.309 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 10:49

Deci,mergind pe principiul credincios=manipulat,tragem concluzia ca cei necredinciosi sunt cei nemanipulati? [:D]

 

Credinciosii sunt asa mai saracuti cu duhul,necredinciosii sunt spirite libere si plini de intelgenta? [:D]



#65
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 11:25

Deci,mergind pe principiul credincios=manipulat,tragem concluzia ca cei necredinciosi sunt cei nemanipulati? [:D]

 

Credinciosii sunt asa mai saracuti cu duhul,necredinciosii sunt spirite libere si plini de intelgenta? [:D]

Eu cred ca am zis ca suntem toti manipulati. Doar ca studiind un pic istoria vezi ca formele de manipulare s-au diversificat in timp, mai ales datorita progresului tehnic. Nici prin gand nu mi-ar trece sa fac o astfel de paralela.



#66
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.309 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 12:02

Nu m-am referit la mesajul tau in mod special...pentru ca asta e  asa o teorie des vehiculata.

 

Si daca in trecut ,sa spunem ca religia era manipulatoare(dupa poarerea unora),cum rmaine cu omul modern ,de astazi,cu acces la informatie...dar credincios.tot manipulat cu religia este?



#67
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 12:10

Tu ce parere ai ?



#68
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 12:25

Este evident ca, cel mai usor de manipulat, sunt credinciosii din orice religie. Vorbesc cu atata convingere despre scrierile din biblie, de parca ei insisi le-ar fi trait si stiu sigur ca au existat.

 

Nu sunt de condamnat; ei trec mult mai usor decat noi, ceilalti, peste esecuri si isi accepta soarta, senini. 

 

De condamnat, sunt cei care comit crime, in numele unei religii. 



#69
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 12:30

Cum ar trebui sa ne pregatim pt moarte, dupa parerea ta ? 

Pana aici am citit, si as vrea sa zic cum cred ca ma pregatesc pentru moarte.

 

Poate am facut-o tota viata constient sau inconstient incercand sa las o dara a trecerii mele. O viata care ar putea fi exemplu de asa da, amintiri confortabile in mintea celor care m-au cunoscut cu adevarat, o viata in care cele 10 porunci sa nu fie neaparat citate din biblie ci sa vina dinaluntrul meu. O mostenire pentru copilul meu, pentru nepoti, stranepoti la care sa se uite cu drag.

 

Pentru mine, as  vrea sa dispara frica de neant, frica ce ma tine treaza cateodata spunandu-mi ca atunci totul va fi negru si cu asta basta. Sa dispara frica de durere, de o moarte stranie. As vrea ca atunci cand se intampla, toate lucrurile sa fie asezate, fiecare sa inteleaga ca atat a fost si sa nu ma planga prea tare pentru ca asta mi-ar fi greu sa suport. Nu as vrea sa las in urma mea tristete si lacrimi.

 

As dori sa spun mai des te iubesc, va iubesc si pentru mine ati reprezentat o mare bucurie, ratiunea mea de a zambi si de a trece peste obstacole.

 

Pot sa fac lucruurile astea singura, fiind pragmtica facand din ele un scop, fiind atee, dar pur si simplu cred ca un ajutor spiritual, o indrumare fie si ea nevazuta ma poate ajuta.



#70
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 12:32

Toti suntem manipulati, fara exceptie...unii mai mult, altii mai putin, depinde cat si cum putem cerne.

 

Pe un om simplu, il poti manipula CU ORICE, nu numai cu religia.

In vremurile noastre, in tarile noastre, in lumea noastra cu acces la real si virtual, nu religia este manipulatorul principal. Credinta nici atat [flo2] .

 

 

Despre moarte ce sa spun...s-au spus atatea...mi-e frica de momentul in care se va intampla, de cum o sa fie el...nu zic nu...in rest, sper la o lume mai buna..dincolo.


Editat de oana_s, 20 octombrie 2015 - 12:33 .



Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Legea bunului simt

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 16:57

  • Asteptarea de a ramane insarcinata

    Hera128
    - Astăzi, 16:36

  • Prima miÈ™care

    DeeliaElena
    - Astăzi, 16:25

  • AÈ™teptarea bebelinei

    Erika91
    - Astăzi, 14:20

  • Prima saptamana cu bebe

    Pau26
    - Astăzi, 12:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -