Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Goana dupa medii, clasele V-VIII


216 raspunsuri la acest subiect

#31
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:15

Ma bag si eu in discutie ca sa povestesc experienta unei prietene ca dintr-a mea nu are rost sa zic. Fetita ei e in clasa a 7a, scoala de fitze in bucuresti. Trage tare pentru medie, dar nu intr-un mod in care sa scarbeasca fata. O oboseste, are zile cand are 6-8 ore de scoala si dupa aia mai are teme inca 3-4 ... ceea ce mie ca si maica-sii mi se pare criminal...

Incearca ca macar in we sa le permita copiilor sa se mai incarce cu chestii faine, sa mai profite in vacante de una alta ... dar in timpul trimestrului pare destul de armata acasa la ei. Teme, teme , teme. Nu conteaza daca-i place muzica, sportul, istoria, biologia, pune tu numele materiei ... trebuie sa invete la fel pentru toate, trebuie sa ia note mari la toate. Robotzeala nu alta, distruge toata creativitatea si curiozitatea si placerea studiului fugareala asta dupa note in dorinta unui loc la un liceu bun... parere personala



#32
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:18

Ma bag si eu in discutie ca sa povestesc experienta unei prietene ca dintr-a mea nu are rost sa zic. Fetita ei e in clasa a 7a, scoala de fitze in bucuresti. Trage tare pentru medie, dar nu intr-un mod in care sa scarbeasca fata. O oboseste, are zile cand are 6-8 ore de scoala si dupa aia mai are teme inca 3-4 ... ceea ce mie ca si maica-sii mi se pare criminal...

Incearca ca macar in we sa le permita copiilor sa se mai incarce cu chestii faine, sa mai profite in vacante de una alta ... dar in timpul trimestrului pare destul de armata acasa la ei. Teme, teme , teme. Nu conteaza daca-i place muzica, sportul, istoria, biologia, pune tu numele materiei ... trebuie sa invete la fel pentru toate, trebuie sa ia note mari la toate. Robotzeala nu alta, distruge toata creativitatea si curiozitatea si placerea studiului fugareala asta dupa note in dorinta unui loc la un liceu bun... parere personala

 

Asta e.... e singura regula.



#33
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:20

Fiecare va face ce va vrea. In examen se face diferenta simplu direct si rece. Ai gandit si facut mai mult decat altul ai trecut in fata acestuia, ai gandit, facut mai putin decat altul a trecut in fata ta. Aici se pune punct si nimanui nu-i pasa cum de esti tu in fata altuia sau altul in fata ta. Unul o ia la dreapta celalalt la stanga si la revedere.

 

Intr-adevar. Cine invata, ia examenul, cine nu invata, poate deveni un f bun si cautat meserias. :D

 

Repet, succesul in viata inseamna mult mai mult decat aceste medii, desi pare ca de ele depinde viitorul unui copil. 


Editat de Alizee, 08 octombrie 2015 - 17:20 .


#34
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:23

Intr-adevar. Cine invata, ia examenul, cine nu invata, poate deveni un f bun si cautat meserias. :D

 

Repet, succesul in viata inseamna mult mai mult decat aceste medii, desi pare ca de ele depinde viitorul unui copil. 

Cum spuneam e treaba fiecaruia ce vrea si cum vrea sa faca cu viata lui/ei si este direct si unic raspunzator de ceea ce reuseste. Restul e teorie goala.



#35
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:29

Cum spuneam e treaba fiecaruia ce vrea si cum vrea sa faca cu viata lui/ei si este direct si unic raspunzator de ceea ce reuseste. Restul e teorie goala.

 

Fiecare are propria sa capacitate cognitiva. Nu de putine ori am auzit sau intalnit persoane care, desi promiteau mult prin faptul ca aveau note maxime pe linie, la maturitate ori au innebunit, ori s-au pierdut / ratat. 

 

Parintii au datoria sa isi urmareasca copiii indeaproape si sa-i indrume, in functie de ceea ce pot invata si crea.

 

Ca parinte, fii vigilent si nu te lasa pacalit de ceea ce iti doresti pt copil. de ceea ce este copilul, cu adevarat. 



#36
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:36

Nu de putine ori am auzit sau intalnit persoane care, desi promiteau mult prin faptul ca aveau note maxime pe linie, la maturitate ori au innebunit, ori s-au pierdut / ratat. 

Sa nu generalizam cazuri particulare. In mod normal firesc si general daca vrei sa ai sanse trebuie sa fii mai bun decat cel de langa tine. Asta se face doar prin munca constanta, perseverenta, ambitie si efort in timp. Daca nu faci asta in mod natural, real si de asteptat la primul examen vei fi depasit de cei care au respectat aceste reguli. Punct.



#37
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:54

Sa nu generalizam cazuri particulare. In mod normal firesc si general daca vrei sa ai sanse trebuie sa fii mai bun decat cel de langa tine. Asta se face doar prin munca constanta, perseverenta, ambitie si efort in timp. Daca nu faci asta in mod natural, real si de asteptat la primul examen vei fi depasit de cei care au respectat aceste reguli. Punct.

 

Cazurile astea particulare, sunt destul de multicele. Am o varsta si am vazut multe. 

 

Cel mai important, este sa se imbine utilul cu placutul. E greu, dar si sa inveti pana la epuizare, fara a avea un scop bine definit, nu este sanatos pt psihicul omului. 

 

Uite, mie mi-a placut sa invat psihologie, dar nu se poate trai prea bine din asta si, atunci, m-am orientat catre contabilitate.  [soricel]

 

Ceea ce am invatat eu, nu a avut nicio tangenta cu invatatura din clasele V-VIII, ci cu cea din liceu.



#38
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 18:04



Cazurile astea particulare, sunt destul de multicele. Am o varsta si am vazut multe. 

 

Cel mai important, este sa se imbine utilul cu placutul. E greu, dar si sa inveti pana la epuizare, fara a avea un scop bine definit, nu este sanatos pt psihicul omului. 

 

Uite, mie mi-a placut sa invat psihologie, dar nu se poate trai prea bine din asta si, atunci, m-am orientat catre contabilitate.  [soricel]

 

Ceea ce am invatat eu, nu a avut nicio tangenta cu invatatura din clasele V-VIII, ci cu cea din liceu.

Avand o varsta dupa cum spui, tin sa precizez ca experienta ta in ceea ce priveste modalitatea examenelor sustinute de tine in acea vreme este total irelevanta pentru cerintele actuale in ceea ce priveste regulile.

Cazurile particulare sunt irelevante ca si numar raportat la total elevi care acced la examene.(pt ca zici ca lucrezi in contabilitate fa un calcul procentual si rezultatul va fi probabil undeva sub 0.00001% - adica total nesemnificativ dar diferit de zero intradevar). Pe de alta parte pana sa ajungi sa te recalifici in contabilitate ai terminat psihologia, iar ca sa termini psihologia a trebuit sa dai examene si pana la ele sa termini liceul samd.

 

Dar este irelevanta procedura urmata de tine in contextul actual.



#39
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 18:12

Examenele de acum sunt mai drastice, de aceea si presiunea asupra copiilor este atat de aberanta.

 

Parintii au protestat si pt micsorarea greutatii ghiozdanelor si nu s-a luat nicio masura. Ce ne face sa credem ca se va tine cont de stresul elevilor din clasele V - XII ?

 

Marius, NU ai dreptate. Tu urmezi regulile si vrei ca ceilalti sa le urmeze, chiar daca sunt absurde. Ceea ce este absurd. Ca sa accentuez accentuarea.   [clo]  



#40
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 18:18

Marius, NU ai dreptate. Tu urmezi regulile si vrei ca ceilalti sa le urmeze, chiar daca sunt absurde. Ceea ce este absurd. Ca sa accentuez accentuarea.   [clo]  

Eronat - eu nu vreau nimic ca nu e treaba mea, am precizat de mai multe ori ca este fix treaba fiecaruia daca si ce anume va face. Doar am spus ca nu exista alta cale daca se doreste un anumit rezultat in contextul actual. Atat. Si ca teoriile sunt fix pix daca nu respecta realitatea asa cum este ea. Si ca aceste reguli convin sau nu cuiva este de asemenea fix pix la modul real nu va schimba nimic. Si rezultatele sunt doar si numai doar o consecinta a deciziilor si efortului fiecaruia raportat la concurentii lui directi. Nu sunt scuze, nu sunt compromisuri. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -