Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Procura


5 raspunsuri la acest subiect

#1
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 26 septembrie 2015 - 21:34

Buna seara!

Sper sa ma puteți ajuta cu un răspuns [flo2] Tatal meu a murit in 1996, si atunci am primit moștenire o parte din casa bunicilor. Am cedat-o unei mătuși. Acum ne-au sunat, pe mine si sora mea( noi suntem moștenitoarele), ca de fapt e si un pământ de împărțit, dar pt care nu s-a făcut succesiune atunci pt ca l-au dat in arenda, si ceilalți frați/surori ai tatălui meu nu au vrut sa împartă banii si cu noi. O situație des întâlnita in Romania cu împărțirea moștenirii (nu stiu de ce nu a apărut tot textul )

Acum vor sa vândă pământul si au nevoie de acceptul nostru. Eu sunt de acord cu vânzarea, dar cum le-am spus si lor, nu vreau sa plătesc nici un leu la succesiune ( ei au primit timp de 19ani bani anual)

Eu locuiesc in Danemarca si va trebui sa fac o declarație de acceptare deschiderii succesiunii, si sora mea sa ma reprezinte.

 

Intrebarea mea este, se poate specifica in declarație/procura ca eu nu sunt de acord sa plătesc datoriile succesiunii dar banii din vânzarea pamântului sa se împartă egal? Ei tot insista sa le trimitem actele ca ei se vor ocupa, adică avocatul, dar eu n-am încredere in ei si le-am zis ca sora mea va fi prezenta la succesiune.

 

De aceea, va rog pe cei care cunoasteti in domeniu, sa ma sfătuiți ce sa fac, ca sa nu le dau șansa sa ne păcălească?

Va multumesc anticipat!


Editat de stefaniya, 26 septembrie 2015 - 21:50 .


#2
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 26 septembrie 2015 - 23:01

Nu sint de specialitate dar am avut de dezbătut o succesiune. Am împuternicit o pe mama mea sa ma reprezinte la succesiune. Taxele pentru dezbaterea succesiunii sint plătite de cei care deschid succesiunea (mostenitorii). Nici un notar nu va accepta sa dezbata succesiunea și sa "alerge " după banii cuveniți ca onorar la rudele tale. Bănuiesc ca sora ta (și ceilalți mostenitori) vor plăti taxele notarului urmând ca apoi sa va înțelegeți privat cine preia cheltuielile. 

 

Vindutul pamantului are loc după dezbaterea succesiunii și pentru asta vei avea nevoie de o a doua procura (pentru sora ta). Nu, nu merge sa faci o procura pentru dezbaterea succesiunii și Vindutul pamantului. 



#3
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 27 septembrie 2015 - 11:39

Alicia, moștenitorii sunt tata si fratii lui, eu si sora mea suntem moștenitoarele pe partea tatalui.

inteleg ca succesiunea se deschide de către toti moștenitorii. Deci posibilitatea ar fi, ca dacă ei nu vor plăti partea mea, nu voi fi de acord cu vânzarea pamântului. 

Cred ca voi contacta un avocat, asa voi stii mai bine ce trebuie sa fac.

Multumesc pt răspuns! 

 



#4
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 27 septembrie 2015 - 11:46

Avocatul te va sfătui cel mai bine, mult succes!



#5
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 11:17

Mostenirea se deschide prin decesul celui care o lasa. De fapt ei deschid procedura succesorala. 

Cel mai simplu sa te speli pe maini e sa nu accepti mostenirea; totusi, nu stiu ce ai facut privitor la celalalt imobil pe care l-ai lasat matusii, depinde si de ce ai declarat atunci. 

In Romania se intampla des asta din cauza nivelului scazut de trai si, p[rin urmare, pentru ca oamenii nu au bani sa investeasca in servicii juridice, ca abia au de mancare, haine, ceva educatie. 

Daca platesti avocat, ideea ta sa nu contribui cu bani piere; cat crezi ca ar fi onorariul notarial la teren? Nu un capat de lume. In esenta, cheltui bani cu avocat si procura, adica ajungi tot cam ca ei, care au incasat si vor mai incasa bani, se pare... 

Gratis ar fi sa te sfatuiesti cu avocatul lor pana pricepi cum stau lucrurile. 



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 11:31


Intrebarea mea este, se poate specifica in declarație/procura ca eu nu sunt de acord sa plătesc datoriile succesiunii dar banii din vânzarea pamântului sa se împartă egal? Ei tot insista sa le trimitem actele ca ei se vor ocupa, adică avocatul, dar eu n-am încredere in ei si le-am zis ca sora mea va fi prezenta la succesiune.

 

De aceea, va rog pe cei care cunoasteti in domeniu, sa ma sfătuiți ce sa fac, ca sa nu le dau șansa sa ne păcălească?

Va multumesc anticipat!

 

 

Succesiunea se accepta (cu bunuri si cu datorii, adica in intregime) sau se refuza. Nu merge pe bucati, adica aia vreau, aia nu vreau. Ci in intregime.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -