Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Anestezia generala la dentist? Afla ce spun parintii

anestezie anestezie generala stomatologie stomatologie pediatrica

4 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 15:08

Anestezia generala la dentist? Afla ce spun parintii!

Pentru unii copii, anestezia generala este singura optiune in tratarea dintilor de lapte, insa dezinformarea legata de efectele negative ale acesteia determina uneori parintii sa-i refuze copilului sansa de a zambi din nou. Deşi temătoare la început, aşa cum sunt cei mai mulţi părinţi în situaţia ei, mama lui Milan a reuşit să treacă peste frica de anestezie generală şi a optat pentru rezolvarea afecţiunilor dentare ale copilului într-un timp cât mai scurt citeste mai departe aici >>>

 

bojita-milan.jpg



#2
Roxy32

Roxy32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 12:53

Buna ziua ma numesc Roxana si sunt mamica unei printese pe nume Ioana in varsta de 10 ani . Ioana s-a nascut cu o malformatie la inima ce a necesitat operatie la numai 8 luni si din cauza ca am tot fost cu ea cand pe la un doctor cand pe la altul a dezvoltat o frica de doctori si de oricine este imbracat in alb  si de aceea mi-a fost destul de greu sa merg cu ea la dentist . In momentul in care doamna doctor a vazut ca nu se putea intelege cu ea ne-a trimis la Bucuresti la Institutul de Stomatologie ca sa fie adormita si sa i se scoata dinti de lapte si resturile de la alti in total au fost de scos 14. Toate acestea s-a intamplat acum un an de atunci cei mai multi dintre dintisori i-au iesit dar din pacate a avut si cativa definitivi ,noi cam prin astea am trecut acum Ioana s-a mai linistit ,,,,a mai crescut ,,,,, si nu ii mai este frica de doamna doctor.



#3
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 20:48

Noi nu am avut incredere sa facem asa ceva la o clinica privata. Nu ca nu ar fi fost grijulii ci pentru ca nu ne-au convins ca daca s-ar fi intamplat ceva ar fi avut experienta necesara sa actioneze cum trebuie.

 

Aku' suntem clienti la Dent 4Teens si e f ok.



#4
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 13:39

Cred ca se zice cu prea multa usurinta ca anestezia generala nu prezinta nici un pericol.....la una locala pot aparea probleme. 

Nu am avut curajul pt asa ceva, am perseverat insa cu al meu pitic, am mers la N medici pana a acceptat pe unul si a stat, la 5 ani jumatate sa i se faca 9 carii, 1 extractie cu anestezie locala plus montarea unui mentinator de spatiu. Acum asteapta cu nerabdare sa mearga iar la stomatolog, pt sigilat.



#5
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 10:12

Din cate stiu, unde stau eu nu se pune problema de anesteze generala, adica nu este o alterativa nici in cazurile serioase. De hipnoza am auzit, dar la adulti. De exemplu, copilului meu, cand avea 10 ani, stomatologul i-a scos un nerv doar cu anestezie locala. 





Etichetat si cu anestezie, anestezie generala, stomatologie, stomatologie pediatrica

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -