Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


979 raspunsuri la acest subiect

#971
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 01:45

Stau asa cu o fibula (sper ca am zis corect) pe masa si meditez vag hamletian:

 

Vad ca voi nu prea intelegeti cum sta treaba cu gender issue. Am aruncat eu asa ideea la plezneala, dar vad ca nu cadreaza cu relatiile dragutze:)

 

Gender issue tocmai asta e: un barbat e la fel de capabil ca orice femeie sa isi calce hainele. Si a ne cunoaste limitarile si capacitatile si a ne adapta comportamentul intr-un mod corect unul fatza de celalat. Fiecate caram dupa muschi si avem asteptari dupa cat dam si mai mult ne  completam in tot ceea ce inseamna activitati in beneficiul familiei. In mod ideal. Iara cele sunt exclusiv pt beneficiul personal gen calcat camasi asezat hainele in dulap rulat sosete sau sters in baie pe jos dupa dusul celuilalt, de ex, cata vreme nu este reciprocat de o alta actiune (gen juma de ora de masaj la picioate zilnic, de ex ) devine o problema de "abuz in functie"

 

Acu istoria face ca ei se fac in general vinovati de scaparile astea de acea e a gender issue si nu a relationship issue.

 

Si ca incheiere mai spun ca feminismul, asa devalorizat, ar merita mult mai mult respect din partea femeilor de cat i se acorda. Ca fara el ramaneam la stadiul de proprietate si/ sau persoana inferioara, si figurat au ba cineva tot hotara dimensiunea batzului cu care ti se adminstra doza zilnica de inferioritate.

 

Daca zguidui valori, sa stiti ca nu imi pare rau deloc. 

 

 



#972
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 07:00

Bună dimineața și de la mine!

 

Aqai, dar pe tine cine sau ce te-a suparat?  [:)]  De ce zici că nu înțelegem cum e cu gender issue? Eu din ce am citit, majoritatea soților de pinguini își calcă singuri  [:)] (oricum fiecare știe cum își împarte treburile în familie). La noi, am mai zis, fiecare își spală pentru el (lucrurile comune gen așternuturi se spală de cine are treabă prin zonă cu mașina de spălat). De călcat la fel, fiecare își calcă pentru el. Când n-am chef să fac mâncare, face el. Dimineața pune masa cine se trezește primul. De dat cu aspiratorul el se ocupă în principal, din cauza părului de pisoi (avem niște covoare foarte greu de aspirat, sunt groase și trebuie muncă serioasă la ele). Mă rog, la un moment dat m-am deșteptat eu și am luat o perie de aspirator specială, cu o altă perie care se învârte în interior, cu care se aspiră mult mai ușor, și de atunci mai dau și eu cu aspiratorul (iar peria respectivă nu se potrivea la tubul de la aspiratorul nostru, că era alt model și eu i-am făcut un fitting provizoriu dintr-o teavă de PVC încălzită la aragaz  [:)]  - asta singură, că el era pe câmp și nu avea cine să mă ajute). Cam așa la noi în familie.

 

Acum tre' să fug, am treabă multă rău, azi e închidere de lună.



#973
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 07:01

Aqai, ai vazut pana la urma Cabin in the Woods?


Editat de Ioana_Pos, 25 septembrie 2015 - 07:01 .


#974
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 07:03

Helbi, nu mai stiu daca am scris, pare-mi-se ca nu, am primit vedera de la voi. Multumesc mult [flo]



#975
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 07:12

Tot Aqai, valeu! Ai un peroneu pe masa? [:D] Cine te-a enervat asa tare de l-ai dezosat?? [flo] [flo]


Editat de Ioana_Pos, 25 septembrie 2015 - 07:18 .


#976
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 07:22

Eu inca nu ca zic buna dimi ca trag sperante sa mai adoarma macar juma de ora suricata asta mica. Azi-noapte mai mult s-a foit decat a dormit :(((

si eu dorm pe mine si nu sunt in stare sa mai scriu corect...


Editat de Ioana_Pos, 25 septembrie 2015 - 07:23 .


#977
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 07:56

OOooops! acum am vazut ca adunasem 98 de pagini... Am facut capitol nou!

 

http://comunitate.de...rute-pe-ghetar/

 

Mianna are opyright de titlu.


Editat de Ioana_Pos, 25 septembrie 2015 - 07:57 .


#978
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 07:57

neata

 

cat de bine ca e vineri!! aseara am fost la petrecere de copchii, asa ca cine se miorlaia de dimineata ca ea vrea sa doarma si ce obosita e??? o sa recupereaza diseara.. sper [:)]

 

la treaba cu calcatul nu ma bag si sincera sa fiu nu inteleg de ce ne-am certa din lucruri asa minore. fiecare si le aranjeaza in casa cum i se pare mai bine si mai corect. (mie nu-mi place sa calc dar o fac, asta e, imi asum organizarea si cu asta basta. nu vad de ce m-ar supara sau deranja ca altii la ei in casa fac altfel :))) )

 

Andreia, nu, nu intrebam de GoT pentru Patrick. alta era discutia cu Caro.



#979
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 08:12

multumesc! [:)]

 

ce-am povestit in paginile trecute a fost plachia de vinete, adolescentii la film, mancare gratis sau nu la turci. ring a bell?

 

Aha!

Adolescentii la film...intrebai tu care-i diferenta cu sau fara gasca, parca.

"Pe vremea mea" nu era un prilej sau ocazie mai nimerita pentru o pupaceala si o pipaiala pe indelete ca "vizionarea" unui film, pe ultimul rand al unui cinematograf. Unde sa faci asta daca nu acolo? Acasa nu puteai, pe strada nici atat, mai erau boschetii in parc...dar se ducea naiba romantismul...

Sa nu crezi ca acum se vad altfel treburile.

Asa ca probabil ca si acum parintii, cu amintirile lor din trecut, le vine greu sa-si imagineze un vizionat de film altfel decat asa cum stiu ei. Iar faptul ca merg in gasca taie intr-un fel elanul de expunere exagerata.

Zic si eu...

 

PS: ma refer la copii, de fapt, eu un adolescent il vad pe la 15-16 ani si atunci cred ca ca e ceva mai atent la imagine. Dar pentru copii la 12-14 ani, ai unele retineri.



#980
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 08:27

Aqai, am intels de aseara la ce te-ai referit, am ocolit cu raspuns evaziv, dar acum sunt apta sa discut.

Intr-adevar sunt multe chestiuni gospodaresti care au lipite pe ele eticheta "interzis barbatilor pentru ca sunt barbati" dar, cred eu majoritatea cuplurilor stiu cand sa dea jos sau nu eticheta.

 

1. Ceea ce ma face sa spun ca nu e vorba de "issue" mai curand "agreement".

Exista familii, situatii in care femeia isi aroga anumite chestiuni gospodaresti pentru a nu face altele care nu-i plac. Din afara poate fi privit ca o incalcare a feminismului dar nu este.

 

Este vorba de cum fiecare individ din cuplu acorda o anumita valoare treburilor casnice si a celor legate de copii - pentru ca egalitatea de gen presupune si recompensa egala pentru munca de valoare egala.

Aici discutia se bifurca in a accepta sau nu orice recompensa.

- daca barbatul isi maseaza in talpi nevasta ca a stat in picioare in fata mesei de calcat pardon, nu tine. 

- daca barbatul face in timpul asta tot o munca care displace in cuplu - OK

========

 

Mai exista cupluri in care femeia face multe:

1 - fie nu a auzit de feminism, asa a fost crescuta cu eticheta "sunt femeie, fac treburile casnice, in tmp ce barbatul motaie in fotoliu"

2 - fie este o persoana voluntara, tenace, activa, care vrea totul, doreste sa faca totul si deja datele problemei se schimba.

 

Discutia asta are multe bifurcatii.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -