Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa castige copilul mic bani?


77 raspunsuri la acest subiect

#41
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.468 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 13:19

Ioana, daca isi va dori, din banii castigati, sa si cumpere ceva ce tu chiar nu i ai fi dat nici daca era gratis ?!

Btw dileme :-)



#42
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.660 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 15:14

Ooo 100 RON rochia Elsei, saream pe ea :). Am vazut la Disney Store 60€.

 

La noi cea mare de 7 ani nu prea are notiunea banilor. Sau mai bine zis nu o intereseaza, nu stiu. Ii place sa primeasca, ii pune nu stiu unde si gata uita de ei. 

F rar cere chestii, prin urmare le cam primeste. Altfel e rezonabila. LA rochia Elsei am balit si gata :).

 

Deci la noi nu se pune inca problema de munca platita (nici neplatita :))).

Mi se pare ca au asa de putin timp liber copiii din ziua azi, ca nu imi vine sa o pun la treaba. POate gresesc, vedem mai tarziu.



#43
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.759 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 15:30

Szivarny, exact dilema mea:) m rog, rezolvata cu vorbe si pix pe hartie si explicat de ce nu. Nu inteleg de ce as fi de acord sa isi cheltuie copilul banii pe o aberatie cata vreme eu nu o fac.

 

Banii cumva trebuie respectati la fel, adica si copilul trebuie invatat ce merita si ce nu fara aruncat pe fereastra.



#44
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.759 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 15:37

Cu munca... mcoca mama mea avea filozofia ta. Dar eu am baieti si sincer  mai sensitive un pic. Parerea mea e ca in mod natural femeile sunt mai nurtuing si inclinate sa asigure in mediu mai sigur si sanatos familiei ( curatenie, hrana sanatoasa, ordine, structura) si nu tre' sa-ti bati capul sa inveti.

 

La baieti tot parerea mea e ca nu e ceva natural si atunci ca orice lucru invatat e important sa existe model si practica pe langa principii. Altfel ei sint fericiti sa traiadca in lumea lor de actiune si haos organizat:) ceea ce se va traduce in conflicte in viitoarea lor familie.

 

Dar tocmai pt ca aportul lor trebuie sa vina ca o participare fireasca in viatza familiei nu consider ca trebuie platit, trimite mesajul gresit. 



#45
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 20:47

Mcoca, asta e rochita

 

http://tablet.hm.com...article=85317-A



#46
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 20:57

Ioana, daca isi va dori, din banii castigati, sa si cumpere ceva ce tu chiar nu i ai fi dat nici daca era gratis ?!

Btw dileme :-)

 

Depinde foarte mult despre ce vorbim: daca vrea ceva periculos, clar ca nu; daca vrea 10 pungi cu dulciuri, poate sa le ia insa regulile de cand mamcam 'dulce' raman neschimbate; daca vrea vreo haina, posetuta, bijuterie de copil, decoratiune de camera etc pe care eu o consider kitsch dar ei ii place, poata sa o ia.

 

te gandesti la ceva anume? 



#47
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.750 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 22:05

Ioana,

 eu nu sunt pentru "alocatie" la nici o virsta.

 

plata contra un serviciu, da...dar nu bani dati degeaba, din oficiu...doar ca respira...

 

la 5 ani, unii copii pot invata valoarea banilor.

 

William stia chiar de la 4-5 ani...cand primea bani de la bunici de craciun, ziua lui...si el decidea ce jucarii sa isi cumpere...se uita de multe ori la jucarie pretz, cauta si la alte magazine pret mai bun...de ii uimisera pe ai mei .

dar nu toti copiii inteleg asta repede si la o virsta mica...asa ca treb sa ai rabdare si sa-i dai exemplu propriu la cumparaturi.

 

nu sunt de accord cu plata pt treburile casei...dar inteleg cand altfel nu se poate, parintii sunt ocupati...fac ce merge la ei in familie...incit fiecare sa isi pastreze nervii pt lucruri mai serioase.

 

eu il platesc pe William pt:

-rezultate excelente la invatatura... A la teste($1/test) 

-extra teme ($1 /hr),

-sotul ii da $1 pt fiecare cos inscris la basketball

-$1 pt fiecare masa de prinz (junk) care o refuza la scoala

-ii oferim masa la restaurantul ales de el, la fiecare sf de trimestru pt luare de diplome ori certificate

 

de anul asta il taxez, pt serviciile mele menajere... daca imi lasa dimineatza, dezordine in camerele lui.



#48
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.750 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 22:11

in general I-am cumparat jucariile care si le dorea...dar aveam o limita de cheltuieli peste care nu treceam.

de ex cand era mic...era innebunit sa aiba cai, animale...din alea de plastic...ii cumparam cam1-2 pe luna...la care se mai adauga o carticica...mai un lego o data la citeva luni.

 

dulciuri niciodata nu I-am luat pe tot ce punea mina...dar al meu , multumesc lui Dumnezeu nici nu-mi creea probleme...sa ceara...sa se tavaleasca pe jos...pt nimicuri.

 

cu hainele nu prea le-a avut...cam de un an a inceput sa deschida ochii si sa isi doreasca nike...dar nu ii cumpar decit in limitele bunului simt...ale bugetului familiei.



#49
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.750 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 22:20

...ai vazut tu copil care sa zica "azi trrebuie sa facem curat, ca nu mai pot trai in mizeria asta ?" ...or fi, nu zic nu, astia or fi aceea carora nu trebuie sa le aduci aminte de treburile din casa.

 

William a zis de citeva ori...referindu-se la camera lui si la birou...dar nu se intimpla prea des...

 

o data mi-a dat si  ultimatium sa imi iau toate hirtiile de pe biroul lui...ca nu se apuca de lectii In asa dezordine. eu mai folosesc biroul /computerul lui cind e la scoala...deh...inca nu mi-am cistigat dreptul la un computer personal.



#50
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.750 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 22:22

Mcoca, asta e rochita

 

http://tablet.hm.com...article=85317-A

 

 

daca nu are nici o rochita din asta de printesa...da, eu i-as lua-o. [:)]

as cauta sa o iau cind e in sale....daca nu mi-as permite pretul original.


Editat de michelle-usa, 10 septembrie 2015 - 22:23 .



Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Sa ne informam despre sarcina

    BeckyGaie
    - Ieri, 23:49

  • Baby loading…

    Pau26
    - Ieri, 23:42

  • Bebe creste..

    ZDenisa
    - Ieri, 23:30

  • Sexul bebelusului 💙

    Linaiubi
    - Ieri, 21:26

  • Cum am aflat sexul bebelusilor

    Andrevvv
    - Ieri, 17:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -