Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 115


484 raspunsuri la acest subiect

#21
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 05 august 2015 - 18:23

Felicitari!!!!!!!

 

Gaby, scrie pe reteta asa:

1. Marvelon 18 zile

2. Plaquette 18 zile



#22
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 05 august 2015 - 20:03

Felicitari fetelor!!! [flo2]

 

Sorina, bizar... Nu contează, important e rezultatul! 

 

 



#23
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 05 august 2015 - 22:31

Salutare! 

Imi facurati pofta de vinete cu maioneza și țin post [batcap]

Ce bete frumoase!Felicitări! 

Mâine bag un pestic cu legume la cuptor din captura recenta a soțului  [pk] . Asta ca sa îmi treacă pofta de maioneza. 

Dea  draga nu am făcut nimic pana acum. Am decis sa mergem în concediu anul ăsta ca nu am mai fost de 3 ani decât setați pe FIV uri, analize etc . În septembrie mă duc la endocrine și trebuie sa mai cer o părere : mai fac o incercare cu ale mele oua sau merg la donate. Eu sincer as merge pe varianta 2  fiindcă îmi pare cu mai multe șanse de reușită data fiind vârsta + alte cele mai sufăr . Dar acum visez doar mare ( sa mai produc neshte vit D ) soare și relaxare.  Am asistat neputincioasa la o mare tragedie săptămână trecuta și asta m-a făcut sa mă gândesc la cât de nedreapta e viața uneori , cu alții mult mai mult decât cu mine. Deci planul e : vacanta la mare, apoi cu nervii capului relaxați tiroida la control și....om vedea dacă Cehia au ba. 

Pup.



#24
alia13

alia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 05 august 2015 - 22:46

Loli, maioneza respectiva daca o faci cu lapte de soia e de post..

 

Fetelor ce-mi recomandati ca surse naturale in anemie? Am repetat azi ceva analize si hematocritul,hematiile si hemoglobina   la mine sunt deja mult sub limit.inferioara...Am inceput de azi suplim.cu Fe, dar as vrea sa suplimentez si din alimentatie cu Fe si acid folic...Momentan , ce am citit :suc de sfecla+morcov... Ce altceva imi recomandati ca bogate in Fe si acid folic?

Multumesc!



#25
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 06 august 2015 - 06:58

Alia, sucul de sfecla si morcovi este f bun. Eu am facut o cura de astfel de suc chiar in ultima perioada. Pentru anemie trebuie sa mananci insa si carne, oua, produse de calitate. Daca poti face rost de produse de tara, nu din cele provenite din ferme, ar fi excelent. Eu nu sunt o mare consumatoare de carne dar in perioada asta fac efort sa mananc in fiecare zi. 



#26
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 06 august 2015 - 07:17

Gaby, eu nu am auzit decat de AC, de celelalte niciodata...cine stie...

ce mi-a placut e ca atunci cand am mers la el, a deschis o mie de grafice si exceluri cu analizele mele...statistica, nu gluma...r

straniu, dar amh-ul mi-a iesit 2.69, desi in octombrie anul trecut era 0,79...e posibil asa ceva? Am repetat in Romania si a iesit 2.80....

 

eu am o problema cu fierul, procentuk de retinere este foarte mic si iau supliment de fier duodenal, plus alimentatie



#27
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 06 august 2015 - 07:18

Mi-au recomandat ficatei, organe, brocoli, spanac, carne rosie, ton, nuci, alune, linte, fasole....am o lista, dar nu o am la mine



#28
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 06 august 2015 - 07:37

In sarcina e normal sa scada un pic concentratiile diferitelor substante din sange. Se intampla deoarece volumul de sange creste treptat cu peste 50% si toate substantele sunt distribuite (diluate) in cantitatea mai mare de sange.

De ex., hemoglobina poate sa scada si pana la 10. E de asteptat, normal si nu-i nevoie de suplimente de fier pentru asta. E doar anemie aparenta si medicii buni stiu asta.

De fapt citisem undeva ca valorile prea mari ale hemoglobinei in sarcina (parca peste 14) sunt asociate cu ceva nasoale legate de evolutia sarcinii... parca ceva risc de preeclampsie... nu mai stiu sigur.


Editat de AndrewD, 06 august 2015 - 07:47 .


#29
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 06 august 2015 - 07:56

   Hello lume!

   Loli asa te vreau...eu am profitat de un concediu mai devreme si profit de tot ce-mi ofera vara asta...si sincer e mai bine.Chiar mi-era dor sa ma bucur si de altele decat ca luna asta endo a mai progresat sau ca val la eu stiu ce analiza a iesit mai ok.

   Alia cele insirate mai sus si de tine si de fete sunt bogate in fier,dar fierul nu se depune in organism decat in prezentza vitaminei C,asa ca suplimentezi si cu chestii fresh(fructe,legume bogate in asta)...dar sa nu exagerezi.Pe la odisei am vazut ca multe fete se plangeau de anemie in sarcina si putzine au facut ceva...iar bebe a fost ok.Eu am incercat sa pap sfecla cruda sau suc din ea si mi s-a intors stomacul,o prefer fiarta,coapta...

   O zi racoroasa!



#30
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 06 august 2015 - 07:58

Ha! Ma tin dupa tine, Comynaa!! :)

Ne tinem impreuna:))) sa reusim pana la nunta copiilor :))




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -