Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucruri neplacute din calatorii/Safety tips - deschis de pacino


48 raspunsuri la acest subiect

#21
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 02 august 2015 - 00:19

Helbi, daca am o sticla de 1.5 l unde s-o pun, in geanta de umar?! In rucsac caram sticla de apa, un pachet de biscuiti, o umbrela, eventual pulovere. Uneori chiar 2 sticle de apa, cind e foarte cald (si scoatem puloverele si umbrela). Sintem 4, un rucsac se umple foarte repede.

 

Pentru un grup de 4 persoane eu as alege sa iau 4 poncho in caz de ploaie. Sunt mult mai usoare si mai reduse ca volum fata de 4 umbrele.



#22
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 02 august 2015 - 00:34

Fleir, cand ai fost ultima data in Creta? In 2012 undeva in intervalul amintit de tine mi-am luat sandale si era strada principala plina cu magazine, toate deschise. Ca subt comercianti care vor sa profite de turisti. Nu stiu in mall-uri cum o fi...

 

ab1574, eu am spus clar ca muncesc un an pt un concediu relaxant. Pt mine asta inseamna sa nu stau sa bucataresc si in concediu, sa nu mananc si in concediu aceladi sanwisch ca in restul anului. Ca nu-tzi imagina ca -mi iau masa zilnic la restaurant. Unde vezi tu rautate? Si DA, o singura data am facut asta, pt ca eram cu altii care faceau asa si crede-ma ca nu mi-a placut, nu m-am simtit bine deloc. Mai luam si noi cate o sticluta cu aps. Dar la temp din Barcelona, de ex, daca umbli chiar si 4 persoane cu 3 litri de apa dupa tine, nu se incalzeste, nu bei ciorba? Intreb, pt ca noi suntem doar 2 si daca iau o sticla de 1,5 bem cat bem si dupa ceva timp e clocotita si o arunc. 

Iar daca nu-mi permit toate mesele la restaurant/taverne in concediu, atunci prefer sa iau ceva de la o brutarie, proapat si diferit de la o zi la alta decat vesnicul "pachetel". 

Dupa cum iar pt mine nu e concediu acela in care sa inchiriez un apart si sa gatesc zilnic, doar ca sa zic ca am fost in concediu la Paris. Concediu pt mine inseamna relaxare din toate punctele de vedere. Si sper sa ma tina Dzeu sanatoasa si sa am in continuare parte de el, macar odata pe an, asa cum inteleg eu notiunea de concediu. 

 



#23
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.944 mesaje

Postat 02 august 2015 - 02:48

Am fost in Agia Pelagia (Creta) in 2010. Este un orasel mic, probabil in orasele mari e diferit. Am vizitat si Heraklion si Chania dar nu am fost in magazine, doar la terase.

#24
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 august 2015 - 08:38

In Germania doar la Reformhaus am intalnit regula cu minimum 10 euro pt plata cu cardul. Cateodata mi-e si jena ca merg la Netto si imi iau ceva de 2-3 euro.

 

 

In Muntenegru nu se prea vorbeste engleza (sau vorbea, ca am fost mai demult). in Ulcin mai exact. Am mers pe atunci printr-o agentie, era ceva de genul 22 de euro pe noapte. O viluta privata, apartamentele superbe, terasa mare, totul curat, aer conditionat, televizor, mai fain decat la hotel. Ne-a spus proprietara ca daca mergeam la ea fara agentie  costa 11 euro pe noapte.



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2015 - 10:25



Pentru un grup de 4 persoane eu as alege sa iau 4 poncho in caz de ploaie. Sunt mult mai usoare si mai reduse ca volum fata de 4 umbrele.

Otilia,la temperaturile din Barcelon sau Grecia,sa mai pui si pancho pe tine,inseamna sa fierbi in suc propriu.

 

Acum revenind la subiect,ca e irelevant unde maninca fiecare in concediu [:D],cel maI NEPLACUT  este atunci cind ti se fura banii,portmoneul ,actele si asta chiar de la inceputul concediului.

 

Restul le rezolvi-eu de exemplu nu ma pot plimba la peste 40°C ,nici picata cu ceara,adica o fac asa o zi ,poate si a doua,ins ala ora prinzului aplic si eu siesta [:D] ,ca doar de asta sunt in concediu [:D],insa sa ramii fara bani,acte de la inceputul calatoriei e deja un concediu compromis.


Editat de andacos, 02 august 2015 - 13:26 .


#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 02 august 2015 - 11:17

Fleur, da-mi voie sa te contrazic...cardul meu de credit, pe care il folosesc de 8 ani, are 6 cifre ca PIN...si a fost acceptat peste tot in lumea asta (noi nu luam cash in vacanta decat ft putin, in rest platim cu cardul)...deci nu e adevarat ca tb sa aiba 4 sau 5...eu ma documentez inainte de a pleca in vacanta, asa am dat peste informatia ref.la pin in Islanda...l-am schimbat in 4 cifre inainte de a pleca, apoi am revenit la 6...acum cateva sapt.l-am folosit in Romania (hotel, benzinarie, restaurant, supermarketuri), Austria si Germania...

 

Nici eu nu umblu cu cash la mine aici, folosesc doar cardul...mi se pare mult mai eficient...

 

Si eu sunt de acord cu Helbi  [pk]

 

Apropo de Italia si locatii scumpe...depinde unde vrei sa mananci...ca in Venetia, daca vrei sa bei o cafea in piata S.Marco, platesti mult pt locatie...noi am mancat de ex unde mananca bastinasii, adica la periferie, unde o cafea e 1 euro, un hamburger 5...



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2015 - 11:32

In Germania am avut probleme in a plati chiar si la supermarket cu card de credit. Mai ales in orase/orasele mai mici si mai din interiorul tarii.

Nu e vorba de orase mai mic ,ci de crdul de credit si statutul lui.

 

da este adevarat-a mai fost discutia asta pe forum,VISA,MASTERCARD,AMERICAN EXPRES,sunt carduri de CREDit in Germania si multe magazine nu au acceptat aceste gen de plata.Pentru mutli aceste carduri au alt statut-card cont curent de exemplu,pentru Germania multi ani a insemnat ca de fapt exact ceea ce spune card de credit-platesti si abia dupa un anumit interval de timp ti s eiau bani din contul curent.

 

Acum  s-a schimbat,majoritate amagazinelor accepta plata cu cardul de credit(cele mentionate anterior),pina si Lidl si am inteles ca in curind si Aldi vor accepta acest gen d eplata.

 

Da magazine mici ca Tedi,Kik...nu au adoptat inca aceasta metoda d eplata,dar probabil ca o vor face in curind.

 

Deci cardul d ecredit nu mai e un bau-bau in Germania ca acum citiva ani.



#28
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 02 august 2015 - 11:48

Fleir, cand ai fost ultima data in Creta? In 2012 undeva in intervalul amintit de tine mi-am luat sandale si era strada principala plina cu magazine, toate deschise. Ca subt comercianti care vor sa profite de turisti. Nu stiu in mall-uri cum o fi...

 

ab1574, eu am spus clar ca muncesc un an pt un concediu relaxant. Pt mine asta inseamna sa nu stau sa bucataresc si in concediu, sa nu mananc si in concediu aceladi sanwisch ca in restul anului. Ca nu-tzi imagina ca -mi iau masa zilnic la restaurant. Unde vezi tu rautate? Si DA, o singura data am facut asta, pt ca eram cu altii care faceau asa si crede-ma ca nu mi-a placut, nu m-am simtit bine deloc. Mai luam si noi cate o sticluta cu aps. Dar la temp din Barcelona, de ex, daca umbli chiar si 4 persoane cu 3 litri de apa dupa tine, nu se incalzeste, nu bei ciorba? Intreb, pt ca noi suntem doar 2 si daca iau o sticla de 1,5 bem cat bem si dupa ceva timp e clocotita si o arunc. 

Iar daca nu-mi permit toate mesele la restaurant/taverne in concediu, atunci prefer sa iau ceva de la o brutarie, proapat si diferit de la o zi la alta decat vesnicul "pachetel". 

Dupa cum iar pt mine nu e concediu acela in care sa inchiriez un apart si sa gatesc zilnic, doar ca sa zic ca am fost in concediu la Paris. Concediu pt mine inseamna relaxare din toate punctele de vedere. Si sper sa ma tina Dzeu sanatoasa si sa am in continuare parte de el, macar odata pe an, asa cum inteleg eu notiunea de concediu. 

Helbi, am inteles ce vrei tu de la concediul tau.

Ce nu inteleg este ce vrei tu de la concediul altora



#29
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 02 august 2015 - 11:58

Fleur, da-mi voie sa te contrazic...cardul meu de credit, pe care il folosesc de 8 ani, are 6 cifre ca PIN...si a fost acceptat peste tot in lumea asta (noi nu luam cash in vacanta decat ft putin, in rest platim cu cardul)...deci nu e adevarat ca tb sa aiba 4 sau 5...eu ma documentez inainte de a pleca in vacanta, asa am dat peste informatia ref.la pin in Islanda...l-am schimbat in 4 cifre inainte de a pleca, apoi am revenit la 6...acum cateva sapt.l-am folosit in Romania (hotel, benzinarie, restaurant, supermarketuri), Austria si Germania...

 

Nici eu nu umblu cu cash la mine aici, folosesc doar cardul...mi se pare mult mai eficient...

 

Si eu sunt de acord cu Helbi  [pk]

 

Apropo de Italia si locatii scumpe...depinde unde vrei sa mananci...ca in Venetia, daca vrei sa bei o cafea in piata S.Marco, platesti mult pt locatie...noi am mancat de ex unde mananca bastinasii, adica la periferie, unde o cafea e 1 euro, un hamburger 5...

Pe mine ma distreaza mai degraba cei care merg la Venetia si maninca hamburger.

Si se duc pina la periferie sa bea o cafea ca doar nu o sa stea in centru la o terasa sa plateasca un pic mai mai mult.

 

Si da, am fost la Venetia si incerc pe cit posibil pe unde mergem sa mincam ce este specific locului.



#30
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 02 august 2015 - 12:13

In piazza San Marco, la una din cafenele se poate bea cafea la 1 euro, daca o bei la tejghea, nu la terasa!

 

(asta la categoria tips & tricks)


Editat de lavi02, 02 august 2015 - 12:13 .



Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Astăzi, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Astăzi, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -