Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Brigada Ghetar la munte si la mare


910 raspunsuri la acest subiect

#21
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 iulie 2015 - 22:10

Tot azi am vorbit cu copiii ...

 

Alinuko, fii atenta [flo2] ... au fost cu mama la ......tananam...... DIVERTILAND !!!

 

 

Au plecat de dimineatza cu metroul pana la gara, si de acolo cu trenul pana la Chiajna ... foarte usor se ajunge de la maica-mea ...doar ca trebuie sa schimbe metroul cu trenul si apoi sa mearga pe o pasarela ...nu conteaza pentru copii si vad ca nici pentru mama [pk]

 

Alex a spus ca a fost cea mai fericita zi din viata lui ...praf a facut-o pe Bica cu cuvintele astea, daca ar sti el [:)]  ...nu a putut sa imi povesteasca mai mult, decat ca toboganele sunt mult, dar mult mai bestiale ca in America si ca astia din Romania nu au restrictii la copii ...bucurie pe el !!!

 

Flavia, careia de cand a ajuns in Romania i s-a descalcit limba, mi-a povestit cu lux de amanunte ...cum ca sunt 3 tobogane - unul albastru, unul roz si unul verde. Pe albastru si roz e fun, dar pe ala verde frate ... cica e nu stiu ce tunel din care iesi si cazi in gol, de nu poti sa mai tii mainile pe langa corp, iti zboara bratele in sus si mai ales gura, falcile [:-)))]

 

Mai exista de asemenea o cascada, care are nu stiu ce trambulina care te impinge in sus, inainte sa cazi iar in apa ...

 

Din ciclul "ce mica e lumea" [fal]  ... asteptand pe scarile alea sa urce pe tobogane, s-au imprietenit cu o fetizta care peste o saptamana va merge si ea in tabara de la Hatzeg ... wow !!! Flavia s-a laudat ca ea e americanca si are o bunica profesoara de matematica ...si fetizta aia a spus ca si ea o sa plece in tabara cu 2 copii americani si bunica lor profesoara de matematica [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] ... cand si-au dat mai multe detalii, au descoperit ca vor pleca in aceeasi tabara si ca profesoara lor le-a promis ca Doamna de matematica NU o sa faca matematica cu copiii in deplasare. [:)]

 

Din ciclul "copiii Romaniei sunt independenti" ... fetitza asta care va veni in tabara, era la Divertiland, cu verisoara ei care trecea clasa a 8 a. Ea trecea a 5 a. Deci doua fete de 10 si 13 ani, plecasera de acasa, de undeva de prin cartierul Obor si si-au petrecut foarte frumos, o zi de vacantza la Divertiland.

Am mixed feelings despre asta ... pe de o parte le admir, foarte bine, in definitiv nu faceau nimic rau, se dadeau pe tobogane in loc sa stea acasa pe net. Pe de alta parte, nu stiu daca eu mi-as lasa copiii, fara mine, intr-un parc de apa.



#22
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 iulie 2015 - 22:27

Nu stiu daca v-am povestit de tenis ...

 

De cand au venit de la mare, mama i-a inscris la lectii de tenis, la clubul Dinamo.

 

Au luat lectii private cu o antrenoare aleasa dupa programul foarte convenabil ...seara de la 18:00-20:00.

 

La prima sedinta, i-a testat putin, sa vada ce stiu ... la a doua, i-a trecut direct la serve si joc ...

 

Alex este varza ... se grabeste, alearga haotic, nu loveste corect si da niste ghiulele frate de zici ca vrea sa gaureasca racheta.

Flavia este mult mai tehnica si mai puturoasa pe teren ... nu alearga suficient de repede, dar loveste corect, reverul cica a uimit-o pe antrenoare iar servele sunt o placere.

 

Antrenoarea asta se concentreaza foarte mult pe tehnica ...nu conteaza sa lovesti mingea, nu conteaza ca o dai peste fileu, ca e buna, ca e rapida ...conteaza sa lovesti corect ... foarte bine, imi place ca face asa ...avantaj Flavia in cazul asta, care este foarte atenta la instructiuni si incearca sa le urmeze exact asa cum ii sunt explicate. Fiu-meu e plin de figuri, are impresia ca intelege ce i se spune, e usor si el deja stie ...

 

Le place tenisul, dar nimic nu se compara cu Divertiland ... asa ca, au stabilit cu mama, ca saptamana viitoare sa se duca o zi la tenis, o zi la Divertiland, o alta zi la tenis si tot asa ...spuneti voi, ce bucurie sa fii copil, in vacanta, ce bucurie !!!

 

Mama este ok, pare ca face fatza cu bine ...se bucura de bucuria lor, e in stare sa mearga cu ei si pe luna, daca ii vede fericiti. S-a dus cu ei si la cimitir ... le-a aratat de unde sa aduca apa cu stropitorile, Alex cara apa, Flavia uda florile, mama aprinde lumanarile ... mama e bucuroasa ca nu au refuzat in nici o zi sa mearga la cimitir. In capul lor este ca "un loc" unde trebuie sa se duca, ca Bicu sa ii vada. Ma bucur ca nu refuza, as vrea ca Bicu sa ramana in memoria lor, sa nu uite ca a existat ...



#23
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 iulie 2015 - 22:30

buna idee cu imparteala! eu impart in general in 3, dat fiindca merg pe jos/ vin pe jos si mai adaug si o plimbare prin campus la pranz.

 

asa ca tenis, bedminton, plimbarea cu copiii sunt extra :) 

 

la noi e heat warning maine, cu umiditate spre 40 de grade. si eu vroiam la plaja. 

 

Pai la cat gym bagi tu, mie mi se pare ca esti intr-o permanenta miscare ...

 

Cu ocazia asta, mi-am dat seama ca si eu ma pot duce pe jos la supermarket ... dureaza 20 min drumul. Din pacate, nu ma pot intoarce tragand de toate plasele alea ... desi stau sa ma gandesc, inainte, pe vremea lui Ceausescu, cand nu erau atatea masini ...cum facea lumea piatza ? Cum trageau de plase prin tramvai ?

 

Rufus, voi cand va duceti la Obor, va duceti pe jos, sau cu masina ? ...sa nu imi spui "cu masina" ...unde parcati masina in piata aia ?



#24
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 17 iulie 2015 - 22:37

Heei, ce dragut, cineva isi aminteste de mine  [:-)))] 

 

buflea, aici mi-s, inca domnisoara, pentru inca fix o saptamana incepand de maine :) N-am fost ocupata, cum s-ar putea crede, cu organizarea nuntii, pentru ca pe-asta am inceput-o din timp si nu suntem deloc stresati, aproape am terminat cu toate cele, mai avem vreo doua detalii de pus la punct, de exemplu sa ma duc eu la proba finala la rochiile de mireasa :)) Caci atunci cand am fost acolo pe la inceputul lui iulie, am constatat ca am slabit si rochia pe care mi-o facusem in martie pica de pe mine.. am confirmat ulterior si cu cantarul (unor prieteni, ca noi n-avem asa ceva acasa) ca de la sarbatori si pana acum am slabit trei kilograme, ceea ce la mine e cam mult si se pare ca se vede.. nu stiu de ce, ca nu m-am chinuit in sensul asta (ba chiar am avut o perioada de mancat burgeri primavara asta, ceva fantastic), nici stresata n-am fost.. ma rog, am o vaga banuiala, ca de pe la sarbatori nu prea am mai mancat chipsuri (decat foarte ocazional), poate de-acolo mi se trage. In fine, vorba e ca m-am dus ieri sa fac proba pentru rochia care tocmai ce a venit, plus pentru cea deja gata sa vedem ce mai stramtam.. croitoreasa mi-a spus (despre rochia lunga), ca o sa taie jumatate din ea, asta in conditiile in care este cea mai mica marime existenta pe piata :)) Drept urmare, am negociat si eu cupe duble, sa para ca am si eu ceva de bagat in decolteu, si-am fost amandoua fericite :)) Marti ma duc la proba finala, abia astept sa vad cum ies cupele alea.. :)) 

 

Tot ieri am fost si am depus si actele la starea civila, am hotarat oficial ca o sa ii iau numele printului consort :)) dupa care m-am dus la susnumita proba si apoi am zacut la piscina tot restul zilei, ca oricum imi luasem liber. Foarte misto, zau asa, sa stai la piscina sub umbrela cand toata lumea e la birou, in mijlocul saptamanii, trebuie sa vad cum fac sa perfectionez tehnica asta :-))) 

 

Deocamdata ma mai duc la birou luni si marti si apoi gata, am trei saptamani de concediu, n-am mai avut asa mult din facultate (cand aveam vacanta de vara de cate patru luni, ca profii nostri trageau sa termine cu sesiunea pana la inceput de iunie, si cum n-am avut restante, duceam viata buna pana la 1 octombrie) :)) 

 

Mai trec prin zona, ma duc sa mai recuperez din urma, ca am citit oarecum in diagonala si mai mult recapitulari de subiecte :) 



#25
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 17 iulie 2015 - 22:38

 

 

Rufus, voi cand va duceti la Obor, va duceti pe jos, sau cu masina ? ...sa nu imi spui "cu masina" ...unde parcati masina in piata aia ?

pai oborul are parcare, pana si io, asa blonda cum sunt, gaseam (e drept, uneori dupa vreo 3 ture) un loc de parcare.

 

io am Kaufland-ul si Carrefour-ul la 5 minute de mine; in ultima vreme am ajuns sa-mi asum asta - sa merg pe jos si sa care doua plase de-alea mari pline ochi pana acasa. fiindca, din pacate, asta-i singura miscare pe care-o fac.



#26
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 iulie 2015 - 23:08

Oooooo ...Miss Unicorn, nici nu stiu daca sa ma bucur ca esti inca domnișoară,  sau sa ma bucur ca in sfârșit,  intr-o săptămâna nu mai esti domnisoara ...lol

 

Asa ca, am decis sa ma bucur ca ai slabit ...Ai dreptate, foarte buna miscarea asta cu strans rochia pe talie si excesul bagat in sutien. Daca mi-as mai aminti cum arata si talia mea, poate as incerca si eu ...

 

In rest, cu niste poze nu ne incanti si pe noi ? Eu as vrea cu tot ansamblul - trena, talia, cupele si coafiura ...dar daca ti se pare ca sunt lacoma, poti sa ne pui macar una cu cupele si Magic Mike, ala de a iesit din tortul pe care ti le-au adus prietenele la petrecerea de Bachelorette (ranjet).

 

Si in final, iti doresc o nunta ca in povesti si o viatza de vis, sa fiti fericiti, sa va tolerati cu drag si sa ascultați unul de altul, mai ales Prințul de tine.

 

 



#27
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 18 iulie 2015 - 01:02

Pai la cat gym bagi tu, mie mi se pare ca esti intr-o permanenta miscare ...

 

Cu ocazia asta, mi-am dat seama ca si eu ma pot duce pe jos la supermarket ... dureaza 20 min drumul. Din pacate, nu ma pot intoarce tragand de toate plasele alea ... desi stau sa ma gandesc, inainte, pe vremea lui Ceausescu, cand nu erau atatea masini ...cum facea lumea piatza ? Cum trageau de plase prin tramvai ?

 

Rufus, voi cand va duceti la Obor, va duceti pe jos, sau cu masina ? ...sa nu imi spui "cu masina" ...unde parcati masina in piata aia ?

 

Vara nu merg la gym, imi ajunge sa stau pe afara:). La hypermarket cu pungile nu m-as baga, decat sa te duci inainte sa cumperi si apoi Vesnic PreaSuparatul sa vina cu masina sa va duca acasa.

 

am mai bifat o zi de gatit exemplar. Ieri la 4 le-am prajit niste paine naan cu unt si salata d castraveti ridichi ceapa si smantana. De la 7 la 8.30 au jucat tenis cu bunica si apoi la plimbare cu mine si i-am cadorisit cu cartofi wedges si snitele de pui de la magazin gata gatite calde.

 

azi am produs salata de rucola cu rosii si masline, mozarella bilute din alea albe moi, cate un ou fiert si paine prajita. Le-am dat si desert praji cumparate pe alese de la magazinul romanesc.

 

si cam in ritmul asta am trecut toata saptamana, n-am bucatarit decat salate diverse.

 

copiii mei au descoperit si ei pasiunea tenisului. L-am dus pe tudor o saptamana la tabara de jumate de zi la un club de tenis, i-a placut asa mult ca m-a pus sa-i mai cumpar o saptamana, dar full day. Alex e happy cu half days. Si in fiecare zi joaca de doua ori afara, cu taica-su sau cu bunica.

 

saptamana viitoare sunt in camp outdoor la padure. Vor juca si tenis ca au si trenuri acolo:) dar si mountain bike, ropes, rock climbimg si alte activitati de padureala.

 

gata, ma duc sa ma uit la bones


Editat de Aqai, 18 iulie 2015 - 01:06 .


#28
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 18 iulie 2015 - 04:09

Ha, am raspuns dincolo, si, ca niciodata, in loc sa pierd mesajul, am prmit aviz ca subiectul a fost inchis, asa ca am putut sa-l iau cu copy paste. Aleluia! :) Voila ce ziceam. 
 

Simonna, eu n as sta pe ganduri, decat sa te framanti in continuare, apeleaza fara ezitare DPJ, daca parintii nu au reactie. Si asa familia ei din cate spui e dezagregata si nu comunica intre ei, nu faci rau nimanui dimpotriva.

Nu pot sa merg la DPG, asa, ca o iau si-o duc in careva centru de minori pina elucideaza problema. Si poate sa le ia saptamini si, intre timp, ea sta cu toata flora si fauna, stiu ca-s si copii buni dar cei mai multi sint dropouts si fugiti de-acasa si etc. Si poate o provoc eu sa-si pun capat zilelor. Asa ca astept.

 

Alinuk, sa stii ca incerc sa-mi fixez o limita, de doua zile nu i-am mai scris, nu stiu ce face, intreb copiii, imi mai spun ei de pe instagram si fb ce mai scrie, dar, una peste alta, am lasat-o sa faca ce vrea. Astept sa treaca vacantele, am o prietena psihiatru, o astept pe ea sa vina, sa vad daca pot sa o trimit la ea. Dar fricking trimitere de la dr generalist tot ii trebuie si ea nici macar pe-aia n-o are inca...

 

Trec la altele, c-am vb destul de asta. 

 

Fiu-meu lucreaza de doua zile, sapte ore pe zi, mai are o saptamina plina saptamina viitoare si pe urma mai vedem, ca e un job sub apel, cit dureaza vacanta si, eventual, de la 3 la sase dupa ce incepe scoala. E munca manuala, bate cu un ciocan special pentru hirtie cam cit de ziua de lunga si muta de colo colo produsele finite plus reziduurile. Ieri a venit acasa si-a zis: Da-ar trebui sa fac asta toata viata m-as omori de plictiseala. Yeeey!! Punct ochit, punct lovit. Face si-un ban cinstit, cit sa-si mai ia o cirpa-doua si sa scoata o fata la inghetata, si se si prinde ca e mai bine la scoala decit la munca de jos. 

 

Copila face niste cursuri de tenis de vara, organizate de municipalitate, 28 de dolari fo 8 saptamini, de doua ori pe saptamina. Bine, nivelul e pe masura costului, dar pentru debut de la zero- zero, merge. Vedem la anul, cred, daca incepe. Rox, tu ce crezi, de la ce virsta?

Si-a dat in damblaua lui inot sincron, vreau s-o duc la try-outs, ca potential are sigur, a se vedea. Nu sint sigura daca nu-i prea mica, sint ceva cursuri pentru prescolari, dar mai bine-o las la diving inca un an. Cursurile pe bune incep de la sapte ani, ceea ce inseamna ca nici anul viitor nu mi-o iau, ca nu-i are inca la 15 septembrie. Bummer. O sa o duc la tryouts si vedem ce mai zic si antrenorii. Oricum, clubul e extrem de bine cotat, da campioni, de altfel campioanele orei sint romance, Ioana si Maria Gheta, inoata fetele, extraordinar. Daca cineva e interesat, iata: https://makeachamp.c...naandmariagheta

wow, costa si 900 de dolari un costum!

 

In rest, in parametri. profitam de cald, inotam pe rupte, chiar simt ce bine imi face, neaparat trebuie sa ma organizez pentru la iarna sa gasesc o piscina cu apa faina...

 

Ma duc sa mai citesc.

 

S. [titanic]



#29
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 18 iulie 2015 - 07:45


Alex a spus ca a fost cea mai fericita zi din viata lui ...praf a facut-o pe Bica cu cuvintele astea, daca ar sti el [:)]  ...nu a putut sa imi povesteasca mai mult, decat ca toboganele sunt mult, dar mult mai bestiale ca in America si ca astia din Romania nu au restrictii la copii ...bucurie pe el !!!

 

Flavia, careia de cand a ajuns in Romania i s-a descalcit limba, mi-a povestit cu lux de amanunte ...cum ca sunt 3 tobogane - unul albastru, unul roz si unul verde. Pe albastru si roz e fun, dar pe ala verde frate ... cica e nu stiu ce tunel din care iesi si cazi in gol, de nu poti sa mai tii mainile pe langa corp, iti zboara bratele in sus si mai ales gura, falcile [:-)))]

 

eram precisaaaaaaaaaa

ti-am zis eu, ti-am zis! ti-am zis!

 

Ma bucur maxim pentru Alex si Flavia. Si pentru tine!

Da, e minunat acolo. Eu ma dau cot la cot cu ai mei, mergem de cateva ori pe vara, si la fel spun... ca sunt cele mai fericite zile de vacanta.

Desi finainciar vorbind... nu e o investitie grozava, cateva zile de Divertiland.

 

Marti, 21 iulie - ma duc cu omu si copiii. Mai vine careva??

Bagam cate o zi de CO in mijlocul saptamanii si mergem la distractie. Sa stiti ca in we e aglomerat si se cam sta la cozi. Asa ca in timpul saptamanii, e de vis!

 

Big hug, copiilor fericiti!


Editat de alinuk, 18 iulie 2015 - 07:45 .


#30
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 18 iulie 2015 - 07:48

Unicorn..uite cum scapai tu fara sa dai aici un party aici cu asa minunata si unica ocazie!!

Barvo pentru decizie ...viata e frumoasa in doi, trei, patru... cum decideti voi :)

 

O nunta memorabila si o viata frumoasa.


Editat de alinuk, 18 iulie 2015 - 07:56 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -