Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Weekend la mare


30 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:38

Noi mergem cu cana fierbatoare la noi si tragem niste cafele oparite de numa' fara sa lasam o caruta de bani... Mie sincer mi se pare si mai proasta si prea scumpa cafeaua de cumparat....

 

era perfect daca in camera de la hotel ar exista acel "kettle" sau cum se numeste, set cana-fierbator, cu pliculete de ceai, cafea, zahar, lapte (cum exista in turcia, bulgaria), sa-ti poti prepara in camera ce doresti, cand doresti, fara sa mai bantui cu ochii umflati de somn pe langa automatul de cafea, la prima ora a diminetii.



#22
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:45

Buna treaba cu frigiderul... asta e un detaliu bine de stiut :)

 

Cred ca vom lua de acasa niste branza (sortimente care rezista in geanta frigorifica), croissante, biscuiti / batoane din cereale... macar putem alege din variante cunoscute.

 

Apropo de ceea ce zicea Rufus, era cat pe ce sa ratez rezervarea.. azi a fost disponibila ultima camera de 3* pt perioada respectiva.



#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:54

daca ai rezervat pe booking, verifica in fiecare zi camerele disponibile la cometa.

eu am avut surpriza sa rezerv luni cu un pret, iar marti, acelasi tip de camera sa fie mai ieftin cu cateva zeci de lei.

eu facusem rezervare fara posibilitate de anulare gratuita; am sunat la hotel, am expus problema si mi s-a comunicat cum pot rezolva : in rezervarea deja facuta, pot sa anulez camerele rezervate initial si le aleg pe cele disponibile, cu pretul putin mai mic.

plus ca mai pot sa apara camere disponibile mai aproape de data sejurului tau, pentru ca altii renunta la rezervare sau modifica detaliile rezervarii. 

 

vezi ca pe langa pretul camerei va trebui sa achiti la receptie taxa de statiune (1% din pretul sejurului, parca) si taxa de parcare 5 lei/zi (daca veniti cu masina).

la ora 7 se schimba tura la receptie. d-nele de la receptie sunt foarte amabile si dragute, daca ai solicitat in rezervare check-in devreme, te cazeaza pe loc sau in scurt timp, in functie de camerele disponibile pe moment. ba chiar te intreaba daca ai o preferinta in privinta etajului (inferior sau superior). 



#24
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:55

La noi am gasit in prea putine hoteluri cana fierbator, asa ca a noastra e partener de calatorie.



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 16:02

Multumesc mult pt detalii.

 

Da, auzisem si din alte surse ca plaja din dreptul hotelului nu e tocmai cea mai buna. Nu-i nici o problema sa mergem putin, banuiesc ca ne orientam rapid la fata locului incotro sa o luam (ar fi in stanga hotelului, cum te uiti spre mare, nu-i asa?)

 

Am retinut: Barina pt ciorbe si Rustika pt saramura de biban (le alternam in cele 3 zile).

 

Corina, voi ati luat MD la hotel? Cum e?

 

Dat fiind ca stam doar 3 zile, ma gandeam sa optam pt varianta snack pe plaja, sa ne miscam mai rapid dimineata.  Ati (Corina si Black) vazut pe acolo vreun chiosc fain cu produse de patiserie?

 

si la barina au saramura de biban in meniu, dar cea de la rustika e mult mai buna, zice sotul meu.

daca mergeti la rustika si pomeniti de faptul ca ati citit pe net ca au o saramura bestiala, o sa vedeti reactia de incantare din partea celui care va serveste la masa.

daca beti vin, recomand sa luati vinul casei, la carafa, in ambele restaurante. e foarte ok, sec sau demisec, alb sau roze, si mai convenabil la pret decat vinul imbuteliat din meniu.



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 16:05

La noi am gasit in prea putine hoteluri cana fierbator, asa ca a noastra e partener de calatorie.

 

io n-am asa ceva, ce am vazut in magazine sunt prea mari/voluminoase, fierbatoare clasice eu n-am mai vazut prin magazine sau targuri, desi am tot cautat...asa ca nu imi mai bat capul, unde merge mia, merge si suta,  ce mai conteaza 2 lei pe o cafea de la automat.

adevarul este ca n-am pretentii la cafea, sa fie acolo ceva dulce, cu lapte si gust de cafea, asa mi s-a obisnuit "burtica" sa functioneze dimineata (intelegeti voi ce vreau sa spun  [:I] )



#27
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 16:13

Da, asa si noi: pe booking, fara posibilitate de anulare gratuita. Merci de pont, urmaresc sa vad daca se intampla la fel



#28
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 16:14

io n-am asa ceva, ce am vazut in magazine sunt prea mari/voluminoase, fierbatoare clasice eu n-am mai vazut prin magazine sau targuri, desi am tot cautat...asa ca nu imi mai bat capul, unde merge mia, merge si suta,  ce mai conteaza 2 lei pe o cafea de la automat.

adevarul este ca n-am pretentii la cafea, sa fie acolo ceva dulce, cu lapte si gust de cafea, asa mi s-a obisnuit "burtica" sa functioneze dimineata (intelegeti voi ce vreau sa spun  [:I] )

 

Eu am acelasi "ritual" dimineata, numai ca al meu implica o cafea la.... halba. Dadeam 100 de lei ca sa umplem halbele cu cafele pentru amandoi in fiecare zi. In aceste conditii, crede-ma cana aia a devenit cea mai buna prietena a mea. Unde mai pui ca o aveam in casa, primita cadou la cununie [:D] 



#29
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 16:26

black, esti haioasa rau  [:-)))]  [:-)))]



#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 16:30

adriana, am uitat inca un detaliu : la cometa nu exista pe balcon uscator de rufe sau macar o amarata de sfoara/sarma, sa-ti poti pune la uscat prosoapele sau costumele de baie. daca le pui pe scaunele de plastic, nu se usuca mai deloc. iar de pe balustrada ti le zboara vantul sau ti se pot murdari de vopsea/rugina.

asa ca daca ai pe-acasa o sfoara de rufe, pune-o in bagaj, alaturi de cateva carlige de rufe. daca nu ai, gasesti sfoara de rufe de cumparat pe la minimarketurile din zona, costa 3-4 lei. posibilitati s-o prinzi pe balcon exista. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -