Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Weekend la mare


30 raspunsuri la acest subiect

#1
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 06 iulie 2015 - 09:02

Hello,

 

Avem in plan sa petrecem un weekend la mare. Ne-am gandit ca nu merita osteneala sa mergem pana in Bulgaria, iar pe litoralul romanesc nu am mai fost de mult timp.

 

Ne tenteaza ideea sa incercam la Costinesti, insa nu mai stim in ce stadiu se afla si ce optiuni de cazare avem. Nu excludem insa nici alte statiuni, preferam hotel (nu pensiuni izolate).

 

Cu multumiri anticipate, orice sugestie este binevenita


Editat de Adriana mica, 06 iulie 2015 - 09:06 .


#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 iulie 2015 - 09:41

Iti recomand Hotel Cometa din Jupiter. Dar sa faci rezervare pentru camerele superioare de 3 stele (sunt renovate, au si aer conditionat).

Am fost acolo chiar zilele astea, de vineri pana duminica.

Puteti manca la terasa Barina aflata in vecinatatea hotelului (terasa cu copertina albastra) sau la Rustika.



#3
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 iulie 2015 - 15:54

la Costinesti cand am stat am fost la o vila, ne-a placut la nebunie, camera curata, baia frumoasa si mare, era si o bucatarie la comun in curte, aveau multe apartament ca era un fel de bloc mai mic, cred ca 2 etaje avea.

https://www.facebook...tinesti?fref=ts



#4
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 iulie 2015 - 20:52

Vara asta am rezervat 6 zile la Neptun la casutele de piatra (langa restaurantul Rustic), la recomandarea unor prieteni. Pana acum pe litoralul romanesc am stat doar la hotel (Cocor- Neptun, Majestic-Mamaia) si a fost ok. 



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 08:54

Adriana, litoralul nu este inca foarte ocupat.

Cauta o camera buna de hotel si convenabila, oriunde, pe malul marii, iar de mancat...zeci de posibilitati.

Voie buna sa aveti...un we zboara repede, nu ai timp sa aduni nemultumiri existentiale.

Drumul e scurt (2 ore), daca e coada la statia de la Fetesti platesti prin SMS, iar marea...grozava [:)]



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 08:59

cristina, sa luati cu voi ceva impotriva tantarilor. in zonele cu vegetatie din neptun si jupiter te cam ataca, in special in intervalul orar 21-22.

fie autoritatile locale nu au facut inca dezinsectia, fie nu are succes la cata vegetatie e in zona...



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 09:17

Adriana, litoralul nu este inca foarte ocupat.

Cauta o camera buna de hotel si convenabila, oriunde, pe malul marii, iar de mancat...zeci de posibilitati.

Voie buna sa aveti...un we zboara repede, nu ai timp sa aduni nemultumiri existentiale.

Drumul e scurt (2 ore), daca e coada la statia de la Fetesti platesti prin SMS, iar marea...grozava [:)]

 

ruf, sa stii ca eu am ramas surprinsa cat de mare era gradul de ocupare al plajei din jupiter. ma refer la week-endul care tocmai a trecut si vorba 'ceea, a fost si avertizare de cod galben ploi si vijelii. care pe litoral, la tarm, s-a manifestat prin ceva vant puternic, cativa nori si un perdaf-doua de ploaie.



#8
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 19:58

Cometa pare ok pt un weekend. Mai asteptam maine o oferta (de la un hotel nou deschis la Venus) si ne hotaram.

 

Multumesc tuturor pt recomandari

 

Later edit: am rezervat la Cometa, in Jupiter

 

Corina, imi poti da te rog mai multe detalii despre cele 2 terase? Inteleg ca la hotel nu se poate lua nici micul dejun. Pt plaja, ati mers in dreptul hotelului?

 

Rufus, ma straduiesc (contrar firii mele) sa iau lucrurile mai usor. O iesire de doua zile la mare este o ocazie sa ne relaxam, copilul se va bucura foarte mult. Concediu este planificat de abia in septembrie (Grecia / Zakynthos), insa pana atunci e pacat sa nu profitam de timpul liber din weekend.


Editat de Adriana mica, 08 iulie 2015 - 12:13 .


#9
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 13:39

Si eu iti recomand terasa Rustik din Jupiter. Au mancare buna, portii ok si preturi decente pentru o terasa la mare. Au si loc de joaca pentru copii.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 14:05

Cometa pare ok pt un weekend. Mai asteptam maine o oferta (de la un hotel nou deschis la Venus) si ne hotaram.

 

Multumesc tuturor pt recomandari

 

Later edit: am rezervat la Cometa, in Jupiter

 

Corina, imi poti da te rog mai multe detalii despre cele 2 terase? Inteleg ca la hotel nu se poate lua nici micul dejun. Pt plaja, ati mers in dreptul hotelului?

 

Rufus, ma straduiesc (contrar firii mele) sa iau lucrurile mai usor. O iesire de doua zile la mare este o ocazie sa ne relaxam, copilul se va bucura foarte mult. Concediu este planificat de abia in septembrie (Grecia / Zakynthos), insa pana atunci e pacat sa nu profitam de timpul liber din weekend.

 

ba da, poti lua micul dejun si la hotel, in regim de bufet suedez, costa 25 lei/adult, copilul mananca gratuit daca este insotit de 2 adulti.

 

terasa barina este amplasata chiar in curba drumului care trece prin fata parcarii hotelului. din hotel, daca tai in diagonala spre dreapta prin parcare, ajungi direct in spatele terasei.

n-ai cum s-o ratezi, are mese si bancute de lemn si o imensa copertina albastra, imediat langa ea incepe drumul spre plaja, cu tarabute si magazinase cu suveniruri/papuci/costume de baie.

 

 

terasa rustika este cativa metri mai incolo de barina, pe drumul spre neptun (cel pentru masini, nu pe faleza). este imediat langa terasa cu specific mexican, dupa ce treci de mini-parcul de distractii pentru copii.

 

 

prin comparatie, la barina mancarea este mai ieftina decat la rustika. si parca portiile sunt mai mari. tocanita de pui cu mamaliguta e dementiala, iti lingi degetele cum s-ar spune. mancarea este proaspata, servirea rapida si amabila, portiile mari.

noi am citit si am dorit sa probam daca saramura de biban de mare de la rustika e intr-adevar atat de grozava precum o lauda cei care au postat. da, e bestiala, asta e verdictul dat de sotul meu, mare amator de peste.

inca un pont : pe drumul spre plaja din jupiter, pe partea dreapta, dupa ce treci de tarabute si hoteluri, e un mic stand cu saorma, sucuri si bere, in acelasi rand cu unul de haine si papuci. acolo am mancat pentru prima data in viata midii pane, sunt extraordinar de gustoase. si hamsiile sunt bune la acest stand, ti le prajesc pe loc. terasa/standul apartine de hotelul hercules (este in dreptul acestuia), constructia de culoare albastra cu 1-2 etaje, amplasata chiar pe plaja.

daca mai vrei amanunte, te rog sa-mi spui.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -