Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Priviti si va minunati---ora de limba engleza in Vaslui


69 raspunsuri la acest subiect

#51
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 iulie 2015 - 20:08

Pai da, Iulia, eu ca gura casca nu aveam nici cea mai vaga idee ca asa ceva se poate intampla----ca un om termina o facultate si primeste o diploma cum ca e calificat sa predea limba engleza, el nestiind nici macar alfabetul sau sa spuna cati copii sunt in clasa.

 

E ca si cum ai spune ca da, la sat merg medici care nu stiu unde e creierul si unde e apendicul, ca deh, aia care stiu merg la oras.

Nu, nu, nu e nici o discutie despre orase si sate ci despre diplome date aiurea.

Pana si buncul meu stie mai multa engleza decat femeia aia.



#52
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 00:06

de la a nu avea sanse agale pana la o asemenea panorama eu consider ca-i cale lunga. si ca e grav daca ajungem s-o consideram normalitatea din mediul rural.

 

imi mai place ca va minunati de "calitatea" stirilor pro tv, de parca ar fi fost cine stie ce televiziune cu principii pe care abia azi le-a incalcat [:)] asta e totusi mai stire decat ca badea Ion I-a facut freza lu' badea Gheorghe cu toporul. iar de la reporteri, mai mult sau mai putin pregatiti profesional, eu una nu astept decat sa prezinte, nu sa rezolve. (iar de la comentatori sa comenteze - nu stiu cum se face ca nu ma surprinde asta [fri] )



#53
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 07:38

    Eu as vrea ca cei de la televiziune sa mearga la minister si pe la inspectorate sa vedem cati stiu engleza. Au mai dat la tv asemenea cazuri. Ei ne conduc tara.Ei permit ca cei care abia au reusit sa ia 5 la examen sa predea. Ei se gandesc sa bage tablete in scoli iar unii elevi nu stiu sa spuna cum ii cheama. 



#54
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 08:09

Hai sa incerc sa spun si eu parerea mea cu privire la intrebarea "cum e posibil" ca o persoana care stie trei cuvinte in limba engleza sa fie absolventa si sa predea (indiferent unde, la oras sau la tara, n-are nicio importanta, faptul e la fel de grav).

Domnisoara a terminat liceul si vrea facultate. Din diverse motive alege o facultate particulara unde filologia se studiaza in regim de invatamant la distanta (alta anomalie: nu poti aprofunda o limba straina "la distanta". Nu poti face exercitii de fonetica, nu poti conversa, nu poti analiza texte etc de la distanta. Asta e si motivul pentru care, multe specializari nu au decat optiunea "zi". Filologia ar trebui sa se numere printre ele). Cum a intrat la facultate? Pai, simplu: s-a inscris. Gata. Pentru ca nu mai e nevoie de absolut niciun examen care sa dovedeasca cunostintele tale de limba straina. Nici macar nu e nevoie sa demonstrezi ca ai mai invatat vreodata in liceu sau aiurea limba respectiva. Trebuie doar sa te inscrii. Si gata, esti studenta.

In paralel, poti sa-ti gasesti un post de suplinitor necalificat la una dintre scolile de la tara unde nu se inghesuie nimeni. Predai limba romana, ca deh... iti e mai accesibila decat engleza. La cursurile care se organizeaza in weekend, nu mergi. De ce-ai face-o? De-asta ai optat pentru "fara frecventa", da?
Studenta e fericita: e inscrisa la o facultate (acreditata!), are un loc de munca comod si sigur si perspectiva ca, dupa 3 ani de studiu, sa se titularizeze pe post de profesor calificat. 

Universitatea e fericita: studenta isi plateste taxele. 

Profesorii sunt fericiti: le iese norma si in anul acesta.

 Nu verifica nimeni ca tu nu stii sa vorbesti engleza. N-ai dat deloc pe la scoala, iti amintesti? In cele doua intalniri cu profesorii - sesiunile - dai examene scrise. La acestea, "te descurci". Mai faci un referat descarcat de pe net, te mai rogi de profesor sa te inteleaga ca n-ai avut timp/materiale/etc, mai copiezi.. Ii explici patetic si convingator ca tu vrei romana, ca vrei preda romana, dar ai fost obligata sa studiezi si engleza si ca te-ai gandit ca vei face fata, regret ca nu am stiut, dar promit, la sesiunea urmatoare voi invata.. Iei cinci pe linie. Dar iei.

Iti iei licenta cu nota minima, dar nu conteaza, ai absolvit. Te titularizezi pe o catedra de limba romana, cu examen de titularizare din limba romana. Orele se imputineaza si, pentru a-ti iesi norma didactica, iei orele de limba engleza. Pentru ca ai dubla specializare, nu? Pe hartie. Ce conteaza ca nivelul este de clasa a doua: hartia spune altceva. 

Si nu, problema nu e ca aceste cazuri sunt expuse (chiar si la modul oarecum grotesc in care s-a intamplat). Dimpotriva. Multor oameni le venea greu sa creada ca situatii de genul acesta exista. Iaca, s-au convins. Problema este, cred, ce faci in situatia concreta ca cea expusa. Iar in conditiile in care functioneaza invatamantul astazi, eu personal nu vad o solutie grabnica. 



#55
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 09:07

Amina, eu nu stiu pe cine vezi ca se mira de calitatea stirilor Protv, din contra, dupa cum vezi, sunt apreciate. Daca te referi la mine, eu de mult nu mai urmaresc astfel de stiri, emisiuni (am numai anumite canale de unde ma informez, si virtuale, si "reale"). Daca e sa ma minunez, ma minunez de credibilitatea acordata de unii.

Realitatea din mediul rural e alta decat din mediul urban (daca e sa urmarim drumurile, asistenta sanitara, educatia etc), iar scoala ar trebui sa-i invete pe multi multe alte lucruri decat teoria sterila si engleza de balta (lucruri total abstarcte pentru un copil, cred ca maxim de clasa a 2a, din emisiune). Nu ma intind cu ce cred ca ar fi necesar in scoli, e alta discutie si nu as avea impactul stirilor Protv. Voi va incapatanati sa trimiteti un alt profesor de engleza (poate un pic peste, copiii ar sti sa numere pana la 10, toata lumea ar fi fericita), eu as spune spun ca problema este mult mai complicata iar copiii si oamenii aia au nevoi mult mai mari decat asta. Programa ar trebui adaptata in functie de necesitati, sa fie un invatator, profesor care sa-i invete lucruri reale, concrete (nu toti urmeaza o facultate- chiar si in orase promovabilitatea la bac nu este 100%, dar ne incapatanam), care sa formeze oameni educati, care sa nu asteapte ajutorul social, sa aiba deprinderi, abilitati reale, care sa nu scoata icoanele sa invoce ploaia in caz de seceta.

Exista insa si oameni dedicati, exemplul de mai jos, dar poate asta nu are asa de multa priza la public.

http://www.ziaruldei...si--100434.html



#56
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 09:12

ba chiar aveam unul in clasa a 6 a care era analfabet,el desena "purcelusi"(niste spirale ,habar n-am cum sa le numesc) [:-)))]  [:-)))] pe foile caietelor ,in loc sa scrie...Nici macar numele nu stia sa-l scrie ,cum o fi ajuns in clasa a 6 a a fost un  mare mister pentru mine,iar directorul scolii mi-a spus ca n-are ce face ,n-are cum s apredea situatia cu repetent sua analfabet! [fal] 

 Ghirlande, Dana, asa se numesc. Sunt f frecvente in situatii de retard mintal, cand copilul a depasit 7 ani. Inainte de 7 ani sunt considerate cumva exercitii premergatoare scrisului cu alfabet latin.



#57
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 09:15

Iulia, nu e vorba de programa, de rural, de copii, e vorba ca femeia aia a facut o facultate fara sa stie engleza, iar ea e profesoara de engleza cu diploma. Atat!

Asta e tot!

 

Nu conteaza daca ar invata copiii aceia sau daca le folodseste la ceva, daca merg prin namol pana la scoala, daca vor sa fie medici sau vanzatori sau ingineri, stirea e despre o profesoara de engleza care nu stie engleza.

 

Nu e vorba de pro tv (eu nu intru pe siteul ala de ani de zile), de gura casca sau de altele, e vorba de ... vezi ce am scris mai sus.



#58
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 14:25

Xio nu inteleg ce te mira atat de tare, in contextul in care sunt destule exemple despre oameni care au trecut prin facultati ca gasca pe apa. Nu doar doamna cu engleza ei ... poate la scris o fi nimerit mai bine resultatele pe la examene si asa a reusit sa treaca :).
Dar cati altii nu trec la fel prin scoli ... de mirare e ca pana la urma au trecut de un exament de titularizare, e destul de greu de crezut ca totul s-a bazat pe noroc 100%.
Pacat de copiii aia care au ghinionul sa aiba asa profesori, la fel de pacat ca cei care au profesori care refuza sa lucreze cu ei.
Pacat de copiii care ajung sa regrete ca s-au nascut. Ia uite aici:
http://stirileprotv....-la-scoala.html pe la minutul 4.30.
Mi s-a rupt sufletul cand am vazut reportajul din aceeasi serie cu cel despre profa de engleza.

#59
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 10:27

Ralcat, si eu am avut colegi care au trecut prin facultate cu note de 5 si 6 pe linie.

Dar au terminat facultatea, au plecat in Germania si ce crezi?profeseaza aici fara probleme, astag inseamna ca au ramas cu destule informatii din timpul facultatii cat sa aiba o baza pe care sa poata cladi.

Dar femeia asta.....nu stie nimic.

E ca si cum m-as duce acum sa fiu profesoara de spaniola, ca stiu sa spun ola, como estas......stiam ca poti trece prin facultate fara sa te ingramadesti cu invatatul, dar nu credeam ca se poate ceva chiar in halul asta....



#60
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 10:34

Xio, lasa-te de spaniola ca ai scris gresit :))))))




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -