Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.5


543 raspunsuri la acest subiect

#211
Dany86

Dany86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 15:57

Noi avem numele stabilit daca e fata,dar daca se dovedeste ca e baiat,cum toata lumea imi zice,atunci e o problema,pt ca nu ne hotaram deloc.ANK_DNA,sanii mei au crescut,dar din fericire numai ma dor.Chiar aseara am probat costumele de baie si se pare ca trebuie sa imi iau altele,pentru ca au ramas mici sutienele.Nu iti face griji,ca mai e timp sa iti creasca.



#212
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 19:38



Eu iar sunt "plouata"... am refacut ieri analizele la institutul de hematologie, controlul la 6 saptamani si azi am luat rezultatul... Hemoglobina in cadere libera (in fiecare luna cade cu 1 punct si un pic).. am ajuns la 8.5.. fierul a cazut si ala.. trombocitele si leucocitele au crescut... motiv pt care mi-a marit doza de acid folic la 15 mg pe zi si a adaugat si fier: sorbifer durules, iar controlul l-am scazut la 4 saptamani... si toate astea in conditiile in care am inceput sa mananc mult... si nu prostii: manacre gatita, sfecla rosie, ficat, fructe aproape de 1 kg pe zi... Aseara m-am cantarit.. si desi am burta maaare, inca sunt cu 2 kg sub greutatea ce o aveam inainte de nastere... Acum trebuie sa repet analizele de urina sa vedem daca cumva este si vreo infectie.. doctora spunea ca sunt gravide care, din cauza faptului ca apasa uterul pe vezica, fac usor infectii urinare... in afara faptului ca am leucocite cam multe si a faptului ca merg foarte des la baie, nu am alte simptome... Cert este ca doctora spera sa reusim sa pastram hemoglobina peste 8 cat mai tine sarcina desi e drumul lung si ii e teama ca nu o sa reusim.. sub 8 nu mai este foarte sigur pt bebe.. adica este ok cat este in burta dar ar putea avea urmari dupa ce se naste... in situatia in care peste 4 saptamani cand repet analizele hemoglobina va scadea sub 8, vom trece la transfuzii de sange ca sa-l tinem sanatos pe bebe... 

Sa fiu sincera, nu sunt deranjata de tot ce trebuie sa fac..voi indura orice indiferent ca-mi place sau nu... fac si transfuzii daca asta trebuie.. dar am emotii cat carul pentru piticanie... sper sa nu fie afectat in nici un fel si sa creasca sanatos...

M-am intristat! Mi se pare atat de nedrept ca o femeie care isi iubeste copilul inca din primele zile in burtika sa treaca prin asa ceva, iar miiile de femei care primesc binecuvantarea asta fara sa-si doreasca si de multe ori fara sa ajunga sa-si iubeasca pruncii sunt perfect sanatoase, n-au niciun stres..........of, of incurcate si de neinteles sunt multe pe pamantul asta!

eu iti doresc din tot sufletul ca situatia sa se imbunatateasca, si sa nu fie nevoie de transfuzii si de niciuo alta suferinta din partea ta...iar bebe sa fie santos tun! Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa aiba grija de voi !

[pup]


Editat de Mihaaaaa, 01 iulie 2015 - 19:39 .


#213
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 19:46

Dragelor, dar la nume v-ati gandit?? Eu am gandesc, razgandesc... vorba sotului: probabil in ziua aia se duce sa declare copilul si primul nume ce-i iese pe gura ala va fi..  [:I]

Eu nici nu ma gandesc pana nu intram pe ultima suta d metri la nume, inca am o mica teama in suflet (nush daca am zis pana acum dar pe 31 martie mi-a murit surioara - gravida in 26 saptamani -  [:(]  [:(]  [:(] si pana nu vad la toate eco ca puiul e bine, nu ma gandesc la nimic, nici hainute, nici nume, nimic ... o fi rau, o fi bine nu stiu ....



#214
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 19:48

Multumesc dragelor!

Sper ca de maine sa ma linistesc si sa-mi revin la optimismul meu debordant obisnuit.. azi probabil vestile si oboseala m-au doborat putin, dar de maine trebuie sa fiu iar puternica si optimista pentru bebe.  [flo]

TREBUIE !!!!



#215
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 20:32

Eu nici nu ma gandesc pana nu intram pe ultima suta d metri la nume, inca am o mica teama in suflet (nush daca am zis pana acum dar pe 31 martie mi-a murit surioara - gravida in 26 saptamani - [:(] [:(] [:(] si pana nu vad la toate eco ca puiul e bine, nu ma gandesc la nimic, nici hainute, nici nume, nimic ... o fi rau, o fi bine nu stiu ....

 

Imi pare rau pentru pierderea suferita, Miha. 

 



#216
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 20:35

Eu nici nu ma gandesc pana nu intram pe ultima suta d metri la nume, inca am o mica teama in suflet (nush daca am zis pana acum dar pe 31 martie mi-a murit surioara - gravida in 26 saptamani - [:(] [:(] [:(] si pana nu vad la toate eco ca puiul e bine, nu ma gandesc la nimic, nici hainute, nici nume, nimic ... o fi rau, o fi bine nu stiu ....

 

Imi pare tare rau Miha! 



#217
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 21:38

Multumesc Miha  [pup]  eu cred ca nimic in viata asta nu este intamplator.. totul are un scop.. poate sa ne fac mai puternici, poate sa ne faca sa apreciem si mai mult ceea ce avem..

Sa iti dea Domnul putere sa treci peste pierderea suferita, si tie si familiei tale!  [grup]



#218
EsteraGori

EsteraGori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 23:48

La nume daca e fetita clar Naomi Damaris dar daca e baiat doar al doilea nume il avem Beniamin...la baiat primul nume mai ramane de vazut.. [:)]



#219
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 00:33

Imi pare tare rau Miha ...


Editat de LidiaB, 02 iulie 2015 - 00:33 .


#220
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 09:13

buna dimineata!

 

deny si ANK-DNA, multumesc pentru aprecieri!

 

Theo, multumesc pentru sfat. o sa incerc data viitoare si cu iaurt.

 

mihaaa, m-a impresionat foarte tare drama voastra. sper sa gasiti puterea sa treceti peste aceasta tragedie. vei avea timp destul sa cumperi diverse pentru bb, nu e musai sa cumperi nimic acum. mai bine faci asa cum te indeamna sufletul. [grup]

 

despre nume: nu ne-am gandit inca decat asa, ca un joc. dupa ce vom afla ce va fi probabil vom incepe lupta: eu, sotul si C avem preferinte foarte diferite.

la fetita am ales eu numele in luna a saptea sau a opta. eram in spital si ascultam la radio. am auzit numele si am stiut ca ala e cel ales.

acum nu stiu inca, dar oricum va fi un namar de sfant, care se sarbatoreste in calendarul ortodox. si doar un nume, in nici un caz doua nume.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -