Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 ( Brumarei de Noiembrie 2015 )- cap.2


1080 raspunsuri la acest subiect

#81
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 14:14

Bună burtici drăguțe 

 

Off nici nu știu cu ce sa încep ca în capul meu e o varză totală :-) ,nu amai scris de câteva zile (emoții mari) dar de citit am citit tot.

  Am fost la morfologia de trim 2 ,am stat 48 de minute si am analizat comoara, este super iar după toate testele am reușit să aflăm ca o sa fie o prințesă (asta ne doream) ,este un sentiment ce numai voi îl înțelegeți, greu de descris in cuvinte, am plâns de bucurie că si doctorita a zis ca așa reacție nu a mai văzut ( reactie de bucurie) .

 

 Foarte frumoasa mobila dar și carutul, noi încă nu ne-am uitat dar acum trebuie ca știm si ce este 

 

 Nume tot acum am anunțat-o pe nasa sa se gândească, încă nu știm. La băiat si noi avem John -Nicholas ne-a placut dar sa vedem ce ne zice la fată  [:-)))] , mi-au plăcut numele alese de voi.  

 

 A iritatie am si eu pe gât sub barbă ,se fac basicute dupa care se sparg si se cojesc ( oribil dar ce sa facem) iar de mancarime nu mai spun  [batcap] ,dar toate trec bebeii sa fie sănătosi ,eu suport cu mândrie  [:)] .

 

vă las sa nu vă plictisesc că eu încă nu mi-am revenit din starea aia euforică

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]  va pupacesc 



#82
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 14:16

Scuze de greșeli dar nici coerentă nu prea am fost sper să înțelegeți dar și să mă înțelegeți



#83
Hera90

Hera90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 14:18

Buna fetelor!

 

Ce lucruri dragute vreti sa achizitionati! [flo2]

Mie nu imi vine sa cred ca o au iau de la capat cu cautarile pt bebe :). [alcool]  Am dat tot ce aveam de la ceilalti copii, nu ne mai gandeam ca mai apare unul :)). Acum ar trebui sa le cer prietenilor lucrurile inapoi :)))).  [fri]  [:)]

 

Ce vroiam eu sa intreb; ieri am achizitionat f multa zmeura. [biz]  Primul paharel de pofta si apoi vanzatoarea a inceput sa se roage de noi sa mai luam unu, si inca unu sa plece si ea mai repede si tot inca unul si m-am trezit cu o mare cantitate. Am mancat ceva dar cat sa tot mananci? :) Dimineata m-am gandit sa fac niste spuma de zmeura si foarte mandra de idee am pus-o in practica, La un moment dat citesc un comentariu de sub reteta ce spunea ca spuma este interzisa gravidelor! [batcap] Aveti idee de ce? O fi de la albusurile de ou crude? Sa mananc sau nu? :) Ce ma sfatuiti? [fri]  [smulgpar]  [batcap]  [flo2]



#84
Claudittta

Claudittta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 14:37

hello

 

Hera eu nu as manca daca as fi in locul tau:)) oua crude....niciodata nu doar in sarcina:)) eu le spal imediat ce le cumpar de la magazin, sa nu intre in contact cu alte alimente... le spal cu detergent chiar...ce e drept unul bio, dar totusi. Oul este purtator de bacterii si daca este consumat crud este periculos...

Rahella..ai mare noroc ca ai de unde sa iei asa bunatati, si eu as avea, dar nu vreau sa risc... 

daca as putea, as sta intr-un glob de cristal pana la nastere...si nu as manca nimic din ce as putea sa pateasca bebe ceva:))

eu sunt nsa paranoica...



#85
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 14:38

Bună burtici drăguțe 

 

Off nici nu știu cu ce sa încep ca în capul meu e o varză totală :-) ,nu amai scris de câteva zile (emoții mari) dar de citit am citit tot.

  Am fost la morfologia de trim 2 ,am stat 48 de minute si am analizat comoara, este super iar după toate testele am reușit să aflăm ca o sa fie o prințesă (asta ne doream) ,este un sentiment ce numai voi îl înțelegeți, greu de descris in cuvinte, am plâns de bucurie că si doctorita a zis ca așa reacție nu a mai văzut ( reactie de bucurie) .

 

 Foarte frumoasa mobila dar și carutul, noi încă nu ne-am uitat dar acum trebuie ca știm si ce este 

 

 Nume tot acum am anunțat-o pe nasa sa se gândească, încă nu știm. La băiat si noi avem John -Nicholas ne-a placut dar sa vedem ce ne zice la fată  [:-)))] , mi-au plăcut numele alese de voi.  

 

 A iritatie am si eu pe gât sub barbă ,se fac basicute dupa care se sparg si se cojesc ( oribil dar ce sa facem) iar de mancarime nu mai spun  [batcap] ,dar toate trec bebeii sa fie sănătosi ,eu suport cu mândrie  [:)] .

 

vă las sa nu vă plictisesc că eu încă nu mi-am revenit din starea aia euforică

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]  va pupacesc 

Felicitari Miha pentru vestile minunate primite!!! :) 

Si ai dreptate,suportam orice pentru comorile noastre:)



#86
Claudittta

Claudittta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 14:38

Felicitari Miha pt printesa:))



#87
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 14:51

Hey hey, eu abia m am treezit dupa o amiaza copioasa, am simtit ca lesin si ca trebuie sa dorm frate la aproape 30 grade afara, si a avut treaba si am fost plecata, vaiiii de mine..

 

Hera, clar de la oul crud e, eu una n as savura, acum tu stii cata incredere ai in acele oua.eu de ex mai mananc somon afumat, peste crud, ptr ca il ador, doar in varianta asta, dar la fel e o marca in care am f mare incredere..

 

Mobila, pe alb, e ceva f simplut asa, ptr ca ne am gandit ca o putem accesoriza noi in functie de ce va fi, o printesa , un printisor..iar de folosit , sigur pana la cel putin 5ani, iar pana atunci ar trebui sa vina si bebe nr 2, si folosim iar patutul..carutul, dupa mine ar putea fi si negru, desi si asa e pretentios, ca i pui jucarele si paturele si ii dai culoare, au doar pe negru , bej cu cerculete , cel din poza, si bleu marin..deci ramanem ori pe bej ori pe negru..multumim ptr complimente si ptr pareri la nume!

 

Mai avem 2 sapt pana la morfologie si noi, o eternitateeee frate, speram sa ne zica in sfarsit ce da din picioruse de zor acolo la mami in burtica...eu am mare noroc ca aici tot ce inseamna lactate sunt pasteurizate, si n am tentatia..desi as manca si cu ochii branza de vaca sarataaaaa...ma multumesc cu cea de capra de aici, vesnica...m am trezit foarte bine dispusa si profit, merg sa prajituresc, rulada cu crema de branza si hmmmm..vad eu mai ce..revin cu o pozica, ca doar am invatat sa punem poze ce naiba :))



#88
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 14:53

Miha, felicitari pentru veste! Asa emotii am si eu pentru maine, cand avem morfofetala!!!

 

Simie imi place mobila alba pentru bebe si cred ca pe varianta asta vom merge si noi. Dar voi ce o sa va luati pentru voi in camera copilului?Unde o sa dormiti/alaptati? Eu ma gandeam sa imi iau un 'rocking chair' - balansoar in care sa il pot alapta pe timp de noapte, apoape de patutul lui, ca sa il pun repede la loc, sa nu il plimb prea mult.

 

Rahella, esti o fericita cu branzica si laptele bio, din surse sigure. Eu mananc numai branza ambalata, chiar daca nu e la fel de buna ca cea proaspata. Inainte luam d ela cineva din piata, acum imi e teama. Macar stiu ca celei ambalate i se fac teste, in schimb la cea din piata nu am asa incredere.

 

Hera, nici eu nu as manca daca ai pus ou crud. Mai bine faceai zmeura doar cu niste lapte, gen shake si, eventual, putina miere daca o voiai mai dulce.



#89
MamicaAspiranta

MamicaAspiranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 15:27

Buna viitoare mamici, 

 

Eu la mobila m-am tot gandit, dar nu am cautat pe net. Am fost in primavara la baby boom si am vazut acolo niste patuturi senzationale si mobila la fel asa ca o sa mai astept pana la targurile din toata.

 

La nume inainte sa stiu ce va fi imi doream sa se numeasca Iarina daca era si fie fata, dar cum este baietel ne-am gandit la Edan sau Matei, inca suntem in tratative, nimic stabil inca.

 

Cursuri de educatie prenatala mi-am luat si eu la Metropolitan Hospital, ca fiind primul copil sunt putin panicata si imi doresc sa stiu cat mai multe ca acum nici nu stiu ce o sa fac prima data cand o sa iau copilul in brate.Ori o sa am un instinc matern care sa ma indemne ce sa fac ori o sa panichez.Chiar la voi cele care mai aveti copii cum a fost?



#90
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 15:50

 Vă multumesc mult fetelor , 

 

  Griga ,mult noroc mâine să vii cu super vesti.

 

  Mămica așa instinct o sa ai de no sa te recunoști nici tu,  eu nu am stiut ce este bebe până nu l-am avut pe al meu și așa l-am crescut singura (cu soțul) fără alte ajutoare doar ce îmi spunea moașa si eram tot timpul cu ochii in internet, aici am găsit tot ce aveam nevoie, sfaturi, idei.... 

 

 Și am uitat sa va spun ca avem 300 gr si 22 cm  [pk]  suntem fetițe mari  [fiesta]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -