Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 ( Brumarei de Noiembrie 2015 )- cap.2


1080 raspunsuri la acest subiect

#111
veveritza09

veveritza09

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 18:31

Griga, felicitari pentru Mihai Alexandru! Ma bucur tare cand aud de inca un baietel stiind ca si eu tot baietel am, nu stiu de ce.. [flo2]

 

Fetelor, cu riscul sa ma puneti la zid, eu sunt de parere ca in ceea ce priveste lactatele, tot in cele de la taranii din piata am mai mare incredere. Eu iau lapte din piata si il fierb, prefer sa mananc lapte fiert decat uht din comert. Iar branza o fac tot eu, dar aduc la laptele la punctul de fierbere, chiar daca iese tare.. Am incredere muult mai mare decat in branzeturile comercializate si asa-zis pasteurizate. Cand stiu cum "legea" poate fi fentata in orice domeniu in Romania, la fel poate fi fentata si in ce priveste alimentatia, pentru ca la noi avizele si aprobarile se dau foarte usor pe sub mana, si firmele care  produc mult au suficienti bani sa manipuleze "autoritatile".

 

Cand construiesti o casa, poti sa vezi cum absolut in toate institutiile (nu exagerez) daca stai la coada ca prostul nu rezolvi nimic sau rezolvi foarte greu, iar daca cunosti pe cineva care cunoaste pe cineva, lucrurile se rezolva mult mai repede... Nu m-as mira sa fie la fel in ceea ce priveste alimentatia... Gustul fad al produselor trebuie sa "vina" de undeva, si cu siguranta nu e de pe urma procesului de pasteurizare.. Se pun tot felul de aditivi pentru cresterea productivitatii, hormoni in carne (mai ales la pui, nu am mancat pui de cand sunt insarcinata), substante nocive care cresc productivitatea la rosii (rosiile tzuguiate le evit, poate e un mit, dar eu le ocolesc de cand am citit despre ele pe net), iaurturile iarasi le evit, imi fac singura iaurt acasa.. si muuulte altele.

 

Acum ca am simtul mirosului foarte dezvoltat (pot sa simt o tigara de la cativa metri, ca sa nu mai zic ca nu suport sa stau in preajma fumatorilor), il folosesc din plin cand cumpar ceva din piata si imediat imi dau seama daca e bun sau "are ceva". Si, da recunosc ca mai mananc cas de oaie, ca nu stiu sa il prepar desi stiu ca nu ar trebui... [alcool]



#112
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 21:51

Griga ,initial mi-a zis ca deocamdata e doar o banuiala ,pe care o va verfica la aceasta morfologie de maine.Unul din semenele presupusului diabet gestational este cresterea cantitativa a lichidului amniotic,cum acum ceva timp era prea devreme pt masrarea lui ,a zis ca o va face la morfo de trim 2 ....sunt cateva semne care duc catre diabetul gestational...parerea mea e sa ne rugam la Dumnezeu si sa ne gandim ca nu il avem si gata!!!:)

Eu cred ca o sa va mai scriu abia duminica pt ca o sa ramanem pana duminica in Bucuresti,sambata avem o nunta deci... :) Insa o sa va citesc de pe tel :*:*:*

 

Va pup !!!



#113
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 21:56

Sara buna mamicute, felicitarrrrrriiii ptr rezultatele bune, foarte frumosi bebelusii vostri, abia astept sa vad si eu micutul meu...

Si noi am fost inafara graficului, ce i drept mai mici, dar pana nu ziv analizele ceva eu una nu cred ca ar trebui sa va vaceti griji, da, e un cliseu, si stiu cat de greu e sa nu ti iei paranoia, dar inca e devreme, plus ca nu e ceva f grav si se poate tine in frau..chill babe!  [pk]

 

Claudita, sa stii ca nu prea mananc din prajituri, din ale mele parca nu merge,,ma satur din miros, personal, momentan nu tin cont de greutate, ma bucur de putinele treburi ce le pot manca..si nici slaba nu sunt :))) dupa nastere mi am propus remodelare ca sunt f dezordonata :))

 

Mercic ptr informatia cu branzeturile, nu le simt extrem lipsa, dar fiind vara, merg bine...le am mai folosit dar preparate termic, ptr siguranta..in week end ma voi delecta atunci cu branzica si rosiiiiiiii yummmmm...

 

La noi e groaza, sunt 32 grade la ora asta si abia poti respira, cred ca pana nu trece valul asta nu ies din casa, ma depaseste total :))) mai ales ca de 3 veri n am avut asa ceva , eram eu fericita ca aici e racoare si a venit si canicula :))) maine sper sa ma incumet sa gatesc, imi e pofta de varza verde cu mamaliguta de numai pot, dar cine se coace in bucatarie pe vremea asta...toata lumea e fericita, merg la plaja , iar eu nu stiu cum sa ma izolez mai bine in casa, unde e acceptabil totusi...

 

Va pupacesc , sunt extenuata si presimt  ca nu voi avea o noapte linistita la cat e de cald [soricel]  noapte buna



#114
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 08:30

Buna dimineata, burtici!
 
Ce faceti? Eu astept sa mi se ia a treia proba de sange pt testul de glucoza. Mi-au luat o proba cand am ajuns - vena si deget-, apoi am baut apa cu glucoza, la o ora mi-au luat o alta proba si acum astept sa treaca inca o ora sa mi-o ia pe ultima. Mi-am luat o carte, am stat pe net...plictiseala mare! La 15 minute dupa ce am baut glucoza ma luase o greata si o ameteala...cred ca a fost un soc pt organism. Iar bebe se misca intr-o veselie. Acum nu stiu daca de placere sau de suparare :) Glicemia luata din deget la prima ora era 90, deci buna. Pe aia o iau pt ca daca depaseste 115 nu au voie sa iti dea glucoza. Sper sa iasa totul bine! Mai era in cabinet o femeie care imi povestea ca si ea a facut testul cand era gravida si ca a fost ok, iar copiii i-a facut pe amandoi de ...5kg!!!! Sper sa nu ajung chiar acolo :)

 

Bianca, si eu sunt la fel cu prajiturile, ma satur facandu-le,doar de la miros. Dar acum, de cand sunt gravida, nu am prea mai facut...mi se pare mirosul prea dulce :))))

 

Sa aveti o zi usoara! Mai am 20 de minute si scap :)



#115
andruska24

andruska24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 10:06

Buna Mamici! 

Am intrat pe groupul vostru si sunt placut surprinsa sa vad ca se socializeaza...Eu sunt vitoare mamica de octombrie si membra in groupul mamicilor de octombrie, dar se pare ca acolo nu vorbeste nimeni inclusiv am incercat sa le atrag pe toate fetele sa intre si pe fb pe un group sa socializam dar fara niciun rezultat...Asa ca ma poate ma integrez si eu in groupul vostru avand in vedere ca nu ne despart foarte multe saptamani de sarcina si experientele pe care le traim sunt apropiate....In concluzie sunt viitoare mamica de fetita cu un dpn intre 15-23 octombrie :)  



#116
lucianalicurici

lucianalicurici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 11:02

Aseara cand am fost la toaleta, am avut niste crampe groaznice. Initial am crezut ca sunt contractii pentru ca nu stiam cum se simt de fel. Aveam dureri ca niste junghiuri care treceau din stomac pana la fund. M-am ridicat de pe toaleta si m-am asezat in pat. M-am masat si la vro 2 minute am simtit iarasi nevoie sa ies la baie. Din fericire, am avut scaun imediat si fara sa mai am nici o durere.

Doctorul mi-a zis la telefon ca nu crede ca e ceva grav dar sa fac totusi o ecografie sa fim siguri ca este totul ok.

Acum am fost la spital dar doctorul meu nu este azi si la camera de garda era full. M-am programat la o ecografie la particular diseara sa vedem daca este totul bine. Il simt pe bebe miscand in burtica deci sper sa nu fi patit nimic grav.

 

Voi v-ati confruntat cu astfel de dureri?



#117
Hera90

Hera90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 11:33

Buna mamici! :)

 

Lucianalicurici, si eu am astfel de dureri dar nu a fost nimic grav. In cazul meu sunt doar neplacute dar trec repede. Am fost azi la morfologie si totul e bine! Mie insa mi se pare cam slabut. Dr insa sustine ca totul e f bine, totul in grafic, totul normal...Fetele care ati facut morfo, cat cantaresc bebeii? Multumesc.

Griga, avem aceleasi nume la baietei :)). 



#118
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 12:53

Bună fetelor 

 

 Hera noi avem 20 sap. 300 gr si 22 cm, si eu am întrebat dr dar a zis ca e bine nu-i micuță ( noi avem fetiță)    



#119
MamicaAspiranta

MamicaAspiranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 13:13

Griga asteptam sa ne spui rezultatul analizelor si ne rugam ca totul sa fie bine.

Rahellla probabil pana la ora asta ai facut deja morfo si l-ai vazut pe bebe.Ce bucurie simt cand il vad pe al meu, imi imaginez ca asa este si la tine. Noi abia asteptam sa facem cunostina cu bebe, dar nu inainte de termen, chiar daca suntem noi nerabdatori.

Eu prajituri nu faceam nici inainte nici acum ca mi se pare ca se fac greu si n-am avut niciodata curaj sa incerc:)) In schimb la mancare imi place sa incerc fel de fel de retene noi.Acum de cand sunt insarcinata nu prea mai experimentez ca deja multe alimente simt ca nu-mi mai plac.

 

Sa aveti o zi frumoasa cu soare in suflet, ca la Bucuresti ploua torential!

Rahellla distractie placuta la nunta, poate ne pui poze sa ma inspir si eu ce rochie sa port ca urmeaza sa ma duc la o nunta.



#120
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 14:08

Buna mamici! :)

 

Lucianalicurici, si eu am astfel de dureri dar nu a fost nimic grav. In cazul meu sunt doar neplacute dar trec repede. Am fost azi la morfologie si totul e bine! Mie insa mi se pare cam slabut. Dr insa sustine ca totul e f bine, totul in grafic, totul normal...Fetele care ati facut morfo, cat cantaresc bebeii? Multumesc.

Griga, avem aceleasi nume la baietei :)). 

 

Si eu am uneori astfel de dureri cand merg la toaleta, insa trec. Nu e grav si nu afecteaza bebele cu nimic. La mine sunt scurte, de 5-6 secunde.

 

Bună fetelor 

 

 Hera noi avem 20 sap. 300 gr si 22 cm, si eu am întrebat dr dar a zis ca e bine nu-i micuță ( noi avem fetiță)    

 

Pe langa bebelina ta eu am un mare voinicel! La 21 de saptamani si 4 zile are 589 de grame. Dar, cum am spus, doctorul a zis ca e mai mare cam cu 10 zile...a crescut mai repede.

 

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -