Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stelute de Iulie 2015- cap 4. Hai Lore! Hai Petra!

rac leu gravida bebe vara iulie 2015 trimestrul 3

233 raspunsuri la acest subiect

#11
gul_p3mb3

gul_p3mb3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 09:33

Astazi se mai nasc 2 stelute din grupul de pe facebook  [pk]  [pk]  [pk]  o nastere naturala si o cezariana care era initial programata pe 29  [bib]  [bib]



#12
deeac88

deeac88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 09:49

fetelor eu ma tot grabesc sa fac bagajelul, am eu un sentiment ca nasc inainte de data programarii la cezariana...cu cat ma gadensc mai mult cu atat am emotii, dar sper sa fie bne, ma tot inteapa pe jos in pasa si numai la asta ma gandesc, ca am citit ca daca ai intepaturi si dureri de mijloc se pregateste bb sa vina, st ele rare, dar de fiecare data cand ma ia, ma apuca o stare de neliniste...



#13
mirasimi

mirasimi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 10:09

Deea si eu am emotii!

 

Inca mai am de cumparat si de spalat hainute pt bebe. Noi plecam spre Iasi la sf saptamanii viitoare si am emotii cu drumul. O data ce am ajuns in Is, poate sa vina cand doreste. Eu imi doresc sa vina la 39 saptamani, mai ales ca va fi si cezariana.

 

 

Nastere usoara mamici!



#14
Batranica

Batranica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 10:10

Fetelor, eu sunt programata la cezariana pe 13 iulie, dar nici eu nu cred ca sta bebe pana atunci. Ma doare spatele infiorator, dar bebe nu a coborat. Si de aseara am avut mici scurgeri, 3 la numar. Am crezut ca am scapat pipi, dar nu era asa.  [fal]

Asa ca ma astept de pe o zi pe alta. Am 35 saptamani si 2 zile si ma tot gandesc ca e prematura si ma rog sa mai stea macar pana la 37. 



#15
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 11:24

Noi ne-am gasit nasi pt bebe  [disco]

Uraaa, ce ma bucur!



#16
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 11:37

Astazi se mai nasc 2 stelute din grupul de pe facebook  [pk]  [pk]  [pk]  o nastere naturala si o cezariana care era initial programata pe 29  [bib]  [bib]

Sanatate multa! Sa fie sanatosi!



#17
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 11:44

Saptamana 37 de sarcina

 

Cum creste bebelusul:

Continua sa castige in greutate - aproximativ 30 g pe zi. Cantareste cca. 3 Kg si are in jur de 52 cm. in lungime.

 

Cum se schimba viata dvs:

Probabil ca incepeti sa simtiti o crestere a presiunii in partea inferioara a abdomenului si faptul ca bebelusul incepe sa coboare in pelvis. Acest fenomen se numeste "angajare"; astfel, veti putea respira si manca cu mai multa usurinta. Oricum, mersul pe jos va va incomoda - unele femei marturisesc ca simt cum bebelusul este gata sa iasa. Nu toti copiii primiparelor se angajeaza in timpul ultimelor patru saptamani de sarcina; unii asteapta pana incepe travaliul. De asemenea, s-ar putea sa aveti o permanenta senzatie de a urina.

Saptamana 37 de sarcina ce se intampla

Vestea cea buna este ca la sfarsitul acestei saptamani, sarcina dumneavoastra poate fi considerata la termen si veti putea naste in orice moment de aici inainte (bebelusii cu varsta cuprinsa intre 38 si 42 de saptamani sunt considerati a fi nascuti la termen - un bebelus nascut inainte de 38 de saptamani este considerat prematur iar unul nascut dupa 42 de saptamani este considerat dupa-termen).

 

In timpul vizitei saptamanale, doctorul dvs. va verifica dilatarea (daca colul a inceput sa se deschida), stergerea (slabirea muschilor colului) si pozitia bebelusului. Astfel, va putea aprecia momentul in care bebelusul va aluneca in pelvis. Tine minte aceste date pentru a le putea comunica medicului in in momentul in care incepe travaliul. Continuati sa faceti exercitiile Kegel cel putin de 25 de ori pe zi.

Nasterea ... marele eveniment se apropie

Ati discutat cu medicul dumneavoastra despre optiunile pe care le aveti in legatura cu nasterea? Stiti ca aveti de ales intre mai multe optiuni? Trebuie sa discutati cu familia si prietenii in legatura cu ajutorul pe care vi-l pot acorda dupa nastere. Nu sunteti o superfemeie! Nasterea este o experienta coplesitoare si obositoare - odihniti-va cat mai aveti timp!



#18
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 11:44

Batranica, sper sa stea cuminte pana pe 13! Hai sa iti aduca norc ziua!

 

Mirasimi, drum bun sa ajungeti cu bine la Iasi.

 

Deea, incearca sa te linistesti si mai ales sa nu faci efort.


Editat de Ioana_Pos, 22 iunie 2015 - 11:49 .


#19
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 13:16

Pentru Gravidutele din Bucuresti daca nu ati vazut inca:

 

Eveniment Desprecopii: Seminarul Nutritie in Sarcina

Joi, 25 iunie, ora 17.30
Jubile The Ballroom DECEBAL
din Soseaua Mihai Bravu nr. 223, Bucuresti

 

O sansa sa va cunoasteti intre voi, sa puneti intrebari medicilor prezenti si sa castigati ... o Gentuta a bebelusului Desprecopii.com. Rezervati-va un loc aici.

 

S-au suplimentat 20 de locuri! Cine doreste sa participe sa se grabeasca sa se inscrie!



#20
alis23

alis23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 14:48

buna fetele, ma bucur sa vad ca sunteti bine, stati linistite, bebeii or sa vina cand sunt pregatiti...

 

noi nu am mai facut nimic, miercuri iesim la cumparaturi si sper sa ajung sa rezolvam si cu patutul, sa il montam la locul lui, sa ii facem coltisorul lui bebe...

 

pe 29 o sunam pe dr sa vedem cand ne mai cheama la control, oricum a mai ramas ft putin, acum trece si timpul asta, d-abia astept sa imi tin printisorul in brate :X

 

va pup si aveti grija de voi si de burtici :*:*:*





Etichetat si cu rac, leu, gravida, bebe, vara, iulie, 2015, trimestrul 3

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -