Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Frustrari de mama


250 raspunsuri la acest subiect

#231
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 16:34

Selene, inca nu au unde sa se indrepte... nu e loc. Are cei 2 din mijloc de jos, care sunt noi si restul e maxilarul plin de dintii de lapte... poate cand mai cade 1 si mai face un pic de loc. Ii zic azi sa inceapa sa-i impinga. Multumesc.



#232
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 16:46

Pai la fel si noi, 2 dinti definitivi inca strambi, marginiti de dinti de lapte.

 

Deci, copilul asta al meu clar are maniera lui de a face lucrurile. A iesit afara cu un tutu galben scurt suprapus unui tutu roz lung. M-a intrebat daca e ciudat. Am trimis-o sa-si intrebe prietenele. [fri]



#233
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 17:32

Selene, eu la imbracat chiar o las sa se imbrace in ce vrea ea, atata timp cat e imbracata corespunzator ptr. vremea de afara. In rest, culori, articole, nu ma intereseaza. Nu face nimanui rau (nici macar ei) daca poarta tricou verde si pantaloni rosii... zic si eu... asa ca aici nu ma stresez. Alege-ti cu grija bataliile :) 



#234
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 17:34

Pai la fel si noi, 2 dinti definitivi inca strambi, marginiti de dinti de lapte. Deci, copilul asta al meu clar are maniera lui de a face lucrurile. A iesit afara cu un tutu galben scurt suprapus unui tutu roz lung. M-a intrebat daca e ciudat. Am trimis-o sa-si intrebe prietenele. [fri]

 

Haaai.. ca e foarte dragut... :))) haute couture la prichindei :) [il]

 

Si pe mine ma lasa mama sa ies cu rochiile ei de seara afara, legata la brau cu o esarfa... ca asa voiam eu si nu si mai batea capul... dar stăteam doar in fata curtii :))

 

 



#235
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 18:22

Am pozat-o. [pk]

 

Nadia, dar nu era cazul de niciun avertisment. Daca m-ai fi vazut ieri cum asterneam ziare pe jos si scuturam dudul, sa manance copiii, si cum am ajuns cu totii piscati de zeci de tantari (e invazie aici, eu am peste 20 de piscaturi numai pe un picior) si manjiti de suc rosu-violaceu, dar cu gura pana la urechi...



#236
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 18:30

Hai ca m-a enervat soacra-mea acum, eu am niste intelegeri cu copilul cand este afara si ea se baga peste ele, pisand copilul sa faca cum ii spune ea. [sm]Ba ca rochia nu e buna, ba ca n-are caciula, ba ca n-are sosete, ba ca n-are jerseu, ba ca de ce merge pana la scara cealalta... Zau ca n-are treaba. Cica sa ii comunic si ei intelegerile, sa le stie si ea.

 

Ma duc sa invat niste exercitii de respiratie.



#237
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 19:41

Hai ca m-a enervat soacra-mea acum, eu am niste intelegeri cu copilul cand este afara si ea se baga peste ele, pisand copilul sa faca cum ii spune ea. [sm]Ba ca rochia nu e buna, ba ca n-are caciula, ba ca n-are sosete, ba ca n-are jerseu, ba ca de ce merge pana la scara cealalta... Zau ca n-are treaba. Cica sa ii comunic si ei intelegerile, sa le stie si ea. Ma duc sa invat niste exercitii de respiratie.

 

:) cunosc putin ce spui...

Ex. De respiratie: inspira și expira profund cu sau fara maini pe abdomenul inferior, incercand sa transmiti dfluxul de aer cat mai jos, sa simti cum se umfla/dezumfla partea de abdomen mentionata

 

Cat despre soacra,  imi repet ca fi mea o place, ca are nevoie si de bunica, ca invata multe si din aceasta relatie, cu atat mai mult cu cat e.... imperfecta :)



#238
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 20:57

Fetelor, vi s-a intamplat vreodata sa va simtiti asa de rau, incat sa nu fiti in stare sa va ridicati din pat? Daca da, cum se comporta copiii vostri in astfel de situatii?

 

Copila mea reactioneaza prost la aceste evenimente neprevazute, isi schimba radical comportamentul, pana la a deveni rautacioasa, si nu reusesc nicicum sa o fac sa inteleaga ca nu e vina mea ca ma simt asa. Ma aduce la limita rabdarii, dupa care ma intreaba daca o mai iubesc. [alcool]

 

E drept ca am stabilit unele mici ritualuri, doar noi doua, in anumite momente ale zilei sau zile, dar parca prea arici devine cand intervine ceva neprevazut. Am discutat despre nevoi, atentie, respect de "n" ori.



#239
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 21:08

Hmm... imi pare rau ca te simti rau :( 

A mea e bebelus si nu reactioneaza, dar nepotul meu (3,5 ani) devine "domnul doctor" in astfel de situatii..

Poate poti crea/avea un joker de genul in maneca... mami e bolnava azi si tu devii mamica, doctorul,  ceva cu responsabilitate...

Sau sa ai o alternativa de tabiet pentru astfel de situații. .. azi facem picnic in pat ( de exemplu)

Stiu ca toate implica totusi ceva miscare, dar nu-mi vine alta idee...

 

Sper sa te simti mereu bine!!



#240
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 21:14

Eu sufar de migrene urat  de tot. 

Atunci tre sa stau in pat la intuneric. .....copilul  in camera lui cu lumina. ...normal. 

I.am povestit ca ma doare capu tare  ,la fel de tare cand si el este racit  .....etc. 

I.am vb foarte mult de situatia  sa ma inteleaga  cat de cat ....

Intelege  si absolut niciodata nu fc nimic gresit. ...

Ii dau si voie la tableta  atunci si daca sunt singura si ametesc  cand ma ridic  si ii este foame ....comand pizza. 

Eu zic sa schimbi  nitel foaia  cu fetita  ...

Nu mai e chiar momentul  nici de sters  la wc,nici  de imbracat  ....stii tu! 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -