Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Plecam la mare. ...


89 raspunsuri la acest subiect

#21
deni_de

deni_de

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 12:03

Noi am fost anul trecut 3 nopti in Mamaia, hotel Phoenicia si am fost incintati. Am mai fi stat, dar eram la sfirsit de tur prin Romania si deja depasisem cu 2 nopti perioada propusa. 

 

Despre Phoenicia:

 

- a fost curat

- pt mine a fost important sa aiba piscina si are citeva, de toate dimensiunile

- are activitati organizate pentru copii

- in fiecare seara era program artistic

- mincare chiar prea multa

- plaja proprie mare si curata. multe sezlonguri, gratis

- loc de joaca pentru copii

- camere frumoase cu balcon. Noi am avut un apartament mic

- e la marginea statiunii si era liniste

 

Noi am fost la sfirsit de sezon, ultima zi din august si inceput de septembrie. Era jumatate gol. Cred ca in plin sezon e cam aglomeratie.

Pina in Mamaia centru e ceva de mers. Noi am fost cu masina si a fost ok. Dar probabil sint si autobuze.

Am avut doar mic dejun inclus. In jurul hotelului sint posibilitati sa maninci. Sau chiar in hotel se putea plati 25 ron pt o masa la amiaz sau seara.

E scump. Noi am platit vreo 90 euro pe noapte pt un apartament plus mic dejun, 2 adulti si 2 copii. Se gasesc si posibilitati mai ieftine, depinde ce isi doreste fiecare. 

Eu nu mai fusesem de peste 15 ani la mare in Romania. Nu stiu ce e prin alte statiuni. Am ales la intimplare hotelul in functie de ce imi doream sa am la dispozitie.

In Mamaia am fost cu telegondola si de sus nu am vazut un alt hotel care sa-mi fi placut mai mult.

Eu m-am orientat si in functie de copii-  3 respectiv 7 ani aveau anul trecut. 

Initial am vrut sa evit Marea, noroc ca a insistat sotul. A fost foarte frumos pentru noi. Peste asteptari. Ne-am plimbat prin Mamaia, am mincat la diferite terase. Am fost multumiti peste tot. Dar cred ca a contat mult si ca era sfirsit de sezon si deloc aglomeratie. Nu foarte cald. Cam 25-27 grade.



#22
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 12:47

Pfiuuu  ce feed  mi.ai dat Deni  ,de abia astept.  [flo2]



#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 13:48

atentie, in mamaia sunt doua phoenicia.

unul este phoenicia luxury hotel, celalalt este phoenicia holiday resort.

diana, citeste cu atentie si "filtreaza" informatiile din impresiile postate de cei care au fost acolo in anii anteriori. ma refer la site-ul am fost acolo punct ro.

impresii si note mai bune are best western savoy (acelasi sistem, all-inclusive), esential este sa rezervi / ceri camera pe partea opusa clubului kudos, daca si-a inceput activitatea sunt sanse sa nu puteti dormi noptile...



#24
deni_de

deni_de

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 14:07

Noi am fost la Phoenicia holiday resort. Luxury e linga. si nu mi s-a parut a fi un hotel pentru familie cu copii.

 

Daca noua ne-a placut, nu inseamna ca tuturor o sa le placa :)

 

De ex. am vazut ca atit la mare cit si in delta era foarte putina lume in piscina. Posibil sa fi fost apa prea rece pentru multi. Sau poate multi nu sint interesati de piscina. Pt noi e importanta fiindca sintem niste rate. Tot timpul in apa. Din aceasta cauza ma uit sa fie si piscina mare sa pot eu inota si piscina cu apa mai mica interesanta pentru copii. Apa marii posibil sa fie rece si sa nu poti sta toata ziua in apa.

 

Toate activitatile si locurile de joaca pentru copii nu am apucat sa le folosim. Am stat prea putin.

 

Depinde foarte mult ce e important pentru fiecare.

 

Anul trecut linga Phoenicia era un cimp mare, spatiu destul pentru inca un resort. Posibil ca intre timp sa se fi construit ceva si sa fie mai inghesuit si pe acolo.

De asemenea in lunile iulie-august nu cred ca m-as duce. Daca e ocupat 100% cred ca e cam inghesuiala.

 

Astea sint impresiile mele.

 

Distractie placuta, oriunde ati merge !



#25
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 15:57

Multumesc  mult ! [flo2] incep  sa sun  insistent  de maine .



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 16:12

Multumesc  mult ! [flo2] incep  sa sun  insistent  de maine .

 

cauta oferte si pe booking.com si alte site-uri de rezervari de profil, poti avea placuta surpriza sa gasesti preturi promotionale, mai mici decat ai plati la receptie sau la o agentie de turism.



#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 19:41

Da, sunt 2 Phoenicii, Resort si Luxury. Luxury este mai scump, noi am fost in 2013, cand de abia se daduse in folosinta si erau niste promotii (discount de 40-50% daca plateai integral). Dar este mai luxos decat in resort.

In 2011 am fost in resort, tot asa cu o promotie si a fost foarte placut. Ba chiar am primit o camera in plus, platisem apt cu 2 camere, si cand am ajuns nu mai aveau disponibile, incurcasera ei ceva pe acolo, si asa ca ne-au dat cu 3 camere  [alcool] ...deci spatiu muuuult, mult mai mult decat acasa (sunt apt mari).

La ambele Pheonicii beneficiezi de facilitatile complexului, pe baza bratarilor... Sunt diverse piscine pt copii, loc de joaca interior, gonflabile... Plaja este foarte aproape si mi s-a parut destul de curat, liniste, fara manele, vanzatori de te miri ce (mai erau, dar mult mai putini decat in Mamaia centru).

Mancarea este foarte buna, bufet suedez... aici locatiile de masa sunt diferite la resort si la Luxury, in ambele locuri mancarea este foarte buna.

Ca si forma de organizare au diverse variante: cazare cu MD, cu demipensiune sau AI, dupa cum prefera fiecare. Noi am avut de fiecare data demi, adica mic dejun si pranz, caci seara mai vroiam sa ne plimbam prin CT, prin Mamaia si nu vroiam sa depindem de masa lor.

Nu stiu... mie mi-a placut f mult la ei, costa ceva, n-am ce zice... dar poate mai gasesti promotii ceva, depinde si de perioada, la sfarsit de aug- inceput de septembrie, clar e mai ieftin. Cauta-i pe net si vezi preturi, mai dau discounturi daca platesti integral pana la data de... etc.



#28
AYUMI

AYUMI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 674 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 09:59

Noi am luat bilete la hotelul Savoy din Mamaia,cu all inclusive.Am ales acest hotel pentru ca am cateva cunostinte care au fost, si pentru ca este situat exact pe plaja si are multe facilitati pentru copii.(eu merg cu gemenii de 7 ani)



#29
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 14:39

Exista posibilitatea de a chema un taxi la Savoy daca vrem sa mergem in Constanta la delfinariu?



#30
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 15:00

Nu ratati delfinariul daca mergeti in Mamaia sau prin apropiere!

 

Cei de la Phoenicia Luxury au in plus piscina de langa hotel doar a lor. Si cred ca si bauturi la barul de la piscina cea mai mare, cea pentru adulti. Aceea piscina pe noi nu ne-a interesat ca avem copii mai mici. Plus restaurant separat.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -