Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Frauda


100 raspunsuri la acest subiect

#81
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 13:28

Da, din pacate se fac foarte multe matrapazlacuri cu copii dupa actele noastre de identitate, care ni se cer in fel de fel de locuri.

Asa, normal ca nu dai CI-ul tau oricui..

Si politistul cu care am stat eu de vorba, mi-a spus ca se face foarte mare trafic cu datele personale ale oamenilor, si de multe ori se fac cu complicitatea angajatilor din gradinite, scoli, unitati sanitare banci, locuri de munca (prin dep resurse umane sau cand se dau interviuri pt vreun job si se cer copii dupa actele tale)... Daca infractorii astia au un om bine plasat, sa zicem intr-o gradinita, si in perioada de inscrieri, cand se depun zeci, sute de dosare, se aduna si zeci, sute copii de CI-uri de la parintii copiilor. Persoana respectiva are acces la ele si daca e mana in mana cu vreo retea din asta, gata, le furnizeaza materia prima... :(((

 

Si datele astea personale ale oamenilor e posibil sa nu se traficheze doar in Romania, posibil sa ajunga prin te miri ce tari... 

Ca-mi spunea si politistul, ca PayPal-ul a acceptat frauda, le-a retras alora de la Fire mandatul, si vor cerceta ei ce si cum... Politistul mi0a zis, cine stie pe unde descopera ca s-a facut contul, prin Madagascar pe undeva? M-am mirat cand am auzit ca poate nu s-a facut din RO.... copiile noastre dupa acte pot ajunge departe de tot :(((((

 

Tot un caz de frauda, dar de alt gen, i s-a intamplat unei foste colege de serviciu a sotului meu. Ea s-a trezit girantul cuiva intr-un credit. Cum titularul nu a platit ratele, banca a cautat-o. Si nu, nu semnase nimic, girant al nimanui, ala era un fals in acte. Ulterior s-a descoperit ca un fost coleg de serviciu, de la unul din locurile de munca anterioare, facuse rost de o copie de a ei de CI si o folosise la banca pt un credit. Bineinteles in cardasie si ofiterul de credite, care este la fel de vinovat, daca acceptat ca girantul sa nu semneze documentele cu el de fata.

 

Ma sperie foarte tare cat de departe pot ajunge lucrurile plecand de la copiile dupa actele noastre de identitate :((((



#82
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 13:47

Si pe mine la fel de tare ma sperie. .... Foarte greu accept sa dau copie dupa acte de identitate. Dar uite ca si institutiiIe mari au scapari si ele. ....


Editat de dianama, 08 iulie 2015 - 13:48 .


#83
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 16:10

ATENTIE si la aceasta noua metoda de frauda !

 

http://stirileprotv....de-la-fisc.html



#84
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 07 noiembrie 2015 - 12:57

Stie cineva daca www.efrauda.ro a fost inlocuit cu altceva? Nu mai functioneaza si trebuie sa fac o reclamatie.

 

Mi-a fost clonat cardul si folosit in USA azi dimineata... 680 USD la un grocery store.

Desi cardul a fost folosit aseara in Bucuresti, biroul antifrauda al bancii mele (ING) nu a fost sesizat de cei de la MasterCard ca s-a facut o tranzactie suspecta cu toate ca ar fi trebuit... cardul nu putea fi folosit la interval de cateva ore pe doua continente diferite.

 

Norocul meu (sper) a fost ca am activate notificarea prin SMS si am primit mesaj imediat ce s-a facut tranzactia in USA. Am sunat la banca, am blocat cardul si am facut refuz de plata. Asta nu inseamna ca mi se introc banii in cont imediat... nici pomeneala.

 

Oricum vreau sa fac si reclamatie la politie pentru frauda informatica si la OPC pentru ca banca nu are un sistem functional de alerta la posibile fraude.

 

Ma poate ajuta cineva cu linkul functional pentru sesizari online ale fraudelor informatice? Cel pus de Monica aici imi da eroare...



#85
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 07 noiembrie 2015 - 13:02

Ramiris, mie îmi merge. Ce browser folosești? Pe pagina lor scrie 

Ajutor completare 


  

Ce browser trebuie folosit pentru completarea sesizarii ? 

     Va recomandam sa folositi oricare dintre browser-ele existente (ex. Chrome, Mozzila Firefox, Safari, Opera), cu exceptia INTERNET EXPLORER, pentru a completa o sesizare online.



#86
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 07 noiembrie 2015 - 13:16

Ramiris, mie îmi merge. Ce browser folosești? Pe pagina lor scrie 

Ajutor completare 


  

Ce browser trebuie folosit pentru completarea sesizarii ? 

     Va recomandam sa folositi oricare dintre browser-ele existente (ex. Chrome, Mozzila Firefox, Safari, Opera), cu exceptia INTERNET EXPLORER, pentru a completa o sesizare online.

 

Internet explorer... multumesc, nu mi-a dat prin cap sa incerc alt browser.

Am o zi... imi crapa capul. Ma pregateam pentru o sambata linistita si cand imi facusem cafeaua si faceam planuri cu sotul primesc SMS-ul cu tranzactia asta... nu era inca ora 8. De atunci ori am fost ori la telefon cu banca, ori la banca, ori logata in online banking.

 

Acum sunt si fara acces la bani desi mi-au spus ca-mi pot emite un alt card pe loc... n-a mers ceva si nu se poate pana luni.

 

Noroc ca are sotul acces la contul lui. Si la nevoie putem muta bani dintr-un cont in altul.

 

Insa ma gandesc serios ca nu e corecta abordarea mea de a ma baza pe plati cu cardul, nu am aproape niciodata cash... Daca se intampla ceva cu bancomatele/POS-urile sunt cu mainile legate... muritoare de foame cu bani in cont.



#87
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 07 noiembrie 2015 - 13:18

Ramiris, sper să se rezolve repede. Bine că ai varianta de rezervă cu contul soțului.



#88
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 07 noiembrie 2015 - 13:26

Ramiris, sper să se rezolve repede. Bine că ai varianta de rezervă cu contul soțului.

 

Card nou o sa am cu siguranta luni.

De-acum incolo o sa avem grija sa tinem un fond de urgenta in casa pentru situatii neprevazute.

Avem oricum pusculita copilului care e foarte strangator :). S-a si oferit sa ma imprumute cu o dobanda modica.



#89
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 07 noiembrie 2015 - 14:01

Nu-mi merge nici cu Firefox si nici cu Chrome, imi tot spune ceva de DNS.

Dar n-am niciun zor, oricum nu cred ca lucreaza cineva peste weekend. Vroiam sa le fac pe toate azi ca sa-mi iau de-o grija dar acum o sa vad luni de la birou cum fac, cred ca am o setare de securitate la laptop. Ma salveaza colegii de la IT sigur.

Desi am incercat si pe laptopul de-acasa si imi da acelasi mesaj... conexiunea de internet sigur nu e de vina ca imi merg toate celelalte.



#90
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 07 noiembrie 2015 - 15:35

Card nou o sa am cu siguranta luni.

De-acum incolo o sa avem grija sa tinem un fond de urgenta in casa pentru situatii neprevazute.

Avem oricum pusculita copilului care e foarte strangator :). S-a si oferit sa ma imprumute cu o dobanda modica.

Auzi la el, ce stofa de afacerist! [:)]

 

Multa bafta sa-ti recuperezi banii si cardul, sigur ca nu e o situatie usoara. Ai idee cum s-a intimplat ca ti l-au clonat? Ai facut tu insati cumparaturi pe net pe situri mai putin cunoscute?




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Ieri, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Ieri, 09:26

  • Ultimele zile cu burtica ❤️

    Ioone
    - Ieri, 07:55

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Ieri, 00:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -