Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poze in hypermarket


190 raspunsuri la acest subiect

#111
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:03

Era vorba de fotografierea persoanelor nu a marfurilor de pe raft!!!!!

 

Oricum. eu nu gasesc nici o lege europeana in acest sens. 

Stiu foarte bine despre ce este vorba!

 

Spuneam doar ca  un angajat cu securitatea magazinului nu are de unde sa stie ca x fotografiza rosia sau rosia+chpiul cuiva sau supa+un copil.

====

 

Daca tot a venit discutia despre asta (cunosc legea foarte bine, am studiat-o) fotografierea cuiva are niste limite chiar daca legea are niste referiri stricte, exista portite de care poti beneficia.



#112
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:04

Pai de ce sa nu te convinga? Ai spus ca "numai in Romania" e asa [:)]

Sau daca nu se intampla in supermarketul din orasul tau inseamna ca doar in Romania se mai intampla? [:D]

Numai in Romania si in tarile in care inca se baga pumnul in gura populatiei. Suna mai bine asa?  In UK nu exista asa ceva, am fost in multe supermarketuri in tara asta sa stii, nu numai in localitatea mea!!! Nici in Franta nu am vazut, nici in Porugalia, nici in Spania, nici in America. Pune legea aia europeana care interzice fotografierea in supermarket si te cred.:))



#113
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:08

In articolul pe care l-a pus Rall din 2011 din UK povestea este asta:

 

""You're not allowed to do that. It's illegal. Where are you from? Are you from the media?" I don't feel Tesco has any right to demand my employment status, so I just said: "I'm a private individual, I'm buying some stuff here, and I'm comparing prices."

It obviously didn't satisfy him. "It's illegal to write things down and you can't take any photographs, either. If you want to check the prices, take the item to the till and pay for it there. The price will be on the receipt," he said, pointing me to the exit.

A store manager turned up, while another Tesco employee in a suit hovered in the background. "He's writing down prices," the deputy said to his superior, identifying a practice that evidently brings the bosses out in force.

I asked the manager if there had been a law passed which made it illegal to write down Tesco prices.

"Look, it's company policy, you're not allowed to do it," he said, perhaps accepting that Tesco doesn't actually write the laws of the United Kingdom – well, not yet at any rate. "



#114
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:15



Numai in Romania si in tarile in care inca se baga pumnul in gura populatiei. Suna mai bine asa?  In UK nu exista asa ceva, am fost in multe supermarketuri in tara asta sa stii, nu numai in localitatea mea!!! Nici in Franta nu am vazut, nici in Porugalia, nici in Spania, nici in America. Pune legea aia europeana care interzice fotografierea in supermarket si te cred.:))

Letitia trebuie sa intelegi ca este vorba de interziceerea fotografierii in spatiu privat.  Nu e vorba de bagat pumnul in gura populatiei. Un supermarket e la urma urmei privatizare cuiva si daca acel cineva doreste sa puna fotografiatul interizs e ok.

 

"In general under the law of the United Kingdom one cannot prevent photography of private property from a public place,[citation needed] and in general the right to take photographs on private land upon which permission has been obtained is similarly unrestricted.[citation needed] However, landowners are permitted to impose any conditions they wish upon entry to a property, such as forbidding or restricting photography.[citation needed] Two public locations in the UK, Trafalgar Square and Parliament Square, have a specific provision against photography for commercial purposes without the written permission of theMayor,[1] or the Squares' Management Team and paying a fee,[2] and permission is needed to photograph or film for commercial purposes in the Royal Parks.[3]

Persistent or aggressive photography of a single individual may come under the legal definition of harassment.[4]

 

Daca doresti mai multe detalii gsesti aici: http://en.wikipedia....phy_and_the_law



#115
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:20

Eu cred ca Letitia spune ca ea nu  a vazut semn de 'fotografiat interzis' pe unde a fost, chiar daca sint proprietate privata. 



#116
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:25

Letitia trebuie sa intelegi ca este vorba de interziceerea fotografierii in spatiu privat.  Nu e vorba de bagat pumnul in gura populatiei. Un supermarket e la urma urmei privatizare cuiva si daca acel cineva doreste sa puna fotografiatul interizs e ok.

 

"In general under the law of the United Kingdom one cannot prevent photography of private property from a public place,[citation needed] and in general the right to take photographs on private land upon which permission has been obtained is similarly unrestricted.[citation needed] However, landowners are permitted to impose any conditions they wish upon entry to a property, such as forbidding or restricting photography.[citation needed] Two public locations in the UK, Trafalgar Square and Parliament Square, have a specific provision against photography for commercial purposes without the written permission of theMayor,[1] or the Squares' Management Team and paying a fee,[2] and permission is needed to photograph or film for commercial purposes in the Royal Parks.[3]

Persistent or aggressive photography of a single individual may come under the legal definition of harassment.[4]

 

Daca doresti mai multe detalii gsesti aici: http://en.wikipedia....phy_and_the_law

Si ce legatura este intre ce ai pus tu (lucruri pe care btw, le stiam deja) si supermarketuri? Rall a zis ca ea stie ca in mai toate tarile sint semne cu aparatul ala de fotografiat taiat in diagonala, la intrarea in supermarketuri. Ceea ce nu e adevarat.

Si de ce supermarketul este spatiu privat, daca e deschis publicului? Ca nici asta nu mi-e clar? Vreau sa vad si eu legea europeana a supermarketurilor, pe care eu am cautat-o si nu am gasit-o.



#117
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:29

Eu cred ca Letitia spune ca ea nu  a vazut semn de 'fotografiat interzis' pe unde a fost, chiar daca sint proprietate privata. 

Da, poate unii isi pun poate altii nu. E treaba lor cum isi organizeaza proprietatea privata.

Eu de exemplu nu am vazut nicaieri, in Romania acel semn pentru ca pur si simplu nu m-a interesat.

Dar nu pot veni aici sa spun ca daca eu nu am vazut el nu exista.

 

 

Singurele afise care imi sar in ochi sunte cele cu "cravata/tinuta obligatorie" si cu "avem dreptul de a ne alege clientii".



#118
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:40

daca subiectul mai ramane activ in week-endul viitor, va voi spune exact ce pictograme/mesaje/anunturi sunt afisate la marile supermarketuri din ploiesti, e posibil sa le vizitez cam pe toate.

nu m-apuc sa fac poze  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]



#119
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:40

Nici aici nu am vazut semnul cu "fotografiatul interzis" in magazine; nici in Germania, Italia sau Cehia. 

Dar nici nu am vazut persoane care sa fotografieze. 

 

Mi-am adus aminte de ceva, in octombrie anul trecut am fost cu mama in Dedeman si la Romstal si am facut poze la diverse produse; asta pt ca vroia ea sa isi aminteasca de cum arata; nu m-a intrebat nimeni nimic. Si chiar am pozat destul. Dar numai produsele de aproape, nu persoane sau magazinul. 



#120
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 16:41

Spatiul comercial deschis publicului nu este un spatiu public, asa cum nu este nici muzeul, biserica aau hotelul...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -