Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dileme pe ghetar


757 raspunsuri la acest subiect

#231
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 17:15

Buflea, eu am raspuns parerii tale ca e ok ca un medic ajuns in America sa mai faca inca o data rezidentiatul, indiferent de experienta anterioara. De exemplu daca fostul meu sef ar decide acum sa emigreze, dupa ce 20 de ani a condus o sectie de radioterapie si a participat la zeci de conferinte si congrese unde cu siguranta a aflat (si le-a si inteles) ultimele descoperiri in domeniu, chiar daca cu unele (putine) nu are posibilitatea sa lucreze aici, tu zici ca e ok sa o ia de la inceput acolo, adica sa ii se explice ce-i cancerul si cu ce se ocupa el si care-s bazele si efectele adverse ale radioterapiei - pe cand eu zic ca asta ar fi pierdere de timp si irosire de resurse umane. Mie mi s-ar parea logic sa vada in cele 6 luni ce-i poate pielea, atat cu aparatele si instrumentele cu care a lucrat aici, cat si cu ultimele noutati (daca-s disponibile acolo, ca s-ar putea sa nu fie pe toate drumurile), sa-l vada ca stie aplica protocolul in caz de reactii adverse, sa-l vada cum manageriaza o situatie de urgenta in momentul in care se intalneste cu ea, si gata.

Sistemul nu poate sa evalueze fiecare candidat in parte, experienta, congrese, publicatii si sa decida in ce pozitie pune un medic. E nedrept pt ei dar corect vis a vis de cei care termina medicina mai șchiopătând si practica la fel prin fundul tarii ...este un sistem de selectie care elimina riscul sa bagi pe piata medici mediocrii si isi asuma riscul sa piarda medici fulminanti deja pregatiti care nu mai vor sa o ia de la capat. Stii ceva, medici fulminanti cu experienta poate scoate si sistemul asta in timp, dar malpractice probabil ca nu isi permit, probabil din motive mai ales financiare.


Editat de buflea, 23 mai 2015 - 18:14 .


#232
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 17:36

Saracu' sistem... nu vreau sa stiu in cazul asta cum reuseste sa-i evalueze pe cei care se pregatesc acolo  [:)]



#233
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 18:21

Bine sau rau, macar ii evalueaza pe toti la fel, le cere aceleasi cunostinte teoretice si ii obliga sa plece la drum din acelasi punct ...

E clar ca cu toate aceste masuri, sunt si aici greseli, mediocrii, riscuri, scapari ...

 

aham, deci studiatul in scoli de medicina unde intratul este mai usor, a devenit deja o practica.



#234
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 18:21

Eu sunt la hockey ...avem meci.

 

mvaiii ce prost joaca, toti, fiu-meu included. E haos pe teren ...


Editat de buflea, 23 mai 2015 - 18:50 .


#235
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 18:23

Eu tai tulpinile si las frunzele daca este locul prea gol, sa fie un pic de verdeata

Ah, da ...ar trebui sa fac si eu asa ...cat raman frunzele alea verzi acolo ? Raman oare toata vara ?

 

si la ce ora e Eurovisionul ...poate il prindem si noi pe undeva ?



#236
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 19:03

Ah, da ...ar trebui sa fac si eu asa ...cat raman frunzele alea verzi acolo ? Raman oare toata vara ?

 

si la ce ora e Eurovisionul ...poate il prindem si noi pe undeva ?

Indepe in 2 ore. Deci 1500 ora ta! Hai vino acolo la comentat daca poti.



#237
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 19:26

Seara buna

 

Astept sa imi recuperez copila, a plecat cu prietena ei de la cursul de manga in Zurich...a luat-o tatal respectivei, acum sunt la ea acasa si mananca...cica imi scrie ea cand sa merg s-o iau...i-am scris ca daca nu se grabeste, o las sa doarma acolo  [:D]

 

Am luat de la nemti file de pastrav somonat (Lachsforelle in germana); l-am facut la cuptor, in folie de aluminiu, cu sare, piper, ulei de masline si marar...a iesit  [fri]

 

Am facut curat in bai, am spalat blatul la bucatarie, apoi am mutat vreo 200 de poze dintr-un album vechi intr-unul nou....e albumul cu poze de-ale Marciei de la o luna la 5-6 luni....m-au napadit amintirile...ce grasana era...cand ma uit acum la ea, nu-mi vine sa cred ca a trecut timpul asa de repede  [:)]

 

La scoala au un fel de joc si fiecare elev trebuia sa duca de acasa o poza de cand era bebe..apoi vor trebui sa ghiceasca cine e in fiecare poza  [:)] saptamana trecuta am cautat poza, ce i-a placut sa revada poze cu ea de cand era mica, nu-i venea sa creada ca ea e si se mira intr-una : mama, da ce grasa eram  [bib] 

 

 



#238
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 19:29

Doamna de 65 de ani din Germania cu 4 bebei a nascut  [fal] 3 baieti si o fetita...au intre 650 si 920 grame..


Editat de Ella73, 23 mai 2015 - 19:35 .


#239
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 19:34

Am vorbit si cu ai mei; azi a fost instalatorul si baile sunt gata, e totul montat, inclusiv dulapurile...mai trebuie doar masina de spalat rufe...

Maine vine cel care monteaza parchetul la etaj, luni ai mei vor merge sa aleaga mobila pt dormitoare si sufragerie...jos mai trebuie zugravit, in weekend-ul viitor vor pune parchetul jos...dupa vor comanda electrocasnicele si mobila de bucatarie...

Afara se lucreaza la fatada, apoi la terase...

Saptamana viitoare vor rezolva si cu canalizarea, gaze vom avea in iunie, apa avem deja de anul trecut (avem hidrofor), curent avem de asta iarna...dupa ce termina cu canalizarea, vor face poarta si gardul de la intrare...

 

Incet, incet e gata...dar sunt sigura ca de finalizat, se va finaliza la anul...vrem sa aranjam si gradina, sa plantam diverse, dar cred ca anul asta nu avem timp...

 

Gratarul insa il vom construi...ca vrem sa facem gratar cand mergem in iulie acasa...si sa invitam si cativa  prieteni dragi la noi  [:)]

 

Seara buna, ma pregatesc de plecare. 


Editat de Ella73, 23 mai 2015 - 19:36 .


#240
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 23 mai 2015 - 20:13

Ref la facultate eu as fi curioasa cati pinguini lucreaza in domeniul studiat in facultate. Xio si Roxana cred ca da. in rest? Daca aveti chef sa raspundeti, nu e nevoie sa dati detalii, doar da/nu/aproape

 

Eu NU lucrez in domeniul pe care l-am studiat. 

 

Ref sclipiri de geniu, nici eu nu am avut. Eram buna la scoala fara sa ma atraga ceva anume si fara sa ma remarc la ceva special. Cred ca mai multi sunt in situatia asta decat cei care stiu/ vor de mici sa se faca ceva...

 

Laura, faina poza!  [flo2]

Eu.

 

-am facut cibernetica si AStA Fac acu: Teoria sistemelor, Simulari , decizii, o combinatie de Mathe informatica si economie.

 

sa Nü scriu, de cate ori am vrut Sa o abandonez.

 

dar ja compromis cu mine am facut si sociologie :)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -