Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)...Au inceput sa apara capsunicile- CAP.9

burtici sarcina iunie 2015 taur gemeni

461 raspunsuri la acest subiect

#451
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 08:02

   Buna proaspete mamici si viitoare mamici!

   De Carla_cluj stitzi ceva?A nascut si am ratat postarea ei sau inca nu?!

   Nastere usoara celor care au mai ramas,bebei mancaciosi si necolicosi va doresc


Editat de dea78, 23 iunie 2015 - 08:03 .


#452
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 16:31

Dea, nu am nascut, sunt una din cele 2 burtici rămase. Daca bebe nu vine pana joi, imi declanseaza nasterea. Am eliminat dopul, dar bebe nu se grăbeste  [:)]



#453
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 17:44

    Nastere usoara sa ai Carla si un bebe papacios si cuminte.Intalnirea cu "minunea" sa fie asa cum ti-ai imaginat si multa sanatate si laptic.Imi voi mai baga nasul aici sa vad cand cum decurge "treaba",daca nu vrei tu sa intri la noi sa anuntzi.Va pup pe toate



#454
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 12:24

Hello, dragele mele!!!

scuze de absenta, nu am citit absolut nimic saptamanile astea, am fost prinsa cu bebe si cu pregatirile de botez, de fapt sunt prinsa in continuare.....

 

Celor care au nascut intre timp, le urez un Buna venit bebelusilor capsunici,cu mult noroc ,sanatate si realizari in viata!!!!Iar mamicilor: mult laptic si recuperare usoara si rapida!!!!



#455
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 22:02

Daca doriti sa stimulati lactatia, bagati pepene rosu la greu... o sa vedeti...

Bebe stimuleaza lactatia prin supt, chiar si in gol, chiar si cateva zeci de minute... astfel primeste sanul comanda sa mareasca produtia.

 

De asemenea mai sunt si perioade cand cererea creste si apare o mica decalare intre cerere si productie... prima astfel de situatie este in jur de 6 saptamani.

 

PS: Felicitari pentru bebei !!!


Editat de AndrewD, 25 iunie 2015 - 22:03 .


#456
PamPam27

PamPam27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 12:46

Buna fetelor! Nu v-am mai scris de mult pentru ca bebe mi-a acaparat toata atentia...si nu-mi pare rau... :) noi am ajuns acasa luni, pe 22 iunie... miercuri a venit un preot acasa si ne-a facut molifta si de atunci, zilnic am iesit afara la plimbare... referitor la alaptat sunt o fericita...dupa nastere am stat 2 zile la reanimare si joi cand am ajuns la rezerva l-am pus la san... aveam colostru si i-am dat in completare lapte praf de la ei...problema a fost ca de la ora 12 la 6 dimineata nu li se mai dadea lapte praf si imi lasau mai mult seara la 12 dar noaptea se strica si din auza caldurii si nu numai...eu stiu ca daca nu e servit in prima jumatate de ora, nu mai e bun...si asa am hotarat sa il pun la san toata ziua daca e nevoie, numai sa nu ii mai dau LP...am avut si norocul sa vina laptele repede si sa fie suficient... am luat doar 2 pastile de Galafor in maternitate si apoi l-am oprit pt ca aveam lapte si riscam sa fac mastita... acum ne alimentam in continuare doar la san si vreau sa va spun ca am un copil tare cuminte... programul nostru zilnic este urmatorul: trezirea la 7 mami (ca face injectii - ergomet pentru 5 zile) si la 8 el, luam siropel pt icter (Hepaid Junior), pt colici (Bonnisan) si pt tranzit (Protectis), servim micul dejun (lapte de la mami dintr-un san aprox. 10-15 min), dormim o ora si jumatate, mancam iarasi (din celalalt san), facem nani amandoi de la 11 la 1, mancam din nou, mai stam de vorba sau ascultam muzica, dormim inca 2 ore aprox., iarasi mancam, iesim la plimbare 2 ore, venim acasa si mancam din nou si seara la 9.30 ne pregatim de baitza... dupa baie si masaj ne infasam in scutece (pt ca altfel nu doarme peste noapte) si ne punem la nani... la 4 dimineata il trezesc sa manance, pt ca altfel nu se trezeste si neonatologul a zis sa nu il las sa doarma mai mult de 4 ore nemancat, se culca la loc si se trezeste dimineata la 8...

avem insa o mare problema si nu stiu daca eu sunt cauza ei sau nu... bebe nu a facut cacuta de cateva zile si nu stim ce sa ii mai facem... am incercat cu siropel, masaj pe burtica si bicicleta, si chiar si cu termometrul in fundulet... dar fara niciun rezultat... si eu sunt constipata oarecum... merg la baie la 3 zile si ma gandesc sa nu fie si asta una din cauze...dar el are mai mult de 3 zile... :( nu pare sa il doara burtica, trage vanturi dar atat... am zis ca daca pana luni nu reusim, desi nu stiu ce sa mai incerc, vom merge la pediatru sa vedem ce ne sfatuieste sa facem... cam atat despre noi... voi? cum sunteti? ce fac bebeii??? va pupam si va dorim zile senine... :)



#457
L4baby

L4baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 23:31

Odiseea asta a luat sfârșit.  Asa pare. Am fost impreuna luni de zile....acu ne ocupam de capsunici. Sa avem succes in asta. Va pupam



#458
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 08:55

Am fost impreuna la bine si la greu, unele dintre noi sunt mamici de mai, altele de iunie, a fost frumos sa ne cunoastem si sa petrecem aceste luni impreuna, daca doriti sa mai scriem la un alt capitol din forum, si anume la ' Bebelusul- Primele 365 zile din viata unei comori'...va rog sa dati un semn...



#459
Iulia89

Iulia89

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 10:22

[quote name="si

 

Consider ca ar fi util sa discutam in cadrul unui alt topic despre ce intampinam impreuna cu bebicii nostri. Vor aparea tot felul de situatii si niste sugestii, sfaturi ar fi de folos :-). 

Ma gandesc ca dupa primele saptamani, cand bebeii vor avea cat de cat un program, vom fi si noi putin mai libere si vom putea scrie.

 

Simo, daca faci acolo topic sa pui link aici ca sa stie.fetele unde se ajunga  [flo2]

 

Toate cele bune!



#460
Iulia89

Iulia89

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 10:22

[quote name="si

 

Consider ca ar fi util sa discutam in cadrul unui alt topic despre ce intampinam impreuna cu bebicii nostri. Vor aparea tot felul de situatii si niste sugestii, sfaturi ar fi de folos :-). 

Ma gandesc ca dupa primele saptamani, cand bebeii vor avea cat de cat un program, vom fi si noi putin mai libere si vom putea scrie.

 

Simo, daca faci acolo topic sa pui link aici ca sa stie.fetele unde se ajunga  [flo2]

 

Toate cele bune!





Etichetat si cu burtici, sarcina, iunie 2015, taur, gemeni

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -