Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu ovocite donate 90


898 raspunsuri la acest subiect

#391
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 08:46

 Pe Carla nu o pot uita ca mergeam la aceeasi clinica si eram in aceeasi perioada:)))



#392
ella45

ella45

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 12:06

           Buna fete cucuiete,

Anca,Sorina,sunteti bine?

Patri,nu ai voie sa te resemnezi,pana la beta,si eu eram sigura ca va fi negative,si uite surpriza,si nu am facut nici un pipi test,pana la beta,

Anca,imi spui te rog,cate kg ai,si ce mutatii la trombofilii?Am citit ieri pe site-ul synevo,despre antifxa,si scria,ca cel mai bine,sa se ia clexane,in functie de kg,si nu in functie de val rez din sange.Sunt,in dilema,pt ca MariaV,are kg la fel ca mine(2,3 kg dif}si ia clexane de 0,4.Ma gandesc daca sa mai fac sau nu antifxa,ca nu tin neaparat sa o fac,daca nu e cazul.Acum am 68 kg,val la fact XIII, 75,interval ref 80-150.

             Voi ce parere aveti?



#393
Kassandra22

Kassandra22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.444 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 12:19

Ella, Clexanul se face in functie de mutatii si de kg. Se ia in considerare 0,1/kg. La tine ar fi clexan 0,6. Dar si in functie demutatii. Ceea ce pot sa iti zic ca si eu am mutatia fact 13 dar si pai si astea doua mutatii dau avorturi in sarcini mici. 

Poate ungurii nu ti-au dat degeaba clexan 0,6.

Mai bine fa antifxa sa stai linistita. Eu aveam rezultatul la Synevo si in 7 zile lucratoare.



#394
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 12:52

           Buna fete cucuiete,

Anca,Sorina,sunteti bine?

Patri,nu ai voie sa te resemnezi,pana la beta,si eu eram sigura ca va fi negative,si uite surpriza,si nu am facut nici un pipi test,pana la beta,

Anca,imi spui te rog,cate kg ai,si ce mutatii la trombofilii?Am citit ieri pe site-ul synevo,despre antifxa,si scria,ca cel mai bine,sa se ia clexane,in functie de kg,si nu in functie de val rez din sange.Sunt,in dilema,pt ca MariaV,are kg la fel ca mine(2,3 kg dif}si ia clexane de 0,4.Ma gandesc daca sa mai fac sau nu antifxa,ca nu tin neaparat sa o fac,daca nu e cazul.Acum am 68 kg,val la fact XIII, 75,interval ref 80-150.

             Voi ce parere aveti?

Ella, mai bine...fara scurgeri si fara dureri astazi :)



#395
ancahor

ancahor

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 12:54

Buna fetelor,

 

In primul rând vrea sa va zic ca aseară m-am panicat degeaba....Maronelile au fost foarte putine, adică vreo 10-15 punctulețe mici pe aplicatorul de la crinone. Am stat in pat, la călduț pentru ca mi-a fost un pic frig ieri si nu am avut nici o problema. stiti voi vorba aia cu suflatul in iaurt...cam asa am pățit ieri.

 

Ella, eu am facut doar o parte din trombofilii, adică am facut la synevo profil trombofiliei ereditare II care nu conține pai si factor XIII. Am ambele MTHFR hetero si iau metafolin. Clexane iau preventiv 0,6 pt ca din cauza ca avem mult progesteron in meniu suntem mai coagulate, pt ca am fost fumătoare multi ani, pt ca am luat anticoncepționale mult timp, pt ca stau destul de mult in pat, pt ca am 80 si ceva de kg.

La sarcina trecută, la inceput am luat aspirina apoi am trecut pe Clexane si intr-o vineri nu am gasit sa cumpăr Clexane si am luat aspirina in acel weekend. Luni am inceput sa sângerez si in loc de Clexane (nu am gasit) am trecut pe fraxiparina. De atunci s-a sfârșit tot. 

 

Acum am hotărât cu medicul sa fac Clexane de 0,6 dupa et si sa verific la 10 zile dupa prima administrare antifxa-ul. Acum astept rezultatul....luni mi-au recoltat.



#396
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 12:55

   Ella relax,daca antifxa iese in bareme ti-e buna doza,daca nu atunci trebuie marita.Nu se recomanda scaderea dozei in sarcina.Si rezultatele la analize subscriu ce a zis Kass,la NK imi zisese ca ies in 10zile,asta era miecurea si vineri seara deja aparusera pe site,asa ca verifica daca ai facut pe siteul lor,daca s-au afisat.Pe buletinul de analiza ai o parola daca ai cerut sa-ti vina rezultatul pe e-mail



#397
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 12:58

 Ah si mai revin cu ceva NU SE SCHIMBA ANTICOAGULANTUL IN SARCINA,cu ce ati inceput(substanta activa) cu aia continuatzi,chiar daca modificati doza,dar sa nu scadetzi fatza de cat ati inceput.

 Ma bucur Anca de vestea buna:))


Editat de dea78, 28 mai 2015 - 12:59 .


#398
Kassandra22

Kassandra22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.444 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 12:59

Mie imi intra direct pe mail rezultatul. Daca lasi adresa de mail, cum ii rezultatul pe sistem iti trimite automat.



#399
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 13:07

Pai daca faci mai multe analize odata Kass,rezultatul apare pe email cand sunt gata toate,dar la ei pe site apar imediat chiar daca e una azi...una maine...si una peste 7zile



#400
Kassandra22

Kassandra22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.444 mesaje

Postat 28 mai 2015 - 13:07

Anca, bine ca au trecut maronelile! Nici sa nu mai apara deloc.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -