Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii pasi catre adoptie - 2015

adoptie copil dgaspc

569 raspunsuri la acest subiect

#121
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 11 iulie 2015 - 21:51

Nici eu nu sunt foarte optimista, deși încerc .... cred ca e normal sa fim așa , ne descurajează cursul adopției - greoi, de aceea  suntem așa , dacă ar fi mers totul ușor și repede, sa fi văzut ce optimiste și pline de elan am fi fost :)

Dar, sa nu ne pierdem speranța. ... ne vedem în continuare de viață și speram. Și dacă nu depuneam  dosarul nu rezolvam nimic, așa l-am depus și speram la un final fericit :)

Măcar am încercat,  avem conștiința împăcată,  ca am făcut tot posibilul sa avem copilul nostru. 

 



#122
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 10:04

am gasit un articol in ceea ce priveste emisiunea de ieri de la TVR de care spuneai speranta:

 

 

 
"Mă legănam în faţă şi în spate ca să înlocuiesc legănatul mamei (n.r.)". "Când ajungeai în orfelinat erai ras în cap". Sunt amintirile cutremurătoare ale copiilor din orfelinatele româneşti, adoptaţi de străini după 1989. Din ce pricină au fost blocate adopţiile internaţionale pentru copiii din orfelinatele româneşti? Ce şanse au astăzi copiii cu dizabilităţi să fie adoptaţi? Mai poate fi remediat în vreun fel imensul rău făcut? Găsiţi răspuns într-un reportaj semnat Camelia Csiki. A doua parte va fi difuzată duminică seara, după Telejurnal. - See more at: http://stiri.tvr.ro/...h.3cbrzmBi.dpuf
 
 

http://stiri.tvr.ro/...nale_62761.html


Editat de alessandra14, 12 iulie 2015 - 10:04 .


#123
alexia2015

alexia2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 20:17

Vă mulțumesc mult fetelor pentru lămuriri! 

De mâine îmi propun să începem și noi cu dosarul. 

Vă țin la curent! 

 

Săptămână frumoasă tuturor! 



#124
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 21:10

Da, ăsta e articolul făcut pe baza emisiunii difuzate ( a vb Senatorul Sebastian Grapa).


Editat de Speranta_2015, 12 iulie 2015 - 21:13 .


#125
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 15:10

Succes Alexia! Sa ne tii la curent!

Da, Speranta...l-am gasit intamplator si-am zis ca poate mai intereseaza pe cineva!

 

Vesti ceva? Nimeni?


Editat de alessandra14, 13 iulie 2015 - 15:11 .


#126
monil

monil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 23 iulie 2015 - 09:13

Fetelor,

 

Dupa 8 luni de la atestare m-a sunat responsabila mea de caz de la DGASPC. Mi-a sarti inima din piept, o speranta nebuna m-a cuprins. Eram in trafic , nu am apucat sa raspund. Am intrat in curtea firmei la care lucrez, acolo m-au intampinat cateva probleme urgente...deci inca 30 de minute in care nu am putut sa dau un telefon. Aveam un tremur interior, in mintea mea rasarise speranta ca in sfarsit voi vedea si eu un bebe. Cand    intr-un final toate s-au potolit am sunat...nici pomeneala de bebe, ma sunase sa imi prezinte documentele pentru REATESTARE. 

Deci rabdare...radbare.

O vara frumoasa si asteptare scurta va doresc.



#127
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 23 iulie 2015 - 21:59

Fetelor,

 

Dupa 8 luni de la atestare m-a sunat responsabila mea de caz de la DGASPC. Mi-a sarti inima din piept, o speranta nebuna m-a cuprins. Eram in trafic , nu am apucat sa raspund. Am intrat in curtea firmei la care lucrez, acolo m-au intampinat cateva probleme urgente...deci inca 30 de minute in care nu am putut sa dau un telefon. Aveam un tremur interior, in mintea mea rasarise speranta ca in sfarsit voi vedea si eu un bebe. Cand    intr-un final toate s-au potolit am sunat...nici pomeneala de bebe, ma sunase sa imi prezinte documentele pentru REATESTARE. 

Deci rabdare...radbare.

O vara frumoasa si asteptare scurta va doresc.

offfff.....imi dau seama prin ce ai trecut. eu azi am mers la medicul de familie ptr. o banala adeverinta. acolo, la rand, era si o asistenta maternala cu un baietel superb de un an si un pic. un minunat, un extraordinar!!!

dar....isi cunoscuse mamica in urma cu doua zile!

ii doresc o viata frumoasa, frumoasa, frumoasa, frumoasa si sa aba mult noroc!

daca ar fi fost dupa mine....l-as fi luat acasa in secunda in care l-am vazut! m-am indragostit de acel copil si m-am bucurat cand am aflat ca peste un pic timp va ajunge la el ACASA.

 

ingeras scump....sa ai parte de tot ce-i mai bun pe lumea asta!!! [bib]



#128
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 21 august 2015 - 19:16

hello fetelor :)

 

am lipsit o perioada, scuze, am fost plecata in concediu, cand am venit am avut  o intalnire cu dna psiholog la sediu (sapt. viitoare  urmeaza alta vizita acasa, mi-a zis sa-mi aleg o pers. de referinta - prietena, sora - care sa vina la sediu si sa vb despre noi),  urmeaza sa faca raportul final, m-a intrebat daca raman la aceeasi categorie de varsta ... i-am zis ca da!

La sfarsitul lunii sept. se fac 120 zile, astept atestatul cu nerabdare si telefonul lor,  bineinteles :)

Care sper sa vina anul acesta! :)



#129
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 21 august 2015 - 19:21

Monil - te inteleg, dupa atestare, orice telefon venit de la ei ne da emotii, palpitatii ...imi pare rau ca n-a fost sa fie, off ... asa o sa patesc si eu, oare ???

Eu sper sa primesc acel telefon mai repede, de aceea am optat pt o varsta mai mare ... sa-mi gaseasca mai repede, problema este sa-mi si placa copilul, ca daca ma suna dar nu exista compatibilitate sau are un istoric medical complicat, iar dureaza :(



#130
alexia2015

alexia2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 22 august 2015 - 14:29

Buna fetelor!

Noi am depus dosarul pentru atestat pe 30 iulie si nu am primit nicio veste de la dgaspc... in mod normal, stiam ca in 10 zile avem un raspuns... la voi cat timp a durat aprobarea lui? mi-am propus ca sapt viitoare sa ma duc pana la ei sa vedem care este situatia

[:X]  [:X]

  [:X]





Etichetat si cu adoptie, copil, dgaspc

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -