Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Daca taceai, pinguin nu erai! Vorbe de duhuri si altele...


847 raspunsuri la acest subiect

#841
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 23:58

Dai o bere cand ne-om invrednici sa urcam la voi  [il]

 

Dau si doua [pk]



#842
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 00:08

nu nu nu :). Finlandeza nu stiu, of e îmbârligata rau :)). Inteleg norvegiana cam 40-50 %, daneza cam 20% vorbita. Daca citesc inteleg mai bine din amandoua, daneza mai puțin oricum. Seamănă mult in scris, dar in pronunție si accent diferă mult intre ele. 

 

 Islandeza e cea care e cea mai apropiată de limba nordica veche, dar nu o inteleg. 

 

Finlandeza e total diferită.

 

Asa e cu limbile scandinave, sunt apropiate dar totusi diferite. Eu sunt fluenta in norvegiana, si inteleg binisor suedeza, si pot citi relativ OK in daneza. Iar deoarece norvegiana veche seamana mult cu engleza veche, pot intelege si un pic de islandeza - de fapt eu am facut la Oslo un curs in norvegiana veche. Chiar am ras atunci, cand am facut facultatea la Cluj si a trebuit sa invat engleza veche am injurat si cursul si profesorul "cand naiba o sa-mi foloseasca materia asta si aiurelile astea?" No bun, 3-4 ani mai tarziu, imi foloseau cu varf si indesat, mai ales ca pentru a-mi scrie dizertatia la Oslo trebuia sa folosesc surse originale, inscriptii, poeme etc care erau in norvegiana veche. Si am zis ca saracul Olteanu o fi stiut el ceva cand a tot insistat sa ii invatam materia.



#843
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 00:19

Unul dintre cantecele mele preferate in Old Norse

 

https://www.youtube....h?v=6oYmc9WTdSs



#844
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 06:49

Asa e cu limbile scandinave, sunt apropiate dar totusi diferite. Eu sunt fluenta in norvegiana, si inteleg binisor suedeza, si pot citi relativ OK in daneza. Iar deoarece norvegiana veche seamana mult cu engleza veche, pot intelege si un pic de islandeza - de fapt eu am facut la Oslo un curs in norvegiana veche. Chiar am ras atunci, cand am facut facultatea la Cluj si a trebuit sa invat engleza veche am injurat si cursul si profesorul "cand naiba o sa-mi foloseasca materia asta si aiurelile astea?" No bun, 3-4 ani mai tarziu, imi foloseau cu varf si indesat, mai ales ca pentru a-mi scrie dizertatia la Oslo trebuia sa folosesc surse originale, inscriptii, poeme etc care erau in norvegiana veche. Si am zis ca saracul Olteanu o fi stiut el ceva cand a tot insistat sa ii invatam materia.
.   

 

Ce frumos! Cum menții norvegiana? Ai cu cine sa o vb? Citesti in norvegiana? 

 



#845
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 06:50

Ati atins un subiect important despre emigratie.
In opinia mea necunoasterea macar a unei limbi oficiale e un impediment major in emigrare. Te costa timp, bani iti inchide usi, oportunitati de joburi. Nu vb aici de sotia casnica sau de bunicii veniti sa creasca nepotii. Ci de imigrantul ce vrea sa fie activ cat mai repede pe piata muncii.
Sunt total de acord cu Buflea si nu mai repet argumentele ei.
Nu vb nici de faintar sau de muncitorul in constructii, desi si aceia tb sa inteleaga instructiuni simple, macar numele uneltelor de lucru. Nu vb adica de cei care merg sa munceasca in Europa cateva luni, se intorc, pleaca iar. Ci de cei care emigreaza pe bune, cu tot ce presupune si incep realmente o noua viata. Limba e primul si principalul instrument de comunicare si de integrare.
Spuneti ca sint atatia plecati de ani de zile pe undeva bine mersi fara sa vb un bob. Aceia traiesc in ghetou cultural, in enclava, nu sunt integrati in societate, este o viata marginala pe care si o asuma. Nu i condamn sau judec deloc este optiunea lor dar nu este emigrare ce fac ei. Mai mult o translatie.
Nu vb nici de toate tipurile de refugiati.

La selectia pt emigrare am fost la interviu. Ofiterul te evalueaza in timpul lui si noteaza in final f pt francofon sau nf ne francofon se evalueaza si engleza. Sunt puncte importante care, coroborate cu studii experienta etc fac diferenta intre a fi sau nu admis. Acum am auzit ca se cer si teste internationale de franceza sau engleza.

Daca e real ca in SUA poti lua cetatenia cu interpret,mi se pare o bizarerie enorma.

 

 

 

Fleur, inchipuie-ti ca atunci cand medicii de la noi din Romania au inceput s aplece in Germania sa lucreze aveau A2. Adica stiau sa spuna in germana cum ii cheama, de unde sunt, cu ce se ocupa si cam atat. :))
 



#846
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 07:49

Didi, refacere usoara puiului!



#847
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 08:03

Pe mine ma intereseaza ce mananca copiii vostri dimineatza, inainte de a pleca la scoala ...

 

Ai mei au lunch la ora 11:00 A.M ... ce naiba sa le dau de mancare la 8:00 ca sa manance si la 11:00 ? Ar trebui sa ii trimit nemancati ...dar nu spun teoriile nutritioniste ca e foarte important sa nu sara micul dejun ?

Ai mei nu mananca dimineata acasa. Au luni bune, aproape 1 an de cand zic ca nu pot. li se face rau daca baga mancare in gura imediat ce s-au ridicat din pat. Le pun pachet la scoala si mananca din el in pauze (au dupa fiecare ora pauza de 10 minute si una de 15 minute la ora 11) Ei sunt ca tac'su, prefera sa mai doarma 15 minute decat sa manance dimineata (si ii inteleg). 



#848
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 08:32

Am facut capitol nou: http://comunitate.de...a-lui-traieste/




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -