Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stiri internationale? De unde? Le discutati in casa?


25 raspunsuri la acest subiect

#11
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 17:13

Ce criza?

 

 

Nici eu.

Oana, exemplu era general nu se referea la stirile de astazi... M-am referit mai mult general la opozitia  "neconstructiva" pe care o au democratii si Obama in special.



#12
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.718 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 17:19

noi ne uitam dupa amiaza pe la 5 la stiri internationale pe BBC, mai citesc pe net din cind in cind...si cele din Romania le aflu de la voi sau de la tata.

 

sitri locale imi place sa le ccitesc din ziare si de pe un forum local unde sunt activa.

nu ne uitam la tv la stiri de genul"stirile de la ora 5' cu crimele locale etc....

 

alte stiri din tara (America ) si lume ...le mai aflu dimineata 7-8 de la tv.

 

discutam in general ce se mai intimpla in lume, religie...William e interesat de stiri, politica si sport.


Editat de michelle-usa, 27 aprilie 2015 - 17:21 .


#13
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 17:29

Oana, exemplu era general nu se referea la stirile de astazi... M-am referit mai mult general la opozitia  "neconstructiva" pe care o au democratii si Obama in special.

 

Aha ok. Eram concerned ca de ceva vreme n-am avut timp de stiri si ma apucasem acum sa caut pe net:))

Aici incep preliminariile in campania electorala pentru alegerile de anul viitor, partidele isi aleg potentialul candidat si ei incep sa mearga din stat in stat sa fie nominalizati la candidatura.

 

In rest, gay marriage debates de la stat la stat, ba pe la curtea suprema, politicieni tampiti, opozitia contra lu' Obama, Obama contra opozitiei, Iran deals, Israel, etc

 

...same old shit, different day.



#14
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 17:47

Eu nu cred ca exista o norma in a prezenta stirile, prin urmare nu putem considera organizarea stirilor din Romania, mai iesite din normal sau nu …

Aici in marea America, stirile internationale sunt aproape ZERO … Europa parca nu exista, dar cu siguranta exista Israel, ca de acolo mai strapunge cate o stire, dar nu mai mult de 30 sec.

In schimb, stirile MARI, gen NEPAL sau avioane prabusite si cautate luni intregi, alea ajung si pe la noi, si ocupa zile, saptamani, luni intregi de spatiu de emisie …
Nu am observat nici un fel de ordine a difuzarii stirilor … in general se incepe cu ce e mai important, si daca asta se intampla zilele noastre in NEPAL, atunci cu asta se incepe …

Fatza de Romania, imi place mai mult ca politica nu este sufocanta … in general se vorbeste mai mult de politica cand nu mai e mai nimic de vorbit.

Stirile sportive sunt si ele aproape ZERO … de multe ori lipsesc cu desavarsire, indiferent daca competitii mondiale sunt in desfasurare.

 

Dar exista programe pentru fiecare in parte ...



#15
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 19:56

 

Acum intrebarea din titlu (extinsa la mai multe intrebari): voi de unde va culegeti stirile internationale? Ce ziare? Ce site-uri? Cititi analize sau doar titlurile? Discutati in casa cu sotul, cu prietenii dar mai alesc u copiii despre diverse stiri internationale?

 

Yahoo News, dar extrem de rar. Nu discut nimic cu nimeni.

 

Avem TV, o gramada de posturi, in multiple limbi, 95% din timp merge, cand merge, pe Disney Junior.


Editat de Selene_Bunny, 27 aprilie 2015 - 19:57 .


#16
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 20:10

eu nu ma uit si nici nu citesc stiri. decat in cazuri f rare. asta se intampla de cativa ani. 

nu ma intereseaza ce cred altii despre mine si ce se vorbeste in spatele meu pe la servici si poate printre prieteni, eu ma simt bine asa. 

 

 

barbatul se mai uita la CNN sau la nemti, pe unde apuca. si din cand in cand citeste Romania Libera on line. 



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 23:01

Stiri? :) din cartea de istorie... :))

Serios acum, am renuntat la a asculta/ urmari orice fel de stire de cand am inceput sa observ ca acelasi eveniment era prezentat din alt punct de vedere pe fiecare canal in parte si am hotarat ca nu am timpul necesar de a asculta tot pentru a extrage farama de adevar....

Nici interne si nici internationale, pentru ca oricum nu am studiile necesare si cunostintele de a le integra, analiza si a extrage vreo concluzie.... ma refer la politice si economice....

culturale sau stiintifice sunt folositoare , dar sunt din ce in ce mai rare

 

Daca m -ar intreba copilul meu ceva, i-as spune parerea mea despre eveniment in sine, fara sa ma implic emotional (pe cat posibil) adica despre conflict in general, facand abstractie de cine cu cine, despre saracie la fel, cataclism, regim politic sau ce mai apare...

 

De aia am facut referire la cartea de istorie.... razboaie, crize, foamete, lideri, miscari pro si contra ...etc.... au fost sintotdeauna.... deci, ce ar fi nou? :)



#18
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.718 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 23:44

lumea vad ca aici in zona mea e preocupata de stirile locale.

ce se va construi , unde, cine a aprobat si dde cce...etc...etc.

politicienii alesi ce au facut/nu au facut...

mers la intilniri, facut propaganda prin vecini...ziare locale..etc,etc.

planuri de viitor, totul e disputant in presa locala si sedinte, lumea e implicate...stirile se raspindesc...e o mare dinamica in privvinta asta si lumea vrea sa fie la current cu ce se intimpla .

 

stirile international e cum a zis buflea...aproape inexistente pe progrmale tv locale...decit daca e ceva f major...in ziare...nici atit.



#19
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 01:01

lumea vad ca aici in zona mea e preocupata de stirile locale.

ce se va construi , unde, cine a aprobat si dde cce...etc...etc.

politicienii alesi ce au facut/nu au facut...

mers la intilniri, facut propaganda prin vecini...ziare locale..etc,etc.

planuri de viitor, totul e disputant in presa locala si sedinte, lumea e implicate...stirile se raspindesc...e o mare dinamica in privvinta asta si lumea vrea sa fie la current cu ce se intimpla .

 

stirile international e cum a zis buflea...aproape inexistente pe progrmale tv locale...decit daca e ceva f major...in ziare...nici atit.

 

Sunt canale diferite, canalele de stiri internationale de canalele locale.

MSNBC, Fox, ABC au local stations si au si canalele de stiri internationale. Apoi e BBC, CNN, HLN si care mai sunt. 

Exista si stiri din sport la tv la canalele locale despre echipele locale dar la fel exista si ESPN care prezinta din multe sporturi.

La mine si primaria orasului are canal TV, transmit sedinte live. Boring.

 

Cand am timp urmaresc mainstream news, twitter mai mult, pagini de news pe FB, nu citesc bloguri care comenteaza stiri.



#20
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 07:27

O gramada de romani sunt tampiti de televiziunile nationale si rahaturile lor de stiri. Soacra mea a ajuns in halul ala de panicoasa, incat, si daca punem un picior in afara tablei aleia de iesire din oras, imediat gaseste ceva groaznic care s-a intamplat fix in locul ala - ca au anuntat la stiri. Nu mai zic de deplasari in afara localitatii, ori mijlocul de transport nu e bun (niciunul nu e bun, de fapt, cel mai bine e sa stai acasa), ori gazda nu e buna, ori ocazia nu e buna, toate au ceva legatura cu o stire sau alta.

 

Iar discutia despre sursele de informare e... anevoioasa. Ca la gradinita, Bruce Lee il bate pe Van Damme.


Editat de Selene_Bunny, 28 aprilie 2015 - 07:29 .



Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - Ieri, 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - mai 03 2024 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - mai 03 2024 09:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -