Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)-CAP.6

capsunele iunie 2015 sarcina burtici

479 raspunsuri la acest subiect

#71
Taspic

Taspic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 13:41

Si mie mi se pare ca am burta mare, dar la ultimul control acum 2 saptamani jumate abia se normalizase cantitatea de lichid deci nu cred ca are legatura cu asta. Si e tare si cateodata se intareste si mai rau in partea de jos. Tot am zis ca-mi iau centura prenatala si nu am reusit inca dar va trebui sa ma pun pe cautat o varianta comoda si eficienta.



#72
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 13:55

M-am intors, mi-a facut o ecografie rapida, bebe e ok, lichid ok, placenta ok. In schimb, am burta cam tare. A palpat-o si a zis ca e tare, dar oricum, simt si eu. M-a intrebat ce tratament iau, i-am spus ca pentru dureri iau Arefam, No Spa si Magnerot. M-a intrebat cine mi-a recomandat Magnerot-ul si mi-a zis sa il scot urgent. Ufffff.... A zis sa nu cumva sa iau nici calciu, si i-am zis ca de ala nu iau. :)) 

S-a speriat cand mi-a vazut dosarul cu sarcina, cu vreo 12 ecografii in el + analize de trombofilie + analizele de sange, etc... :)))

Burtica voastra cum e? A zis si asistenta ca a vazut ca e cam tare, si tuguiata. 

 

Janin, asteptam vesti si de la tine, sigur vor fi bune. Nu te ingrijora cu D-Dimerii aia... 

 

Anca, distractie azi! 

Eu stiam ca ok magneziul in sarcina..chiar vb si cu Carla zilele trecute cand m-am decis sa iau si eu...Acum tu zici ca nu ar fi ok...pffff

Cat  Mg luai Swan? Ce ti-a recomandat in continuare? Mergi cu Arefamul si No spa-ul?



#73
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 13:59

Nici burta mea nu e moale...asa-s burticile de gravide [batcap] Am mai avut ocazia sa "mangai" vreo doua...si chiar ma miram de "textura" lor...

Multumesc..va fi ceva linistit in familie, dar destul de surmenant pt mine ca si gazda..



#74
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:00

Anca, Magneziul e sigur bun in sarcina, noi acum am intrebat medicii daca e ok specific in "Magnerot" sau e mai indicat MagneB6  [batcap]

Janin la mine sunt bune toate la hemato ca iau doza de 0.6 de clexane, desi parea suficienta cea de 0.4 dupa analize. Dar pierzand o sarcina pe 0.4, am insistat la 0.6 de data asta  [flo2]



#75
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:01

Revin si eu cu vesti de la eco si hematologie. Alex e foarte bine, mai mare cu 2 zile, 730 grame (la 24 saptamani). Rezistenta pe artera uterina: 0.45, pe cordon 0.63, placenta. lichid, col foarte bune. Toate analizele de la hematologie sunt bune, ddimeri 210.

Urmatorul control peste o luna  [flo2]

Felicitari Carla..ma bucur pentru tine [pup]



#76
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:02

Cine mai urmeaza la eco fetelor???



#77
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:06

Anca, Magneziul e sigur bun in sarcina, noi acum am intrebat medicii daca e ok specific in "Magnerot" sau e mai indicat MagneB6  [batcap]

Janin la mine sunt bune toate la hemato ca iau doza de 0.6 de clexane, desi parea suficienta cea de 0.4 dupa analize. Dar pierzand o sarcina pe 0.4, am insistat la 0.6 de data asta  [flo2]

Eu mi-am luat tot Magnerot.

Asta dupa discutia avuta cu tine, am mai intrebat si eu si in stg si in dr..

Acum m-a pus un pic pe ganduri Swan...



#78
Mmm_Berry

Mmm_Berry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:19

Buna capsunici,

 

A revenit si fiica ratacitoare. Nu v-am mai scris de mult timp, insa v-am citit pe repede inainte in fiecare zi. O primavara minuntata va doresc tuturor, plina de soare, flori si fluturari in burtici :)

 

Simo, felicitari pt bebe. sa se faca mare si puternic in cele 3 luni cat mai are de stat in cuptor si sa va bucurati de pufosenia lui dupa ce se naste. Maine merg si eu la control la dr. si vedem cum am evoluat in ultimele 3 sapt, de cand am avut morfologia de trim II.

 

Swan, depinde foarte mult cat de tare este burtica. Este normal ca ea sa se intareasca de acum, daca ne gandim ca usor, usor se cam umple. Nu va mai avea loc bebe sa se plimbe dintr-o parte in alta. Nu cred ca e o problema cu burtica  ta, dar ca sa fii sigura, cand mergi la dr. care te-a monitorizat pana acum poti sa o intrebi. si la mine s-a intarit considerabil in ultimele saptamani, dar nu m-am gandit ca ar fi o prblema. Am o colega care urmeaza sa nasca la inceputul lunii aprilie si I-am tot mangaiat burtica de-a lungul timpului (chiar dc o am pe a mea, tot simt nevoia sa ating si alte burtici). A ei a fost intotdeauna tare. Asadar, sfatul meu ar fi sa te linistesti si pe viitor nu pleca din cabinetul dr-ului pana nu ai raspuns la toate intrebarile tale.

 

In general, referitor la consultative si raspunsurile pe care le astept de la medic, eu am o regula: consultatia s-a incheiat atunci cand eu sunt lamurita. Dr. meu a stat de vb cu mine si o ora atunci cand a fost cazul. Nicio clipa nu m-am simtit expediata, ceea ce m-a facut sa am mare incredere in el.



#79
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:21

Anca, si eu si Swan asteptam raspuns de la medicii nostri in legatura cu Magnerotul. Cand le avem le postam si aici. Eu o sa merg mai departe cu Magnerotul pana primesc raspuns, ca tare bine mi-a fost cu el.



#80
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:50

Anca, mie medicul de la spital mi-a zis sa nu-l mai iau, dar i-am scris mail dr. mele si astept raspuns. :)





Etichetat si cu capsunele, iunie 2015, sarcina, burtici

Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Countdown 🫣

    BeckyGaie
    - Ieri, 22:47

  • Familia - Vestea ca vor avea un nepotel💙

    Linaiubi
    - Ieri, 20:48

  • Bebe se lasa aÈ™teptat

    Ste01
    - Ieri, 15:20

  • Ultimele momente cu burtica

    Julix94
    - iun 02 2024 23:09

  • Povestea numelui 💙

    Linaiubi
    - iun 02 2024 22:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -